PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
04.09.2011, 17:02
Bergama Meslek Yüksekokulu 1994 yılında Ege Üniversitesi Senatosunun 25.02.1994 tarihli kararı ile kurulmuştur.

Kurucu Müdür olarak Prof. Dr. Hüseyin VURAL atanmış ve 1995 yılına kadar Müdürlük görevine devam etmiştir.

Kuruluşta ilk olarak Seracılık, Moda-Konfeksiyon, Restorasyon-Konservasyon ve Orman Ürünleri Programları açılmıştır.

Meslek Yüksekokulunun ilk binası Bergama girişinde bulunan bir özel hastane olmuş, 1995 yılında ise şehrin içinde bulunan Zafer İlköğretim Okulu binasına taşınmıştır.

1995-2001 yılları arasında Prof. Dr. Atila GÜNAY Müdürlük yapmış olup, 1998-1999 eğitim öğretim döneminde Hazır Giyim ve Mantarcılık Programları açılmıştır.

2001 yılında Prof. Dr. Erhan KIRTAY Meslek Yüksekokuluna Müdür olarak atanmış,

2002 yılında gerçekleşen MEB-YÖK işbirliği çerçevesinde sınavsız geçiş protokolü ile Elektrik, Endüstriyel Elektronik, Kimya, Makine ve Muhasebe Programlarının ikinci öğretimleri açılmıştır. Bu programlar 2007 yılına kadar Aliağa Çok Programlı Lisesinde eğitim görmüştür.

16.12.2003 tarihinde resmi açılışı yapılan yeni binaya (A Blok) taşınılmıştır.

2005 yılında Bergamalı hayırsever işadamı Yusuf PERİN' in desteği ile okul arazisi içine mevcut binanın bir benzerini yaptırılarak Ege Üniversitesine bağışlanmıştır.

Bu binanın 13.12.2005 tarihinde resmi açılışı yapılmıştır.

Bu destekle yaptırılan B Blok'un açılması ile Meslek Yüksekokuluna katkılarından dolayı Bergama Meslek Yüksekokulunun bulunduğu yerleşkeye Ege Üniversitei Bergama Meslek Yüksekokulu Yusuf Perin Yerleşkesi adı verilmiştir.

2005-2006 eğitim - öğretim yılında Turizm ve Otel İşletmeciliği, İklimlendirme-Soğutma, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Endüstriyel Otomasyon Programları açılmıştır.

Okulumuzun fiziksel koşullarını ve altyapı olanaklarını iyileştirme çabalarımız devam etmiş ve Aliağa Belediyesi tarafından 2004 yılında Meslek Yüksekokulumuza devredilen Terminal binası bölge sanayicilerinden sağlanan kaynaklarla restore edilerek 12.12.2007 tarihinde Meslek Yüksekokulunun Aliağa Yerleşkesi olarak hizmete girmesi sağlanmıştır.

Aliağa Yerleşkesinde ikinci öğretim programları mevcut olan Kimya, Elektrik ve Makine Programlarının örgün ve ikinci öğretimleri de 2007-2008 öğretim yılında eğitime başlamıştır.

ALTYAPI

2008-2009 Öğretim yılı itibariyle Meslek Yüksekokulumuzun sahip olduğu altyapı olanakları:

Bergama Yusuf Perin Yerleşkesinde; Toplam 5000 metrekarelik kapalı alana sahip iki bina ve bu binalarda

* 20 derslik
* 280 ve 70 kişilik ses sistemli, projeksiyonlu iki konferans salonu
* 30 ve 40 bilgisayarlı , projeksiyonlu iki bilgisayar laboratuarı
* Teknik çizim laboratuarı
* Tekstil-Konfeksiyon atölyesi
* Restorasyon-Konservasyon laboratuarı
* İklimlendirme laboratuarı
* Mantarcılık laboratuarı
* Seracılık laboratuarı
* Fotograf laboratuarı
* Endüstriyel Elektronik laboratuarı
* Endüstriyel Otomasyon laboratuarı
* İklimlendirme- Soğutma laboratuarı
* Çeşitli konularda 1000 in üzerinde kitap bulunan Kütüphane

Bina dışındaki 145 ha arazide ise;

* Tam donanımlı 1250 metrekarelik bir Mantarhane üretim tesisi
* Teknolojik özelliklere sahip ve tam donanımlı 1000 metrekarelik 4 adet sebze, süs bitkileri, kesme çiçek seraları
* Tarla sebze üretim ve deneme alanları
* 2000 adet ağaçtan oluşan damla sulama sitemi ile sulanan zeytinlik
* 200 metrekarelik Restorasyon- Konservasyon çalışma platformu
* İki katlı ve 400 metrekare taban alana sahip bir kantin
* Güvenlik noktası bulunmaktadır.

Meslek Yüksekokulumuzun Aliağa Yerleşkesi toplam 3500 metrekare alana sahip 4 bloktan oluşmaktadır. Bu yerleşkede;

* Kimya laboratuarı
* Elektrik laboratuarı
* Makine laboratuarı
* 40 adet bilgisayarlı ve projeksiyonlu Bilgisayar laboratuarı
* Teknik Çizim laboratuarı
* Kütüphane
* Ses sistemi ve projeksiyonu bulunan 90 kişilik bir konferans salonu
* Toplantı salonu
* 36000 metrekarelik okul arazisinde ise 500 metrekarelik bir kantin ve
* iki adet güvenlik noktası bulunmaktadır.

PROGRAMLAR

Meslek Yüksekokulu farklı meslek alanındaki toplam 17 program ile eğitim - öğretim hizmeti vermektedir. Mevcut 17 programdan 12 tanesi (Restorasyon Konservasyon, Seracılık, Mantarcılık, Tekstil, Tekstil İ.Ö., Muhasabe İ.Ö., Endüstriyel Elektronik İ.Ö., İklimlendirme-Soğutma, Turizm ve Otel işletmeciliği, Endüstriyel Otomasyon, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama) Bergama Yusuf Perin Yerleşkesinde, 6 tanesi ise (Elektrik, Elektrik İ.Ö., Kimya, Kimya İ.Ö.,Makine, Makine İ.Ö.) Aliağa Yerleşkesinde bulunmaktadır.

ÖĞRENCİ SAYISI

Bergama Meslek Yüksekokulunda 1994 yılında 20 öğreinci ile başlayan eğitimde 2008 yılında öğrenci sayısı 2048 dir. 2008-2009 yılı kontenjanı ise 890 dır. Öğrenci sayısı açısından Ege Üniversitesinin tüm Fakülte ve Meslek Yüksekokulları arasında öğrenci sayısı bakımından 3. sırada, sadece Meslek Yüksekokulları arasında 2. sırada, periferde bulunan Meslek Yüksekokulları arasında ise 1. durumdadır.

AKADEMİK KADRO

Meslek Yüksekokulumuzda akademik kadrosu:

* 1 Profesör,
* 6 Yardımcı Doçent,
* 2 Doktor ve
* 12 Öğretim Görevlisi,

İdari Kadrosu:

* 8 Memur,
* 3 Teknisyen,
* 1 Hizmetli, temizlik işleri ile sera, laboratuarlar ve bürolarda çalışan 13 Şirket Elemanı,
* 10 Güvenlik Görevlisi bulunmaktadır.