PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : OMÜ Ziraat Fakültesi Karaköy Harasına Taşınıyor

Mr.Muhendis
19.10.2009, 20:07
Samsun'un Bafra ilçesinde bulunan ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) ait olan Karaköy Harasının Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesine devredilmesi için çalışma başlatıldığı bildirildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, Karaköy Harasının OMÜ'ye devri konusunda değerlendirmede bulundu. OMÜ'nün ihtiyaç duyduğu bir alan olan Karaköy Harasının devrinin gerçekleşmesi halinde önemli bir projenin hayata geçirilmiş olacağını ifade eden Kılıç, şunları kaydetti: "Karaköy Harası 20 bin dekarlık bir alan. Bu araziyi OMÜ'ye vermek istiyoruz. Bu arazinin sadece bir üretim istasyonu olması şeklinde değil, Ziraat Fakültesinin tamamen buraya taşınmasını istiyoruz. TİGEM'e ait Karaköy Harasının OMÜ Ziraat Fakültesine verilmesi için düğmeye bastık. Bu meseleye ziraat fakültesini taşımak şeklindeki çok radikal yaklaşımla bakmak zorundayız. Bizim için, rektörümüz için, hepimiz için bu makamlar geçicidir. Mahkeme kadıya mülk değildir. Hepimiz bulunduğumuz yerleri boşaltacağız. Bu nedenle geleceğe bir adım atabilmemiz lazım. Bugün ziraat fakültesini Samsun'dan buraya taşımak bir angaryayı ya da ek külfeti beraberinde getiriyor olabilir. Ancak, ileriye bakabilmeliyiz. Geleceğimiz için, çocuklarımızın geleceği için bunu yapmalıyız. Benim kanaatim budur."

TİGEM Karaköy Harasının OMÜ Ziraat Fakültesine verilmesi halinde 7 milyon metrekarelik çok büyük bir laboratuvar haline dönüşeceğini de kaydeden Kılıç, burada gerçekleştirilecek bilimsel çalışmalarla OMÜ'nün ve ülke tarımının her alanda gelişeceğini ifade etti.

OMÜ Ziraat Fakültesinin uygulama ve araştırma alanı olarak kullanabileceği araziye daha ileri dönemlerde veteriner fakültesinin de taşınabileceğini belirten Kılıç, şunları söyledi: "Bu arazi çok önemli ve değerli bir arazi, ulaşım problemi yok. Fakülte olarak buraya gelmemiz lazım. Ben, ziraat fakültesinin ve veteriner fakültesinin buraya gelmesini istiyorum. Her iki fakültenin de araziye indirilmesi noktasında çalışmalıyız. TÜBİTAK'ın yılda 450-500 milyon TL tutarında bilimsel araştırmalar için kaynağı var. Bu kaynak yıl içinde bile tüketilmiyor. Burada öyle bir şey yapalım ki, biz yılda 30-40 milyon TL tutarında proje geliştirelim ve TÜBİTAK buraya para aktarsın. Bu araziyi üniversitenin eline alarak geliştirmesini istiyoruz. Bu arazi üniversiteye feda olsun. Üniversiteler bizim her şeyimiz.

Burası Türkiye'nin en gözde fakültesi olacaktır. Bu siyasi bir adım değildir, bu bir memleket meselesidir. Biz, buradaki arazi çeşitliliğinin OMÜ'ye kazandırılması noktasında elimizden geleni yapacağız." Kılıç, konuyla ilgili OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, diğer üniversite ve fakülte yöneticileriyle 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, 19 Mayıs İlçe Kaymakamı Kadir Ekinci ve AK Parti 19 Mayıs ilçe Başkanı İbrahim Eren ile bir araya geldiklerini ve arazide incelemede bulunduklarını bildirdi. OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan da, ziraat fakültesinin Karaköy Harasına taşınması noktasında gerekli alt yapı ve proje çalışmalarını hazırlayacaklarını, bunun için ilk ciddi adımların atıldığını söyledi.

Rektör Akan, ziraat fakültesinin uygulama ve araştırma sahası alanında ciddi sıkıntıları bulunduğunu, bu nedenle de söz konusu arazinin kendileri için çok elverişli olduğunu kaydetti.
AA