PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu Tarihçesi

Mr.Muhendis
04.09.2011, 16:55
Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu, Ege Üniversitesine bağlı olarak Tire Meslek Yüksekokulu adı ile 25.02.1994 yılında İzmirin Tire ilçesinde kurulmuştur. 1998-1999 öğretim yılında Cumhuriyet Meydanında bulunan ve Tire Kutsan Oluklu Mukavva Kutu ve Kağıt San. A.Ş.nin desteğiyle restore edilen Tekel binasına geçilmiş ve yüksekokulun E.Ü. Tire M.Y.O. olan ismi E.Ü. Tire Kutsan M.Y.O. olarak değiştirilmiştir.

Eğitim-öğretim faaliyetlerine ilk olarak 1994-1995 öğretim yılında Bilgisayar Programcılığı ve Gıda Teknolojisi programları ile başlamıştır. 1998-1999 yılında Tekstil programı, 1999-2000 yılında Kağıt ve Kağıt İşleme Teknolojisi ve Balık Yetiştiriciliği programları eğitim sistemine dahil edilmiştir. 2002-2003 yılında ise Muhasebe programı (ikinci öğretim) açılmıştır. Halen Yüksekokulumuz 6 program ve 590 öğrenci ile eğitim hizmetlerine devam etmektedir. Eğitim-öğretim faaliyetleri 6 adet derslik, 1 adet konferans salonu, 2 adet bilgisayar ve 1 adet çok amaçlı kimya laboratuarında sürdürülmektedir. Bunun yanı sıra Yüksekokulumuz bünyesinde su ürünleri uygulamalarının yapıldığı pilot araştırma tesisi mevcuttur.

Eğitim ve öğretim süresi 4 yarıyıl (2 yıl) olan Meslek Yüksekokulumuz kadrosunda 4 öğretim üyesi, 8 Öğretim Görevlisi, 1 Uzman, 6 İdari Personel, 4 Güvenlik Görevlisi olmak üzere toplam 23 Akademik ve İdari Personel görev yapmaktadır. Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Gıda Teknolojisi, Tekstil ve Muhasebe (ikinci eğitim) programlarına büyük oranda sınavsız geçiş ile öğrenci kabul edilmekte iken, Kağıt ve Kağıt İşleme Teknolojisi ile Balık Yetiştiriciliği programlarına ÖSS sınavı ile öğrenci kabul edilmektedir. Tire Cumhuriyet Meydanında bulunan Yüksekokulumuz İzmir merkezine 95 km uzaklıktadır. Yüksekokulumuza ulaşım İzmir Merkez Otobüs Garı ve Gaziemir Tren İstasyonundan sağlanmaktadır. Bununla birlikte, eğitim-öğretim döneminde özel öğrenci servisleri ile ulaşım hizmeti verilmektedir.

Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu kuruluşundan bu güne kadar, Tire ilçesine eğitim-öğretim, sosyal ve kültürel anlamda katkılar yapamaya devam etmektedir. Bu görevleri yanında Yüksekokulumuz temel misyonu Atatürk ilke ve inkılâpları ışığında, evrensel değerleri benimsemiş disiplinli, huzurlu ve uyumlu bir çalışma ortamı içinde kendi yapısını sürekli geliştirerek ülkenin gereksinim duyduğu nitelikli ara insan gücü yetiştirmek, sahip olduğu bilgi ve teknoloji birikimini ülke hizmetine sunmaktır.