PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu Seracılık Programı

Mr.Muhendis
04.09.2011, 17:04
Programın Amacı:

Seracılık programının amacı; bir tarım kolu olan Seracılık sektörüne teknisyen ile mühendis arasında ara eleman yetiştirmektir.

Gereken Nitelikler:

Bu programda eğitim görmek isteyenlerin;

· Bedence sağlam ve dayanıklı,
· Alet ve ekipman kullanmaya yatkın olmak,
· Doğayı ve çevreyi seven,
· Okumaya ve araştırmaya meraklı,
· Çevre ile iyi iletişim kurabilen,
· Dikkatli, sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Meslek Elemanlarının Yaptıkları Belli Başlı İşler:

Seracılık teknikeri genelde işçiler ile mühendisler arasında ara elaman olarak, bazen sorumlu eleman olarak işlerin düzenli gitmesinden sorumlu olup, çalıştığı alanın konusuna göre değişmekte olup, genelde yaptığı işler şunlardır;

· Mühendis tarafından hazırlanan üretim programını mühendis ile birlikte yürütmekle yükümlüdür, eğer çalıştığı yerde mühendis yoksa kendisi üretim programı yapar,

· Üretim için gerekli malzemenin alınmasını sağlar,

· Üretim için gerekli sera içi ve dışı şartları sağlar,

· Yapılan üretim programına göre işgücünü sağlar ve işçilere işi öğretip, işi takip eder,

Mezunların Kazandığı Diploma ve Ünvanı:

Seracılık programını bitirenlere ÖnLisans Diploması ve Seracılık Teknikeri ünvanı verilir.

Mezunların Çalışma Alanları:

Seracılık Programı mezunları eğer sera kurma imkanları varsa kendi işletmelerinde, özel kişi ve firmaların sebze ve saksılı süs bitkileri veya kesme çiçek seralarında, tohum firmalarında, ilaç firmaları ve bayilerİnde, gübre firmaları ve bayilerinde, sulama ekipmanı İmal eden firma veya projelendirip kuran firmalarda, peyzaj İşletmelerinde, özellikle turizm şİrketlerinin peyzaj düzenleme ve bakım işlerinde çalışabilirler.

Çalışma Ortamı ve Koşulları: Seracılık teknikeri tarımla ilgili pek çok alanda çalışabildiğinden, çalışma koşulları çok değişkendir. Genel olarak çalışma ortamını tanımlamak gerekirse seralar kapalı ve sıcağı tutan ortamlar olduğu İçin sıcaklık dış şartlara göre yüksektir. İş genelde gündüz yapılmasına karşın beklenmeyen durumlarda geceleri de çalışmak gerekir. Çalışan kişinin bedenen çalışmaya dayanıklı olması gerekir ve işçilerle çalıştığı için insanlarla iletişim gücü yüksek olmalıdır. Çiftlik gübresi gibi koku yayan ortamlarla çalışıldığı ve zaman zaman kimyasal tarım ilaçları kullanıldığı için, bunlara dayanıklı olmalıdır. Çeşitli alet-ekipman kullanıldığından kazalarda meydana gelebilmektedir. Ayrıca seralar genellikle şehir dışında kuruldukları için çalışanlar sosyal hayatta bazı konulardan mahrum kalabilirler .

Kazanç:

Yeni mezun teknikerler; özel sektörde pazarlık sonucu maaşlarını belirlemekle beraber asgari ücret ile asgari ücretin birkaç katı kadar da alabilmektedir. Maaşlar deneyim ve mesleki özelliklere göre değişmektedir.

Iş Bulma Olanakları:

Seracılık; Türk tarımı içinde en çok kar getiren, teknolojinin. en fazla kullanıldığı ve en hızlı gelişen bir sektördür. Dünya seracılık tarımı içersinde de önemli bir paya sahiptir. Bu yüzden gün geçtikçe Türkiye seracılık sektöründe özellikle bu konuda eğitim görmüş, yetişmiş elemana ihtiyaç artmaktadır. Mezun olan teknikerler okulda aldıkları eğitimin yanı sıra kendilerini bu konuda yetiştirirler ise kolaylıkla iş bulabilmektedir. Çalışma sırasında cinsiyet ayrımı yoktur.

Mesleğin Geleceği:

Gelecek vadeden bir meslek ve sektördür.