PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : NKÜ Şarköy Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık Programı

Mr.Muhendis
11.09.2011, 11:03
Dünyada bağ alanı yönünden dördüncü, yaş üzüm üretimi yönünden de beşinci sırada yer alan Türkiye'de şarap üretimi son yıllarda ciddi bir yükselişe geçmiştir. Özel sektöre ait 20'nin üzerinde firma şarap sektöründe faaliyette olup, bunlar bölgelere göre dağılım ve kapasite itibariyle Marmara-Trakya ve Ege Bölgelerinde yoğunlaşmaktadırlar. Oysa, şarap Kapadokya’da doğmuştur. Arkeolojik kalıntılar, ...M.Ö. 2000 - 3000 yıllarında Hititlerden başlayarak, pek çok Anadolu uygarlığında şarapçılığın bulunduğunu kanıtlamakta, kazılarda rastlanan şarap kapları, şarap testileri ve taş kabartmalar üretimin Kapadokya uygarlıklarında gelişerek devam ettiğini göstermektedir.

Günümüzde Anadolu’nun çoğu yörelerinde olduğu gibi Kapadokya’da da bağlar yaşlanmış ve birçok kaliteli üzüm çeşidi dejenere olmuş durumdadır. Buna karşılık, bölgemizin yerli üzümleri şıra, sirke, pekmez ve şarap yapımına uygun, kaliteleri dünya çapında bilinen üzümlerdir.

Ukrayna, Gürcistan, Kaliforniya ve Kuzey İtalya’nın deneyimli uzmanları ile işbirliği anlaşmaları yapmış olan Kapadokya Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık Programı, bölgemizde yeni bağların kurulmasına, Anadolu’nun ünlü üzüm çeşitlerini ile dünyada ününü kanıtlamış ve şarapçılıkta kaliteleri belgelenmiş üzüm çeşitlerinin Kapadokya’da yetiştirilmelerine öncülük etmektedir. Öte yandan, Türkiye'de şarap üretimi turizme kapıların açıldığı seksenlerden sonra artmış olmasına karşın, kaliteye yönelik yatırımlar ancak doksanların ortalarından itibaren başlamıştır. Buna karşın, günümüzde özel sektör kuruluşunda uygulanan üretim teknolojileri, birçok AB ülkesine oranla daha moderndir. Avrupalı yatırımcılar, Türkiye'yi sıklıkla ziyaret etmekte, Türk şarapları katıldıkları yarışmalardan altın madalyalarla dönmektedirler. Dünya şarap otoriteleri yavaş yavaş Türkiye'yi keşfetmekte, diğer bir deyişle, şarap, yüzyıllar önce çıktığı Anadolu'ya yeniden ve büyük bir dönüş yapmaktadır.

Anadolu’nun şarap ihracatı mutlak değer olarak çok küçüktür. Araştırmalar, ihracatın artmasının firmaların kendi yaptıkları tanıtımından çok, ülkemize gelen turistlerin içtikleri Türk şaraplarına ilişkin olumlu görüşlerini dillendirmelerinden geçtiğini göstermektedir. Bölgesel özellikler taşıyan, her yerde her zaman bulunamayan şarapların rağbet görüyor olması, Anadolu ve özellikle de Kapadokya şaraplarının pazarlama şansının hayli artması anlamına gelmektedir. Bölgedeki bağcılığın istenir nitelikte canlandırılması halinde, Kapadokya şarapları kolaylıkla pazarlanabilir ürünler haline gelecek, ayrıca bölgemizin yiyecek-içecek ve agro-turizminin zenginleşmesine de katkıda bulunacaktır.

Kapadokya Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık Programı, bölgesel geleneğe sahip çıkarak, öğrencilere bağcılıktan, şarap ve sirke, pekmez vb. yan ürünlerinin pazarlamasına kadar uzanan, uluslararası standartlarda entegre eğitim vermektedir. Öğrencilerin pratik eğitimleri, sektörün önde gelen bağ ve tesislerinde gerçekleşir. Amaç, Anadolu ve Kapadokya şarap ve yan ürünlerine yüksek kalite kazandıracak, dolayısıyla ihracat potansiyelini artıracak uzmanlar yetiştirmek ve böylelikle, bu alanda ülkemizde giderek artan yabancı uzman istihdamını kırmaktır. Bu eğitim programının mezunları, aynı zamanda, sahip oldukları nitelikleri ve “şarap – yemek uyumu” konusundaki bilgileriyle, teorik ve pratik İngilizceleriyle, mesleki yabancı dil olarak aldıkları Fransızcalarıyla önde gelen otel ve lokantalarda aranan birer uzman olmaya adaydır.