PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Süt İnekciliği İçin Hangi Sığır Türü En Verimli ??

baytar_hnf
14.09.2011, 22:37
Aydında yaşıyorum.Süt sığırcılığı yapmak için ne yapmam lazım.Kapasite için 150 başlık bir iş düşünüyorum neler yapsam kar'ım artar.Şuan sıfırım bilgi toparlıyorum.SDÜ Zootekni öğrencisiyim.Sizden İstedgim Süt için verimi nasıl artırırım.Sütaş gibi firmalar sütde nelere dikkat ediyorlar...

hcaliskan
08.10.2011, 12:22
Merhaba arkadaşım ben de zootekni öğrencisiyim. 150 başlık süt inekçiliği için yetmez ama en az 1 milyon tl paraya ihtiyacın var. bir ineği minimum 5.000 tl den alsan 750.000 tl sırf hayvan yapar. para kısmını bir kenara bırakacak olursak sondan başlayarak cevap veriyim. Sütaş ve diğer süt alan firmalar sütün içindeki bakteri sayısına dolayısıyla hijyene çok dikkat ederler. Hayvancılıkta kar etmenin altın kuralı yemini hazır almayıp kendin yetiştirmen ve hazırlamandır. İnsan bile sürekli lokantadan yese parası yetmez :) sonra iyi planlanmış bir çiftlik kurmalısın. mühendis olacağına göre en azından sen işi tam öğrenene kadar iyi bir veterinerle çalışmalı, hayvanları hastalandırmamalısın. Çiftlikten çıkacak tonlarca gübreyle nasıl başedeceğini önceden planlamalısın. Biyogaz iyi bir yöntem olabilir. Sütü artırmak için kaliteli hayvanları stressiz temiz bir ortamda, uygun dönemde uygun yem yedirerek beslemeli, uygun sağım sistemiyle sağmalısın. Bu uygun dediklerimin her biri başlı başına ayrı bir konudur.

Mcroy
11.03.2012, 23:10
Bende ank üni süt tek ogrencısıyım. En verimli süt ırkı olarak Friz inek ırkı bol süt veren bir inek ırkıdır. Yılda 9000 litreden fazla süt vermektedir. Sütün yağ oranı az olduğundan karton kutularda ambalajlanarak piyasaya sürülebilir. Holstein olarak bilinir .

Zooteknist
12.03.2012, 21:39
Bu konuda hcaliskan arkadaşımız çok doğru yerlere değinmiş. Hayvancılık, özellikle de süt sığırcılığı çok hassas iştir. Gerek besleme gerek de hayvan sağlığı konusunda çok fazla parametre ile çalışmanız gerekir. Ülkemizde süt sığırcılığında en çok beslenen ırk Holstein Fresian(Siyah Alaca) ırkıdır.

Jurnalist
07.04.2012, 16:22
Sayın arkadaşlar..

Ben 4 senedir Holstein ırkı süt sığırcılı işiyle meşgulum. Yıllık 9000 LT civarında süt verdiği doğrudur. Ancak, Sıcaklığa , hastalıklara, çok hassas bir ırktır. Sunni mayalama döneminde çok problem çıkartan bir hayvandır. 1500 başlık çiftliğimizde Holstein ırkı vardır. şimdiki bilgilere o zaman sahip olsaydım bu ırkı almazdım. Süt verimi fazla ama götürüsüde çok fazladır. Smental ırkını tavsiye ederim. Saygılarımla...