PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
04.09.2011, 16:58
1997 yılında kurulan ve Bayındır Belediyesi ile İzmir Valiliği’nce tahsis edilen binalarda eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Meslek Yüksekokulumuz 5 Haziran 2000 tarihinde Bayındır Belediyesi’nce Üniversitemize bağışlanan arazi üzerine yapılan 1.420m2 kapalı alana sahip yeni binasına taşınmıştır ve faaliyetlerine halen burada devam etmektedir. Okulumuzda 6 adet derslik, 1 adet bilgisayar laboratuvarı, 1 adet bitkisel üretim laboratuvarı, 1 adet teknik resim dersliği, 1 adet konfeksiyon atölyesi, 729m2 uygulama serası bulunmaktadır. Ayrıca 41.925 m2’lik arazimizin zeytin ağacı bulunmayan 2.000m2’lik kısmı da yine uygulama alanı olarak kullanılmaktadır. Meslek Yüksekokulumuz Peyzaj Uygulamaları ve Süs Bitkileri, Seracılık, Tekstil, Tekstil (İ.Ö.), Moda Tasarım Programlarında 250 öğrenci Eğitim- Öğretim görmektedir. Teorik ve uygulama derslerinin tümü okulumuzda yürütülmekte, yöremizin doğal laboratuvar niteliğinde olmasından da faydalanılarak, düzenlenen teknik gezilerle öğrencilerimizin alanları ile ilgili üretim süreçlerini birebir görmeleri sağlanmaktadır. Yine öğrencilerimiz için uygulama olanağı sağlayan, stratejik amaçlarımız arasında da yer alan “Bölgesel Kalkınmaya Katkıda Bulunmak” amacıyla birçok kurum ve kuruluşun peyzaj düzenlemelerinin yapılması çalışmaları da sürdürülmektedir. Bayındır Meslek Yüksekokulu olarak misyonumuz; analitik düşünme yeteneğine sahip çağdaş, yenilikçi, teknolojiyi takip eden ve onu aktif olarak kullanabilen teknikerler (ara insan gücü) yetiştirerek Ege Bölgesinin tarım ve tekstil faaliyetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Vizyonumuz; eğitimde gelişmiş ülkelere eş değerde bölgemiz ve Ülkemiz gereksinimlerini karşılayacak uygulamalı eğitim gerçekleştirerek, üstün değerler yaratacak bireyler yetiştiren alanında lider bir Meslek Yüksekokulu olmaktır. Eğitim ve Öğretim süresi 4 yarıyıl ( 2 yıl ) olan Meslek Yüksekokulumuzda, 11 Öğretim Elemanı, 6 İdari Personel, 4 teknik personel, 2 Yardımcı Personel, 6 Güvenlik Görevlisi olmak üzere 29 Akademik ve İdari Personel görev yapmaktadır. İzmir merkeze 75km, Bayındır İlçesine 3,5km. uzaklıkta bulunan Meslek Yüksekokulumuza ulaşım İzmir Otobüs Terminali’nden, T.C.D.D. Gaziemir Tren İstasyonu’ndan doğrudan ya da T.C.D.D. Basmane Tren Garından aktarmalı olarak sağlanmaktadır. Ayrıca, özel öğrenci servisleri hizmetlerinden yararlanılarak da ulaşım mümkün olmaktadır.