PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SDÜ Şarkikaraağaç Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
23.10.2011, 11:02
Şarkikaraağaç MYO Genel Durum

Şarkikaraağaç ilçesi Anadolunun kültür zenginliğini tüm güzelliği ile yansıtan, Kızıldağ Milli Parkında bulunan sedir ağaçlarının bol oksijenli havasıyla şirin bir ilçedir. Yüksekokulumuz 31.Ekim.1995 tarihinde Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı olarak Şarkikaraağaç Meslek Yüksekokulu adıyla açılmıştır.42 bin m2 arazi üzerinde 7 bin m2 kapalı alana sahip olup, Eğitim-Öğretim ve İdari binaları A ve B blok olmak üzere iki binadan oluşmaktadır. Ayrıca; 500 kişi kapasiteli yemekhanesi,15 kişilik misafirhanesi, 12 daireli iki bloktan oluşan lojmanları ve depo olarak değerlendirilen bir binası ve açık spor alanları ile bir kampus halindedir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Spor Tesisleri

Yüksekokulumuzun bünyesinde açık olarak hizmet veren 2 adet voleybol, bir adet basketbol, bir adet futbol sahamız ile masa tenisi oyun alanlarımız mevcuttur.Mevcut sahalarımızda bölümler arası ve okullar arası spor musabakaları ve turnuvalar yapılmaktadır.

Sportif Etkinlikler

Öğrencilerimizin boş zamanlarını yararlı faaliyetlerle değerlendirebilmeleri, sosyal ve bedensel aktivitelerini geliştirebilmeleri, beden ve ruh sağlığını geliştirip koruyabilmeleri açısından sportif faaliyetlere önem vermektedir.Bu amaca yönelik olarak; futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, satranç turnuvaları ve doğa yürüyüşleri düzenlenmekte ve kamplar kurulmaktadır.

Sosyal Etkinlikler

İstekli öğrencilerimizden oluşturulan öğrenci kulupleri kurularak ilgi duydukları alanlarda kendilerini geliştirmek amacıyla tiyatro, folklor ve müzik çalışmaları yapılmaktadır.

Bahar Şenlikleri: Her yıl geleneksel olarak mayıs ayında yapılan bahar şenliklerinde, öğrencilerimiz, sosyal-kültürel ve sanatsal çalışmaları olan konser, yarışma, sergi, skeç ve gösterilerini sunmalarının yanı sıra açılan standlarla el emekleri ile oluşturdukları ürünleri sergileyip çeşitli aktivitelerle şenliğe renk katmaktadır.

Çaylaklar Günü: Yeni gelen öğrencilerimizin birbirleriyle kaynaşmaları, çevreye ve üniversite ortamına uyum sağlamaları amacıyla Çaylaklar günü etkinlikleri düzenlenmektedir.

Mezuniyet Geceleri: Her Eğitim-Öğretim yılının Haziran ayında yüksekokulumuz tarafından Mezuniyet Şöleni ve Helva Günü düzenlenmektedir. Şenlik havasında geçen bu günde çeşitli sosyal,kültürel aktiviteler ve eğlenceler düzenlenmektedir.

Barınma Hizmetleri

İlçemizde Kredi Yurtlar Kurumuna ait kız ve erkek öğrencilerimize yönelik toplam 160 kişi kapasiteli bir yurt mevcuttur. Ayrıca Barınma ihtiyacı Belediye Kız Yurdu ve Özel Yurt İşletmecilikleri tarafından karşılanmaktadır. Bunların yanında kiralık ev bulma imkanları mevcuttur.

Eğitim-Öğretim Bilgileri

2 yıl süreli ön lisans düzeyinde eğitim öğretim yapan yüksekokulumuzdan mezun olan öğrencilere meslek elemanı ve tekniker unvanları verilmektedir. Yüksekokulumuzda Teknik Programlar ve İktisadi ve İdari Programlar olmak üzere 2 bölümde ve bu bölümlere bağlı Muhasebe,İşletme,Büro Yönetimi ve Sekreterlik ve Gıda Teknolojisi programları olmak üzere dört programda ön lisans düzeyinde eğitim öğretim yapılmaktadır. Ayrıca Gıda Teknolojisi, Muhasebe, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programlarında ikinci öğretim yapılmaktadır. (http://www.ziraatciyiz.biz)

İnsan Kaynakları

Yüksekokulumuzda 9 Akademik, 11 İdari olmak üzere toplam 20 personel mevcuttur.

Derslik ve Laboratuar

Yüksekokulumuzda öğrencilerimize yönelik 3 adet Bilgisayar laboratuarı ve 2 adet Gıda Teknolojisi laboratuarı bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bu laboratuarlarda 80 adet bilgisayarla bilgisayar destekli eğitim görmektedirler.Yüksekokulumuzda 18 adet derslik ve 1 adet konferans salonu ve 1adet bilgisayar tamir atölyesi bulunmaktadır.

Kültürel Etkinlikler

Kültürel etkinlikler ile çeşitli zamanlarda periyodik olarak öğrencilerimize, öğretim elemanlarımız ve diğer kurum yetkilileri tarafından konferans, panel, sempozyum verilmektedir. Yüksekokulumuzda düzenli ve zengin kaynaklı bir kütüphanemiz mevcuttur.

Beslenme ve Sağlık Hizmetleri

Yüksekokulumuzda 500 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yemekhanesi mevcut olup okulumuz öğrencilerine öğle yemeği verilmektedir. Ayrıca kafeterya ve kantin hizmetleri ile öğrencilerimiz aperatif beslenme ihtiyaçları karşılanmaktadır. Okulumuz öğrencilerinin herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmamaları durumunda ilçemizdeki sağlık ocağı, devlet hastanesi ve üniversitemize bağlı mediko-sosyal hizmetleri tarafından verilen sağlık hizmetlerinden yararlanmaları mümkündür. Ayrıca yüksekokulumuzda bir sağlık kabını bulunmaktadır.

Şarkikaraağaç Meslek Yüksekokulu Bölümleri

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
İşletme Yönetimi
Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı
Gıda Teknolojisi
Laborant ve Veteriner Sağlık