PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çukurova Üniversitesi Karaisalı Meslek Yüksekokulu Seracılık Programı

Mr.Muhendis
31.08.2011, 11:21
Ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, sorumluluk sahibi, gelişen teknolojiyi takip edebilme ve bilgiye ulaşabilme yeteneğine sahip, konusunda bilgili, nitelikli teknik eleman yetiştirmektir.

Neden Seracılık Bölümü ?

Daha küçük alanlarda üretim yapabilmeye olanak sağlayan seracılık, ülkemizde de iklim şartlarının elverişli olması dolayısıyla Akdeniz Bölgesi'nde de çeşitli sektörlerde yapılmaktadır. İlk zamanlar küçük alanlarda basit yöntemlerle yapılan üretim yapıları günümüzdeki gelişmelerle geniş alanlarda gelişmiş sistemlerle daha kaliteli yapılabilmektedir. Aile şirketi olarak da karşımıza çıkan seracılık firmaları yalnız yurt içi değil yurt dışı ile ilişkidedir. Bu gelişmeler ülkemizde seracılığın gelişmesi ile sonuçlanmıştır.

Karaisalı da Akdeniz ikliminin etkisinde kaldığı için seracılığın yapılabildiği bir ilçedir. Karaisalı Meslek Yüksekokulu Seracılık Programı hem teorik hem de uygulamalı eğitim verebilmesi nedeniyle önemli bir konumdadır. Konusunda uzman öğretim görevlileri, Çukurova Üniversitesi'nin çeşitli bölümlerinden destek veren öğretim görevlileri ve üyeleri ile eksiksiz bir eğitim vermektedir. Hem sebze hem de süs bitkileri seracılığına yönelik verilen uygulama eğitimi ise; açık arazileri, seraları ve laboratuarlarında devam etmektedir.