PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu Mantarcılık Programı

Mr.Muhendis
04.09.2011, 17:05
Programın Amacı:

Mantarcılık programının amacı, kültür mantarı yetiştiriciliği yapan kamu ve özel sektör için nitelikli eleman yetiştirmektir.

Gereken Nitelikler:

Bu programda eğitim görmek isteyenlerin;

* Yetiştiricilik pratiği gelişmiş,
* Dikkatli ve sabırlı,
* İşi takip eden,
* Bedence sağlam ve dayanıklı,
* Araştırmacı,
* Aldığı görevi eksiksiz yerine getiren,
* Olası aksaklıkları tespit edep, pratik çözüm bulabilen,
* Başkalarıyla iyi iletişim kurabilen kişiler olmaları gerekir.

Meslek Elemanlarının Yaptıkları Belli Başlı İşler:

* Mantar işletmelerinde kompost hazırlamasından üretime kadar olan tüm aşamalarda çalışmak veya çalıştırmak.
* Bu yetiştiricilik esnasında eksikleri tespit edip tamamlamak.
* Olası aksaklıkları tespit edip çözüm yolları bulmak.
* Üretim planı hazırlamak ve bu plan dahilinde sistemli çalışmayı sağlamak.
* Üretim boyunca periyodik kontrolleri yapmak

Mezunların Çalışma Alanları:

Kültür mantarı yetiştiriciliği yapan ve kompost üreten kamu ve özel sektörde çalışabilecekleri gibi imkanları dahilinde kendileri de kültür mantarı yetiştiriciliği yapabilir.

Mezunların Kazandığı Diploma ve Ünvanı:

Mantarcılık programı bitirenlere Mantarcılık Teknikeri ünvanı verilir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları:

* Çalışma Ortamının Durumu:

Açık ve kapalı alanlarda çalışmaktadır. Açık alan kompostun hazırlandıgı platform. Kapalı alan ise mantar yetiştiriciliği yapıldığı işletme binasıdır. Bunun haricinde dış hava koşullarına bağlı olarak her türlü iklim koşulları ile karşılaşabilir.

* Çalışma Saatleri:

Üretim öncesi ve üretim döneminde işin takibi ve verimlilik acısında mesai saatleri dışında çalışma olabilmektedir. (Örneğin, Buharla pastörizasyon sıcaklığı istenen derecede tutabilmek için vb.)

* İletişimde Bulununan Kişiler:

Üniversiteler (başta Mantarcılık programında görev yapan öğretim elemanları), diğer mantar işletmeleri, araştırma kuruluşları, kültür mantarı yetiştiriciliği yapan kişiler.

* İş Ortamında Kaynaklanan Tehlikeler:

Ortamında aşırı sıcak, nem vb. laboratuarlarda ise kimyasal maddelerin kullanımı karşılaşılabilecek kazalar. Üretim odalarında ranzalarda dikkatsizlik sonucu oluşan kazalar.

Mesleğin Geleceği:

Mantarcılığın hızlı gelişimi dikkate alınırsa gelecekte büyük bir sektör olarak ülke ekonomisinde yerini alacağı kanaatindeyiz.

Kazanç:

Birim alandan en yüksek gelir sağlayan tarım ürünlerinden olmakla birlikte hassas bir yetiştiriciliğin olması riskide beraberinde gelmektedir. Ancak kazanılan tecrübelerle risk azalmaktadır. Bunun yanında piyasanın durumu da kazanç bakımından degişiklik oluşturabilmektedir.

Iş Bulma Olanakları:

Mantarcılık ülkemizde çok hızlı bir gelişme göstermektedir. Ama henüz istenilen boyutlara ulaşılamamıştır. Bunda ana neden mantar tüketiminin ülkemizde yeterli miktarda yapılmaması ve mantar hakkında halkımızın yeterli bilgiye olmaması yatmaktadır. Şu anda iş bulma olanakları ağırlıklı olarak özel sektörde olmasının yanında tekniker ünvanı almış olan arkadaşların imkanları dahilinde kendileride bu yetiştiriciliği yaparak iş imkanı saglayabilirler. Ancak mantarcılıgln ülkemizde hızlı gelişimi dikkate alırsak yakın gelecekte büyük bir sektör olarak iş bulma olanagı saglayacak kanaatindeyiz. Ayrıca iş bulma konusunda da bölgeler arası fark ve cinsiyet ayrımı yoktur.