PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu Tohumculuk Programı

Mr.Muhendis
31.08.2011, 11:25
Program Vizyonu;

Tohum teknikeri, tüm tarla ve sebze bitkilerinin yetiştiriciliği, tohum üretim teknikleri, tohum teknolojisini bilen ve pazarlama yeteneğine sahip ara elemandır.

Tohumculuk programda okuyan öğrencilerimize, tüm tarla ve sebze bitkilerinin yetiştiriciliği, tohum üretim teknikleri, tohum teknolojisi ve pazarlaması ile ilgili teorik ve uygulamalı olarak dersler verilmektedir. Uygulamalı derslerde öğrenci birebir üretimin içinde yer almaktadır. Tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgemizde öğrenci ile yapılan teknik gezilerle teorik dersler pekiştirilmektedir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

İş Olanakları;

Tohum Teknikerleri, ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan tarımın tohumculuk sektöründe, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde, Tohum Sertifikasyon kuruluşlarında, Tohum Üretim İstasyonlarında, Türkiye’de tohum üretimi yapan, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan 120’ ye yakın yerli ve yabancı tohum firmalarında çalışabilecekleri gibi, tohum bayiliği açabilir ve kendi işlerini kurabilme imkânları vardır.

Tohum Teknikeri

Tohum teknikeri, tüm tarla ve sebze bitkilerinin yetiştiriciliği, tohum üretim teknikleri, tohum teknolojisini bilen ve pazarlama yeteneğine sahip ara elemandır.
Tohumculuk programda okuyan öğrencilerimize, tüm tarla ve sebze bitkilerinin yetiştiriciliği, tohum üretim teknikleri, tohum teknolojisi ve pazarlaması ile ilgili teorik ve uygulamalı olarak dersler verilmektedir. Uygulamalı derslerde öğrenci birebir üretimin içinde yer almaktadır. Tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgemizde öğrenci ile yapılan teknik gezilerle teorik dersler pekiştirilmektedir. Tohum Teknikerleri, ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan tarımın tohumculuk sektöründe, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde, Tohum Sertifikasyon kuruluşlarında, Tohum Üretim İstasyonlarında, Türkiye’de tohum üretimi yapan, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan 120’ ye yakın yerli ve yabancı tohum firmalarında çalışabilecekleri gibi, tohum bayiliği açabilir ve kendi işlerini kurabilme imkanları vardır. (http://www.ziraatciyiz.biz)
Çalışma ortamları açık havada olup, tarladaki tozlar ve zirai mücadele ilaçları ile temas halindedirler. Çalışma ortamında Ziraat Mühendisleri, iktisatçılar, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.