PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇOMÜ Ayvacık Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
30.09.2011, 09:33
Yüksekokulumuzun binası 1982 yılında Çanakkale İli Özel İdare Müdürlüğü tarafından "Halıcılık Okulu" olarak inşa edilmiştir. Okul arazisi 5900 m2 olup 950 m2lik kapalı alana sahiptir.
1982 yılından 1994 yılına kadar çeşitli kurum ve kuruluşlarca kiralanan bina, 1994-1995 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Ayvacık Meslek Yüksekokulu'na nakledilmiştir. Aynı yıl "El Sanatları" programı ile eğitim-öğretime başlayan Yüksekokul, 1997-1998 Eğitim-Öğretim Yılı'na kadar aynı programla hizmet vermiştir.
1997-1998 Eğitim-Öğretim Yılı, Çanakkale Meslek Yüksekokulu Halıcılık Programı ile Yüksekokulumuz El Sanatları Programı yer değiştirmiştir. Halıcılık Programının ismi, 2005-2006 Eğitim-Öğretim Yılında Halıcılık ve Desinatörlüğü Programı olarak değiştirilmiş; aynı Eğitim Yılı içerisinde İşletme Programı da açılarak, ek kontenjanla öğrenci alınmıştır. 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılında Turizm ve Otel İşletmeciliği ile İşletme(İ.Ö.) Programlarına öğrenci alınmıştır.
2008-2009 Eğitim-Öğretim yılının başlaması ile birlikte, inşaatı tamamlanan, 1348 m2 fiziki mekana sahip, yeni hizmet binamız faaliyete geçirilmiştir. Yeni hizmet binasında; 1 konferans salonu, 2 seminer salonu, 5 derslik, 1 kantin, 1 yemekhane ve idari büroları mevcuttur. Eski hizmet binamızda ise; üç derslik, iki uygulama atölyesi, kimya-doğal boya laboratuarı, bilgisayar laboratuarı, kütüphane, iki öğrenci arşivi ve Turizm ve Otel İşletmeciliği programı için servis ve uygulama mutfağı bulunmaktadır. (http://www.ziraatciyiz.biz/)

Yüksekokulumuzda tüm programların eğitim süresi, 4 yarıyıldır. Halıcılık ve Desinatörlüğü Programı kapsamında, Türkiye'nin günümüz el dokuması halıcılığı göz önüne alınarak eğitim-öğretim verilmektedir. Ağırlıklı olarak yöresel ile özgün desen çalışmaları ve kirkitli dokumaların uygulamaları konusunda öğretim verilmektedir.

Yüksekokulumuzun öğretim dili Türkçedir. Eğitim-Öğretim süresi, 4 yarıyıldan oluşmaktadır. Eğitim-Öğretim Programını başarı ile tamamlayan öğrencilere Önlisans Diploması verilir.
Yüksekokulumuzda bulunan programlar şunlardır:

Turizm ve Otel İşletmeciliği (Örgün)
Turizm ve Otel İşletmeciliği (İkinci Öğretim)
Bankacılık ve Sigortacılık (Örgün)
Bankacılık ve Sigortacılık (İkinci Öğretim)
İşletme Yönetimi (Örgün)
İşletme Yönetimi (İkinci Öğretim)
Halıcılık ve Kilimcilik (örgün)

Ayvacık Meslek Yüksekokulu bünyesinde iki hizmet binası bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin kullanımı için; (http://www.ziraatciyiz.biz/)

6 Derslik
1 Seminer Salonu
1 Konferans Salonu
1 Kantin
1 Yemekhane
2 Bilgisayar Laboratuarı
1 Servis Atölyesi
1 Uygulama Mutfağı
2 Dokuma Atölyesi
1 Desen Çizim Atölyesi
1 Kimya ve Doğal Boya Laboratuarı bulunmaktadır.

Geniş ve hızlı internet ağı olan ULAKBİM ile 24 saat kesintisiz internet hizmeti vardır. Bilgisayar Laboratuarında, Kendi Kendine Öğrenme Merkezi kurularak öğrencilerin her gün akşam saat 22:00 a kadar yabancı dil öğrenmeleri sağlanmaktadır. Akademik personele çalışmaları için oda ve bilgisayar tahsis edilmiştir. Yüksekokulumuz hizmet binalarının kapalı alanı 2298 m2dir.Yüksekokulumuzda 4 harici, 16 dahili hatlı telefon santrali mevcuttur ve 2 harici hat kullanılmaktadır. Telefon santralinin 2 harici hattı, Üniversitemizin internet ağı aracılığıyla sağlanan VOİP hattına bağlıdır.
Yüksekokulumuz Bilgisayar Laboratuarında 68 adet bilgisayar mevcuttur.

MYO Resmi Websitesi: http://ayvacik.comu.edu.tr