PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SDÜ Isparta Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
30.09.2011, 09:27
Isparta Meslek Yüksekokulunun 30 yılı aşkın köklü bir geçmişi vardır. Okulun başarılarla dolu özgeçmişine 3 dönem halinde bakmak mümkün. Birincisi okulun kurulduğu ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olduğu dönem, ikincisi okulun Üniversite kapsamına alındığı ve Akdeniz Üniversitesine bağlandığı dönem, üçüncüsü ise okulun Ispartada kurulan Süleyman Demirel Üniversitesine bağlandığı günden bugünlere uzanan dönemdir.

Süleyman Demirel Üniversitesi dönemi
Isparta uzun seneler hayal ettiği üniversite hedefine 1992 yılında ulaşmıştır. 3837 sayılı Kanun ve 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Ispartada kurulan Süleyman Demirel Üniversitesine Isparta ve Burdurdaki tüm akademik birimler gibi Isparta Meslek Yüksekokulu da bağlanmış ve bu yeni kurumun alt yapısını oluşturmuştur.

Genç ve dinamik bir üniversite özelliği gösteren Süleyman Demirel Üniversitesinin hızla gelişen yapılaşması içerisinde Isparta Meslek Yüksekokulu, 1998 yılında eski Eğitim Enstitüsü binalarından merkez kampüste kendisi için inşa edilen binalara taşınmıştır. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Güçlü alt yapısı ve öğretim elemanı kapasitesiyle bu dönemde çok sayıda yeni program açan ve öğrenci sayısı bakımından üniversitenin en büyük yüksekokulu haline gelen Isparta Meslek Yüksekokulu 2008 yılında yeni bir reorganizasyonla iki okul haline getirilmiştir. Bu düzenlemede daha çok teknikerlik eğitimi veren programlar yeni kurulan Isparta Teknik Bilimler Meslek Yüksekokuluna aktarılmış; Isparta Meslek Yüksekokulu ise Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi, Pazarlama, Dış Ticaret, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Hakla İlişkiler ve Tanıtım programlarıyla çeşitli iş kollarında ihtiyaç duyulan meslek elemanlarını yetiştirme misyonunu üstlenmiştir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Türkiye'nin en köklü ve en iyi meslek yüksekokullarından biri olan Isparta Meslek Yüksekokulu yarınlara odaklanan ve gelecekteki resmi bugünden görmeye çalışan bir bakış açısına sahiptir. Isparta Meslek Yüksekokulu görmekte ve bilmektedir ki Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip olan ülkemizin ve Türk iş dünyasının küreselleşen pazarda rekabet edebilmesi için iyi eğitilmiş insan gücüne ve yüksek kalibrasyonlu meslek elemanlarına ihtiyaç vardır. Dolayısıyla Isparta Meslek Yüksekokulu gençlerimize kabiliyetlerini ortaya koyabilecekleri iyi bir mesleki eğitim vererek onlarla Türk iş dünyası arasında bir sinerji yaratmakta ve bu Türkiye'nin insan kaynaklarına daha binlerce meslek elemanı kazandırmak için çaba sarf etmektedir.