PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Namık Kemal Üniversitesi Hayrabolu Meslek Yüksekokulu Tarım Makineleri Programı

Mr.Muhendis
10.09.2011, 12:38
Bugün dünyada ve Türkiye’ de başta üretim sektörü olmak üzere tüm sektörler süregelen sosyal, ekonomik ve kültürel değişimden temelden etkilenmektedir. Bütün mesleklerde bilgi ve teknoloji kullanımının yaygınlaşması birçok değişik işletme biçiminin gelişmesi ve uluslar arası alanda iletişim kurma zorunluluğu yeni yetenekler ve becerilere sahip unsurları gerektirtmektedir. Ayrıca yasalarla düzenlenmeye başlayan tüm mesleklerde standardizasyon, günümüzün bir gereği haline gelmiş, dolayısıyla eğitim gereksinimi artmıştır. Artan eğitim ihtiyacı ile birlikte, bilgi çağında olduğumuz bu dönemde tarım ve sanayinin aynı çizgide gelişmesi ve giderek artan endüstrileşme hızına yetişebilmek amacıyla ara eleman gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması için ülkemizdeki birçok üniversitede meslek yüksek okulları bulunmaktadır. Bu okullardan bir tanesi de, farklı alanlarda uzmanlaşan öğrencilere çağdaş teknolojileri kullanma becerisi elde etmelerini sağlamayı, bilgilerini sürekli olarak yenilemeye yönlendirmeyi, kendi analitik yeteneklerine uygun tercihler yapmalarını sağlamayı, bugünün ihtiyaçlarını tespit etmeyi, geleceği planlayabilmeyi ve tercih ettikleri alanlarda sorumlu ve bilinçli birer eleman olarak toplumda yer almalarını sağlamayı amaç edinmiş olan Hayrabolu Meslek Yüksek Okuludur.

Tekirdağ iline bağlı olan Hayrabolu ilçesi; Trakya Bölgesi’ nde yer almaktadır. Hayrabolu İlçesi Tekirdağ’ a 52 km, Edirne’ ye 80 km ve Kırklareli’ ne 70 km uzaklıktadır ve organize sanayi bölgelerinin bulunduğu, Trakya’nın sanayi yönünden en gelişmiş ilçelerine komşudur. Bu organize sanayi bölgelerinde 800’e yakın fabrikada 50.000 kişi çalışmaktadır. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Hayrabolu; 19096 merkez nüfusa; beldeler ve köylerle birlikte 37422 nüfusa sahiptir. Sanayi ve Ticaret Odası’ na kayıtlı 500 civarındaki işletmesi, geniş tarım alanları, yağ, yem un ve tarım makinaları üretimi yapan fabrikaları, 100 adet fabrikanın faaliyet izni aldığı Organize Sanayi Bölgesi, güçlü sivil toplum örgütleri (dernek, vakıf, odalar vb.), kooperatifleri, büyük askeri kışlası ile canlı bir ekonomiye, sosyal ve kültürel hayata sahiptir. Tarıma dayalı sanayisi gelişen Hayrabolu’ da tarım makinaları üretimi yapıp yurt dışına ihracat yapan İRTEM Tarım Makinaları Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ve Kurt Müh. Mak. San. ve Ticaret Ltd. Şti. yanında irili ufaklı 100’e yakın tarım makinası üreten işletme vardır.

Hayrabolu İlçesi Tekirdağ limanı, Kapıkule, Pazarkule ve Hamzaköy sınır kapılarına yaklaşık 1 saat mesafededir. Hayrabolu ilçesinde üretimi yapılan birçok tarım makinası buralardan her gün artan bir taleple yurt dışına ihraç edilmektedir. Hayrabolu tarım makinaları üreticileri büyüyen bu ihracat talebinden dolayı Tarım Makinaları Programı mezunlarına ihtiyaç duymaktadır.

Hayrabolu ilçesi tarım makinaları üretimi konusunda bölgemizde 1. sırada yer almaktadır. Bu sektör için de bilgi ve teknolojiyi en hızlı ve yaygın kullanılabilen; sürekli kendisini yenileyebilen ve yakın gelecekte yetişmiş genç insan gücünün istihdamının artması gibi beklentiler ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, tarım makinaları programına yönelik artan talebi karşılayabilmek ve bu konudaki bilgileri bir plan dahilinde akademik disiplin altında aktarabilmek amacıyla; yüksekokulumuzun fiziki şartları da göz önüne alınarak "Tarım Makinaları Programı" nın 2009-2010 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmesi uygun olmuştur.

Bu programdan, tarım makinalarının kullanımı, imalatı, geliştirilmesi, bakım ve onarımı konularında ön lisans eğitimi alarak mezun olan öğrenciler, gerek ilçemizdeki tarım makinaları üretimi ve ihracatı yapan firmalarda, gerekse ülkemizde tarım makinaları üretimi yapan işletmelerde çalışabileceklerdir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Tarım Makinaları Programının açılmasına karar verme aşamasında görüşülen; Hayrabolu Kaymakamlığı, Hayrabolu Belediye Başkanlığı, Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, İRTEM Tarım Makinaları Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ve Kurt Müh. Mak. San. ve Ticaret Ltd. Şti., Tarım Makinaları Programının açılması durumunda bu sektörde kaliteli üretimle ihracatın artabileceğini, mezunlara istihdam olanağı ve öğrencilerimize burs, işyeri uygulaması ve staj imkanı sunabileceklerini beyan etmişlerdir.