PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dicle Üniversitesi Bismil MYO Organik Tarım Programı

Mr.Muhendis
27.08.2011, 10:42
Tüm dünyada oldugu kadar ülkemiz tariminda da uygulanmakta olan bazi etmenler ( hormon uygulamasi,kimyasal ilaç ya da organik olmayan gübre kullanimi vs.) sonucunda insanlar ,gida hammaddelerinin basinda gelen tarimsal ürünlerin üretiminden tüketimine degin daha bilinçli ve duyarli olmaya yönelmişlerdir.

Yüksekokulumuzun Organik Tarim programinda ögretim süresi iki yil olup 2007-2008 ögretim yilindan itibaren egitim verilmeye baslanmistir.Mesleki ve Teknik Ortaögretim Kurumlarinin a).Çay Teknolojisi, b).Genel Ziraat , c). Makine (Tarim Meslek Lisesi), d). Makine (Tarim Teknolojisi) , e).Peyzaj, f).Süs Bitkileri, g). Tarim , h). Tarim Teknolojisi , i). Ziraat alanlarindan mezun olanlar ; Organik Tarim programina sinavsiz yerlesmek için müracaat edebileceklerdir. Diger lise mezunlari ise ÖSS-sayisal-1 puaniyla yerlesebilirler.

Organik Tarim programi her sene 30 ögrencilik kontenjan ile ögretime devam edecek olup, teori ve pratige dayali iki yillik egitim sonunda mezun olanlara “Organik Tarim Teknikeri “ünvani verilecektir. Mezun olan ögrencilerimiz isterlerse ,Dikey Geçis Sinavina (DGS) katilarak basarili olmalari durumunda Lisans düzeyinde ( Ziraat Mühendisligi ) egitimlerine devam etme sansina da sahiptirler.Bismil Meslek Yüksekokulu binasi ; Diyarbakir ‘dan 55 km uzaktaki Bismil ilçe merkezinde olup (Is Bankasinin yaninda) 3 katli bahçeli bir binada faaliyetlerini sürdürmektedir.Ilçeler garajindan sürekli olarak minibüs seferleri vardir.Öglen yemeği ihtiyaci , fiş karsiliginda lokantadan karşılanmaktadir.

Organik Tarım programı dersleri ve ders içerikleri için tıklayınız (http://www.dicle.edu.tr/yukokul/bsmy/doc/organik.doc).