PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MKÜ Erzin Meslek Yüksekokulu Turunçgil Tarımı ve İşleme Teknolojisi Programı

Mr.Muhendis
08.09.2011, 12:13
Türkiye’de tarımla geçinenlerin oranı ülke nüfusunun %40’ını oluşturmaktadır. Tarımın bu denli önemli olduğu ülkemizde tarıma öncülük edecek, çiftçiye yol gösterecek, yeni teknik ve teknolojilerin yayım faaliyetini yaparak üretim zincirinde yer alacak Ziraat Mühendislerin yanında “Tarım Tekniker”lerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla ara insan gücü tarım tekniker eğitim veren iki yıllık meslek yüksekokullarının önemi gün geçtikçe artmaktadır.
Dünya turunçgil üretimi 2006 yılında 114.275.017 tona ulaşmıştır. Ülkemizin toplam turunçgil üretimi ise 3.220.000 ton olarak gerçekleşmiştir. Türkiye turunçgil üretiminin %17,8’ini (574.213 ton), altıntop üretiminin ise %17,4’ünü (31.365 ton) Hatay ili karşılamaktadır. İlimizde yer alan ve turunçgiller tarımına son derece elverişli bulunan Erzin-Dörtyol yöreleri Türkiye toplam turunçgil üretiminin %14,8 gibi oldukça önemli bir kısmını karşılamaktadır. Türkiye yaklaşık 42 milyon ton yaş meyve ve sebze üretimi ile önemli bir üretici ülke görünümünde olmakla birlikte, dışsatımın üretime oranı %3,0-3,5 civarındadır. 2006 yılı itibariyle 2.107.521 tonluk toplam yaş meyve sebze dışsatımımızın 1.057.294 tonunu (%50.17) turunçgiller oluşturmaktadır. Hatay ilinin, turunçgil yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olması ve 2006 rakamlarına göre dış satıma giden meyveler içinde turunçgillerin ilk sıraları alması dış satım açısından da konunun önemini vurgulamaktadır.
Bu bakımdan turunçgillerin ülke ve bölge ekonomisindeki yeri önemlidir. Turunçgil ve işlenmiş yan ürünlerinin (meyve suyu, reçel, aromatik yağları vb) üretimi Akdeniz ülkelerinde önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca, turunçgillerin kaliteli olarak elde edilme, işlenme ve tüketime sunulma aşamalarına kadar iyi durumda muhafaza edilmesi de önem arz etmektedir.
Turunçgil yetiştiriciliğinin hızla yayıldığı Hatay ilinin de yer aldığı Doğu Akdeniz Bölgesinde, çiftçilerimizin ihtiyacı olan “turunçgil fidanının bir kısmı uzun yıllardır, “Batı Akdeniz” Bölgesinden kamyonla “taşıma” suretiyle çözülmeye çalışılmaktadır. Bölge çiftçisinin karşılaştığı bu “sorun”un kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturulması için çiftçinin ihtiyacı olan fidanlar için “sertifikalı fidan üretim projesine” geçilmelidir. Ayrıca bölge çiftçisine tutunçgillerde “budama”, “hasat”, “ürün işleme” ve “entegre ziraî mücadele” konularında bölgede seçilen “pilot” sahalarda örnek çalışmalar yaparak çitçi eğitimlerine katkıda bulunulmalıdır.
Bu bağlamda, turunçgil üreticisinin, işletmecisinin ve ihracatçısının ihtiyacını karşılayacak modern anlamda yetiştirilmiş ara “Teknik Eleman”lara ihtiyacı vardır.

Turunçgil Tarımı ve İşleme Teknolojisi programının;

Hedefi; Bitki koruma, Bitki Besleme ve Gübreleme, Bitki Biyokimyası, Meyve Biyolojisi ve Fizyolojisi, Genetik, Fidan Yetiştirme Teknikleri konusunda temel bilgi ve becerilerle donatılmış sorumluluk ve meslek ahlakına sahip nitelikli teknik eleman yetiştirmek.

İstihdam Alanı; Meyve suyu ve paketleme, reçel fabrikaları, turunçgil bahçe ve çiftlikleri, fidan üretim istasyonları, alanlarıyla ilgili hizmet veren kurum kuruluşları, kendi imkanları ile kurulacak olan özel bahçeler iş alanlarıdır. Bu program Türkiye’de ilk kez ve tek olarak Erzin Meslek Yüksekokulumuzda açılmıştır.