PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Namık Kemal Üniversitesi Hayrabolu Meslek Yüksekokulu Seracılık Programı

Mr.Muhendis
10.09.2011, 12:37
Seracılık birim alandan çok yüksek gelir alınması, normal üretim zamanlarındaki işgücünün değerlendirilmesi, mevsimlerinin dışında yiyecek ve süs bitkilerinin büyük kısmının üretilmesi bakımından tarımın en hızlı ürün elde edilen koludur. Seracılık ve süs bitkileri üretimi konusunda kalifiye elemanların yetiştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi ilimizde ve bölgemizde bu amaca hizmet edebilecek büyük fırsatlardan biridir. Bölgemizin seracılık konusunda fiziki ve coğrafi kaynaklarının kalifiye elemanlara teslim edilmesi amaçlanmaktadır Teknik uygulamalar herhangi bir çiftçinin tarımla ilgili kitaplardan kolaylıkla ulaşamayacağı, ulaşabilse dahi sera alanına uygulanmasının eğitim gerektireceği cinsten uygulamalardır. Bu uygulamalarda seracıya gerek insan sağlığı açısından, gerek uygulanabilirliği açısından ve gerekse de ekonomiklik açısından pek çok alternatif sunulmuş durumdadır. Seracılık konusunda kalifiye eleman yetiştirilmesi bölgedeki istihdam ve üretim deseninin değiştirilip daha fazla gelir getiren üretimlere dönüşmesi bakımından önemlidir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Seracılık teknikeri, devlet sektöründe veya özel sektöre ait seralarda çalışabileceği gibi kendisi özel seralar kurabilir. Seracılık ülkemizde giderek yaygınlaşan bir çalışma alanıdır. Seracılık programını bitirenlere "Seracılık Teknikeri" ünvanı verilir. Seracılık teknikeri, seraların yapımı, ışıklandırılması, havalandırılması, ısı ve nem derecelerinin ayarlanması, serada yetişecek bitkiler ile ilgili kültürel işlemlerin yapılması, bitki bakımı ve ürünlerin pazarlanması gibi işleri yürütür. Tarımsal üretimde ara eleman yetiştirmeyi amaçlayan programımız, bugüne kadar çok sayıda ziraat teknikeri yetiştirerek tarım sektörüne katkıda bulunmuştur. Mezun öğrencilerimiz tarım teşkilatı, özel sektöre ait seracılık, fidancılık ve fidecilik kuruluşlarında iş bulabildiği gibi az sermaye ile kendi işlerini kurup yönetme becerisi de kazanmaktadırlar.