PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : NKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri Programı

Mr.Muhendis
15.09.2011, 12:21
Ekonomik değeri olan tüm deniz ve tatlı su canlılarının faaliyetleri, bu faaliyetler sonucu elde edilen ürünlerin fabrikasyon teknolojileri kullanılarak işlenilmesi, deniz ve tatlı sulardaki ekonomik değere sahip su ürünlerinin avlama teknolojileri kullanılarak avcılığın geliştirilmesi yer almaktadır.
Ülkemizin gerek üç tarafının denizlerle çevrili olması, gerekse iç su kaynaklarına sahip olması su ürünleri mesleğini cazip kılmaktadır. Ancak su kaynaklarımızdan yeterli ve verimli şekilde yararlanılabilecek faaliyetler konusunda (avlama teknolojileri, donanım cihazları, mevzuat eksiklikleri, teknik eleman vs.) eksikliklerimiz önemli düzeydedir. Bütün bunlara rağmen son dönemlerde kültür balıkçılığı konusunda ülkemizde önemli gelişmeler de kaydedilmiştir.

Su ürünlerinin sağlıklı ve kaliteli gıda kaynaklarını oluşturması ve karasal üretim alanlarındaki verim artışında ortaya çıkan zorluklar, piyasada yatırımcılara kârlı ve verimli yatırım olanakları sağlamaktadır. Su ürünleri alanında gelişmiş bazı ülkelerin ( Kanada, Norveç vs.) sadece balıkçılık teknolojisine dayalı ihracatlarının, ülkemizin tüm ihracatından fazla olduğunu düşünürsek, ülkemizde yatırımcıların bu alana yönlendirilmeleri ve desteklenmeleri gerektiği açıkça görülecektir. (http://www.ziraatciyiz.biz) Bu yapıldığı taktirde sektörde büyük bir istihdam ve ihracat olanağı oluşacaktır.

BU ALANIN ALTINDA YER ALAN MESLEKLER

Su Ürünleri Üretim Teknisyeni
Su Ürünleri İşleme Teknisyeni
Süs Balıkları Üretim Teknisyeni
Su Ürünleri Avlama Teknisyeni