PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dicle Üniversitesi Bismil MYO Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık Programı

Mr.Muhendis
27.08.2011, 10:41
Şarap üretim teknolojisi ve Bağcilik programinda dünyadaki modern bağciligin gereği olan bağ tesis teknikleri, saglikli fidan ve bağ üretimi teknikleri, sarap üretim teknikleri v.b. konularda egitim verilmektedir. Güneydogu Anadolu Bölgesinde bağcilik çok önemli bir tarim koludur. Ilkel yöntemlerle yapilmasindan dolayi gerilemekte olan bölge bağciliği, son yillarda ekonomik getirisi iyi olan saraplik üzüm çesitleriyle bölgede çok sayida modern sayilabilecek bağ tesisleri kurulmustur. Bu bölümden mezun olacak teknik elemanlarin bölgede yüksek bir potansiyeli olan bagcilik ve sarapçilik sektörünün tekniker ihtiyacini karsilayacaktir. Özet olarak daha çok uygulayici olarak bütün bu konularda bilgi ve beceri sahibi insan gücü yetistirmek en büyük amaçtir.

Programa mesleki ve teknik orta ögretim kurumlarinin çay teknolojisi, genel ziraat, makine (tarim meslek lisesi), makine-tarim teknolojisi, peyzaj, süs bitkileri, tarim, tarim teknolojisi, boya teknolojisi, endüstriyel boya ve dekorasyon, endüstriyel boyacilik, kimya, lastik teknolojisi, petrokimya, plastik isleme, plastik teknolojisi, proses, sanayi boyaciligi ve uygulama teknigi ve sinaî boya bölümlerinden mezun olanlar sinavsiz, diger liselerden mezun olanlar ise ÖSS sayisal–1 puani ile yerlesebilirler.

Programimiz 30 kontenjana sahiptir. Iki yillik egitim süresince sarap üretim teknolojisi ve bagcilik programinda modern bagciligin geregi olan bag tesis teknikleri, sağlikli fidan ve bag üretimi teknikleri ve sarap üretim teknikleri konularinda teorik ve pratik olarak egitim verilmektedir. Ögrencilerimiz bu süre sonunda alacaklari sarap üretim teknolojisi ve bagcilik teknikeri unvani ile Tarim ve Köyisleri Bakanligi ve diger tarimsal kuruluslarinda, çesitli üzüm isletmeleri, yas üzüm depolama ve ihracat isletmeleri, zirai ilaç firmalari, gübre firmalari, Taris satis kooperatifleri, bağcilik isletmeleri, sarap fabrikalari vb. kuruluslarda is imkâni bulabilecekleri gibi DGS den yeterli puani almalari kosuluyla Ziraat Fakültelerinin Bitkisel Üretim Bölümlerinde lisans egitimini tamamlama imkânina da sahiptirler.

Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık Programında okutulan dersler ve ders içerikleri için buraya (http://www.dicle.edu.tr/yukokul/bsmy/bag_ders.html) ve buraya (http://www.dicle.edu.tr/yukokul/bsmy/doc/bag.doc) bakınız.