PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Erciyes Üniversitesi Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
27.08.2011, 10:46
Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Kocasinan Meslek Yüksekokulu adıyla 1991-1992 öğretim yılında Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı programıyla Tıp Fakültesi binalarında eğitime başlamıştır. Kocasinan Meslek Yüksekokulu adı, 12.01.1996 tarih ve 96.005.018 sayılı Senato Kararıyla Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir. Kayseri’li hayırsever iş adamları Mustafa, Mehmet ve Hasan Çıkrıkçıoğlu kardeşlerin anneleri merhum Safiye Çıkrıkçıoğlu adına yaptırdıkları yeni binada 1998 yılından beri eğitime devam edilmektedir. 4000 metrekare kapalı alanda üç katlı olarak inşa edilen binada; 12 Dershane, 6 Laboratuar, 20 Büro, 20 Öğretim Elemanı Odası, Okuma Salonu, Konferans Salonu ve Kantin bulunmaktadır. Yüksekokulda;

* Bahçe Tarımı
* Gıda Teknolojisi
* Laborant ve Veteriner Sağlık
* Organik Tarım
* Gıda Teknolojisi (II. ÖĞRETİM)
* Laborant ve Veteriner Sağlık (II. ÖĞRETİM)

olmak üzere 2 programda da ikinci öğretim şeklinde eğitim-öğretime devam etmektedir.

Ayrıca Yüksekokula bağlı olarak faaliyet gösteren;

* Araştırma ve Uygulama Merkezi (Kayseri Mithat Paşa Mahallesi)
* Tarımsal Mekanizasyon ve Uygulama Merkezi ( İncesu-Yavaş Kavşağı)
* Tarımsal Uygulama Alanı (Kampus)
* Gıda Teknolojisi Pilot Uygulama Merkezi (Kampus)

olmak üzere 4 farklı Uygulama Merkezi ve 1992 yılında kurulan Döner Sermaye İşletmesi mevcuttur.Mithat Paşa Mahallesindeki Araştırma ve Uygulama Merkezi, Milli Emlak Genel Müdürlüğünün 17.01.1995 tarih ve 12/3121/71183/2044 sayılı yazıları ile Üniversitemize tahsis edilmiştir.

İncesu-Yavaş mevkiinde toplam 3.618.703 m2 arazi Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün 30.11.1994 tarih ve 50868 sayılı yazıları ile Üniversitemize tahsis edilmiştir. Bu alan üzerinde 2002 yılından beri Üniversite–Sanayi işbirliğince “Endüstriyel Patates Üretiminde Makine Kullanma ve İş Yapma Masraflarının Belirlenmesi” adlı Araştırma Projesi yürütülmektedir. Yüksekokul zirai açıdan oldukça geniş ekim alanları ve eğitim-öğretimin ihtiyacı olan uygulamaları karşılayacak miktarda alet-ekipman donanımına sahiptir.

Misyon

Yüksekokulumuzun misyonu; yenilikçi ve yüksek kaliteli ön lisans eğitimi sağlamak, araştırma ve bilimsel faaliyetlerle desteklenmiş tecrübe ve pratiğe dayanan bilgi birikimli, kişilerin ve ülkenin kalkınmasına katkısı olacak bireyler yetiştirmek; toplum ve sanayide eksiklik duyulan ara elaman ihtiyacını karşılamak; teknik bilgi beceri ve bilimsel düşünceyle donanımlı meslek elemanları yetiştirmektir.

Vizyon

Meslek Yüksekokulları arasında, Türkiye’de önde gelen, paydaşların gereksinimleri doğrultusunda bilgi ve tecrübeye sahip kalifiye eleman yetiştiren, alanında mezunları tercih edilen öncü bir meslek yüksekokulu olmaktır.

Temel Değerlerimiz

* Atatürk İlkeleri
* Fırsat eşitliği
* İfade özgürlüğü
* Hukukun üstünlüğü
* İnsan hakları
* Toplumsal değerler
* Bilimsel etik kurallar
* Yaratıcı düşünce
* Sürekli gelişme
* Yaşam boyu öğrenme
* Üretilen bilgi ve hizmette kalite
* Kaliteli çalışma hayatı
* Katılımcı yönetim anlayışı
* Çalışanlar, öğrenciler ve diğer paydaşların memnuniyeti
* Performansa dayalı insan kaynakları değerlendirmesi
* Çevreye duyarlılık
* Erciyes Üniversitelilik kimliği

Kurumun politikaları:

* Toplumun kalkınması için evrensel niteliğe sahip ve paydaşlara yararlı olacak bilgi ve tecrübeye sahip meslek elemanı yetiştirmek,
* Eğitim-öğretimde evrensel standartları dikkate almak
* Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde etkin rol oynamak, bölgede bulunan tarım ve sanayi sektörünün kalifiye iş gücü ihtiyacına katkıda bulunmak
* Katılımcı yönetim anlayışını benimsemek
* Başarılı öğrenci ve personeli teşvik etmek
* Çeşitli ulusal ve uluslar arası programları kullanarak yüksekokul öğretim elemanları ve öğrencilerin karşılıklı değişimlerini sağlayarak, tecrübelerini artırmak
* Üretilen pratik bilginin paylaşımını sağlayacak ulusal ve uluslar arası boyutlu proje çalışmalarını teşvik etmek.

Web : http://scmyo.erciyes.edu.tr
E-mail: scmyo@erciyes.edu.tr
Tel: +90 352 437 52 77
Faks: +90 352 437 13 83
Adres : Erciyes Üniversitesi Merkez Kampüs Talas Yolu Melikgazi/KAYSERİ