PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarım Bölümü Kredili Dersler Hakkında

hakandogan
19.10.2011, 16:26
lütfen yardım tarım bölümü ( bu konuyu uygun yere taşımak ıstedım ama yerı bulamadım)

slm arkadaslar ben tarım bölümü 1. sınıfı geçtim ve 2. sınıfta kredili sisteme gecıldıgını gördüm. bu kredili sistem nedir bana anlatabılecek bır arkadas varmı.
gecen sene 2. sınıf derslerı farklıyken su anda kı dersler farklı. ben cıkmıs sınav sorularına calısıyorum fakat bu dersler nedir patoloji fitopatoloji yapılar sulama ekoloji , nedir bu dersler soruları nerden bulabılırım. birde normalde 7 dersten gectıgımız zaman sınıfı gecıyorduk sımdı 1-2-3-4 yarıyıl var bu nedir bir dunya ders. kaç ders gecılecek kac senede sınavlar nasıl Valla kafayı yicem bir bilen yadımcı olsun.

Mr.Muhendis
19.10.2011, 17:45
* AÖF Sisteminde kredili sistem uygulamaya sokulacak. Her eğitim dönemi güz ve bahar şeklinde iki dönem olacak ve her dönemin kredi toplamı 30 olacaktır. Önlisans bölümlerinden mezun olmak için 120, lisans bölümlerinden mezun olmak için 240 krediyi tamamlamak gerekecektir.

* Kredili sistemle birlikte her sınıfta branş dersleri haricinde seçmeli dersler olacak böylece, ilgimizi çeken dersleride alarak kendimizi dahada geliştirebileceğiz.

* Dersler Güz ve Bahar şeklinde iki dönem halinde verilecek,

* Bologna Süreci Açıköğretime adapte edilecek ve uygulanacaktır. Yani yurtdışındaki açıköğretim sistemi, Aöf sistemine entegre edilecek.

* 2011 yılında ilk deneme İlahiyat Fakültesinde uygulanan kredili sistem 2012 eğitim döneminde tüm veya üniversitenin belirlediği diğer aöf bölümlerinde de uygulamaya sokulacak.

* Açıköğretimde öğrencilere verilmiş olan tüm ders kitapları yenilenecek ve e-kitap hayata geçirilecek. Sadece isteyen öğrencilere kitap dağıtılacak. ( Böylece kapağını bile açmadığımız kitapları artık alıp eve getirerek yapılan sirafında önüne geçmiş olacaklar. )

* Zor olarakm kabul ettiğimiz derslerde anlaşılacak olan Vakıf Üniversitelerinin kampüslerinde yüzyüze eğitim verilecek.

* Bu sistemde, dersler, yıl hesabına göre düzenlenir. Kredi değerleri, ön koşulları ve yıllara göre dağılımı Fakülte Kurulu kararı ve Senatonun onayı ile belirlenir.

* Bir alt sınıftan başarısız dersi olan öğrenciler, bulundukları sınıfın üstündeki sınıflardan ders alamaz. Bulunduğu sınıftaki derslerin en çok ikisinden başarısız olanlar, bir üst sınıfın derslerine kaydedilir, başarısız ders sayısı ikiden fazla olanlara üst sınıflardan ders verilmez.

* Her ders için en az bir ara sınav, bir yıl sonu ve bir bütünleme sınavı yapılır.

* Herhangi bir nedenle sınavları geçersiz sayılan öğrenciler, bu ders veya derslerden sıfır almış kabul edilir. Kopya nedeniyle sınavları geçersiz sayılan öğrenciler, kopya olayının gerçekleştiği sınav dönemini izleyen ilk sınav döneminde hiç bir dersin sınavına giremez.

* Sınavlarda değerlendirmeler 100 üzerinden yapılır. Başarı notu, yıl içi notları ile yıl sonu veya bütünleme sınav notunun katkılarıyla hesaplanır.

* Senatoca belirlenen haklı ve geçerli nedenler dahil her ne sebeple olursa olsun, sınavlara katılmayan öğrenciler için telafi sınavı açılmaz. Öğrenciler katılmadıkları sınavlardan sıfır almış kabul edilir.

Kaynak: acikogretim.me

hakandogan
20.10.2011, 16:02
hocam bunları bende okudum fakat benim sordugu m soru farklı.

Mr.Muhendis
20.10.2011, 17:40
hocam bunları bende okudum fakat benim sordugu m soru farklı.

Dersleri soruyorsanız forumda arama yaparak bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizden önce bir arkadaşımız daha bunları sormuştu. O konuya burdan (http://www.ziraatciyiz.biz/aof-tarim-bolumu-ders-notlari-t8647.html) bakabilirsiniz. Konuda ders notlarını vermiştim.

Diğer sorularınız biraz karışık olmuş. Anladığım kadarıyla yanıtlayım;

* 1 yılda 2 dönem vardır. Genel olarak; Eylül-Ocak arasındaki döneme Güz Dönemi, Şubat-Haziran arasındaki döneme Bahar Dönemi denir. AÖF'de anladığım kadarıyla bu sisteme geçmiş.

!!! Aylar üniversitelere göre farklılık göstermektedir.

* 2 yıllık bir bölümde yani önlisans programlarında 4 dönem (yarıyıl) vardır. 4 yıllık bölümlerde yani lisans programlarında ise 8 dönem (yarıyıl) vardır.

* Alıntı yaptığım yerde önlisans için toplamda 120 kredi almak gerekiyor denilmiş. Yani yarıyıl başına 30 kredi yapıyor.

* Kredili sistemde ders sayısı değil, kredi önemlidir. Örneğin; seçtiğiniz 6 ders ile de 30 krediyi sağlayabilirsiniz, 10 ders ile de... Zorunlu dersler hariç seçmeli dersler size kalmış.

Bir örnek ile açıklayım;

A dersini almak zorunlu 5 kredi değerinde
B dersini almak zorunlu 5 kredi değerinde
C dersini almak zorunlu 5 kredi değerinde
Ç dersini almak zorunlu 5 kredi değerinde
D dersini almak seçmeli 6 kredi değerinde
E dersini almak seçmeli 3 kredi değerinde
F dersini almak seçmeli 3 kredi değerinde
G dersini almak seçmeli 4 kredi değerinde
H dersini almak seçmeli 4 kredi değerinde

Bu tabloya göre A,B,C,Ç derslerini almak zorunlu. Bu nedenle 4 dersi de seçiyoruz 20 kredi oraya gidiyor. Kalan 10 krediyi de seçmeli dersler ile tamamlıyoruz. Mesela E,F,G'yi seçiyoruz ve toplamda 30 krediye oluşuyoruz. Yani 7 ders ile 30 kredi almış oluyoruz.

Başka bir örnek; yine A,B,C,Ç'yi mecburen seçiyoruz. 20 kredi yapıyor. Kalan 10 krediyi de D ve H dersleri ile tamamlıyoruz. Toplamda 6 ders ve 30 kredi yapıyor.

Gördüğünüz gibi krediyi tamamladıktan sonra ders sayısının bir önemi kalmıyor.

ÖNEMLİ: AÖF'deki yeni sistemi bilmediğim için kaynak edindiğim ilgili yerdeki bilgilere göre açıklama yaptım.

hakandogan
24.10.2011, 09:07
eywallah hocam tesekkur ederim emegine sağlık

Mr.Muhendis
24.10.2011, 09:10
eywallah hocam tesekkur ederim emegine sağlık

Rica ederim. Başarılar.

mkozen01
24.10.2011, 16:32
Hakan bey bende Tarım bölümünde 2. sınıfa geçtim.Bugünde kayıt oldum.Gerçekten derslerin hepsi değişmiş birde üstelik 10-11 Aralıktada ara sınav bende geçen yılların çıkmış sorularından çalışıyordum.Şimdi nerden bulacağız bilmiyorum. 30-40 günde kim nasıl çalışlır iyi not alır ki ?

sinbas
22.01.2012, 18:00
Sayın KurucU vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler aynı konuyu bende araştırıyordum.
Ve aşağıdaki bilgilere ulaştım ne derece yardımcı olur bilemiyorum.

14 Eylül 2011 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 28054

YÖNETMELİK

Uludağ Üniversitesinden:

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS

ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ. (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/09/20110914-10.htm)

Mr.Muhendis
22.01.2012, 19:08
Teşekkürler sinbas. Ancak arkadaşların istediği AÖF olduğu için sanırım Uludağ'a göre farklılık olacaktır.

rauf
26.04.2012, 10:33
slm arkadaşlar ben bir sözelciyim yalnız tarım sektörüne karşı çok istekliyim 2 yıllık hangi bölümü okur isem zirai ilaç ve tohum pazarlaması yapabilirim

Mr.Muhendis
26.04.2012, 17:25
slm arkadaşlar ben bir sözelciyim yalnız tarım sektörüne karşı çok istekliyim 2 yıllık hangi bölümü okur isem zirai ilaç ve tohum pazarlaması yap
abilirim

Merhaba,

Ilaç bayisi açabilmek için mevcut yönetmeliğe göre 4 yıllık (yani lisans) okumaniz gerekiyor. Sonrasinda da yapilacak sinavda başarılı olmalısınız.

Düzeltme: 27 Temmuz 2012 tarihli resmi gazeteye göre sınava girecekler şu şekilde tanımlanmıştır:

“b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya ziraat teknisyeni veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker olmak,”

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html

rauf
02.05.2012, 21:17
teşekkürler. peki hangi 2 yıllık bölümlerden birini okur isem ziraat mühendisliğine dikey geçiş yapabilirim şimdiden teşekkürler

Mr.Muhendis
02.05.2012, 22:18
teşekkürler. peki hangi 2 yıllık bölümlerden birini okur isem ziraat mühendisliğine dikey geçiş yapabilirim şimdiden teşekkürler

Merhaba,

2010 yılındaki bilgilere burdan (ftp://dokuman.osym.gov.tr/2010/2010DGS/2010_DGS_KLVZ.pdf) bakabilirsiniz. Sayfa 236'dan itibaren hangi önlisans programı hangi lisans programlarını tercih edebilir görebilirsiniz.

Ziraat Mühendisliği olarak değil de; bahçe bitkileri, tarla bitkileri, zootekni gibi aramalarla da lisans programlarını bulabilirsiniz.

rauf
09.05.2012, 16:27
çok teşekkür ederim

ceesur
28.08.2012, 16:26
Selam Hocam ben 3 seneden beri 2 yıllık Tarım bölümünü okumaya çalışıyorum. sadece 3 ders verebildim. Temel bilgi tekn. İngilizce ve Türk Dili Edebiyatı.. şimdi yeni aldığımız ders kitaplarından sınava girmiş bulunmaktayız.. 2011 yılı.. bunun çıkmış sorularına nerden ulaşabiliriz.. . Tarım bölümü için en iyi yararlanılacak kaynak kitabımız nedir... Teşekkür ederim

Mr.Muhendis
28.08.2012, 16:30
Selam Hocam ben 3 seneden beri 2 yıllık Tarım bölümünü okumaya çalışıyorum. sadece 3 ders verebildim. Temel bilgi tekn. İngilizce ve Türk Dili Edebiyatı.. şimdi yeni aldığımız ders kitaplarından sınava girmiş bulunmaktayız.. 2011 yılı.. bunun çıkmış sorularına nerden ulaşabiliriz.. . Tarım bölümü için en iyi yararlanılacak kaynak kitabımız nedir... Teşekkür ederim

Merhaba,

Yıllık programlar için: http://yillik.eogrenme.anadolu.edu.tr/Portal/Giris.aspx

Diğerleri için: http://eogrenme.anadolu.edu.tr/Sayfalar/default.aspx

Bu sistemlerden size uygun olana TC kimlik numaranız ile giriş yapınız. Burdan sınav sorularına ulaşabilirsiniz.

hakandogan
09.11.2012, 13:39
arkadaşlar ben bu sene mezun oldum. ve dikey geçiş i merak ediyorum hangı bölümlere geçebiliriz diye. umarm sizlerde bitirisiniz bölümünüzü.

Mr.Muhendis
09.11.2012, 14:14
arkadaşlar ben bu sene mezun oldum. ve dikey geçiş i merak ediyorum hangı bölümlere geçebiliriz diye. umarm sizlerde bitirisiniz bölümünüzü.

Merhaba,

Sorunuza buradaki (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimdan-dikey-gecis-hakki-t10195.html) konudan cevap bulabilirsiniz.