PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dicle Üniversitesi Bismil MYO Tarım Alet ve Makinaları Programı

Mr.Muhendis
27.08.2011, 10:39
Bilgi çağında olduğumuz bir dönemde tarımın sanayi ile paralel gelişmesi için yetişmiş ara insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.Bu amaçla çoğu üniversitelerimizin bünyesinde meslek yüksekokulları açılmıştır.Üniversitemiz de,Bölgemizde GAP Projesinin tamamlanması ile doğacak teknik eleman ihtiyacına cevap vermek üzere 1990'lı yılların başında,söz konusu ihtiyacı karşılamak üzere yüksekokullar açmak için girişimlerde bulunmuş ve bu girişimlerin sonucu 1993-1994 yılında Bismil Meslek Yüksekokulu Tarım Alet ve Makinaları eğitim-öğretim faaliyetine başlamışitır.

-Yüksekokulumuzda Makina Atölyesi,Termik Motor laboratuvarı ve Bilgisayar Laboratuvarı bulunmaktadır. Tüm sınıılar klimalıdır. Derslerimizin büyük bir çoğunluğu projeksiyonlu cihazlarla donatılmış sınıflarda yapılmaktadır.Ayrıca uyuglamalar için Tarım Alet ve Makinaları parkımız mevcuttur. Yüksekokulumuzda mevcut durumda 1 öğretim üyesi ve 7 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Tarım Alet ve Makinalarının Programının Amacı:
Tarımsal üretimde Insan isgücü prodüktivitesini artirmak ve üretim maliyetini azaltmak.

Tarım Makinalarının kullanımı,imalatı, geliştirilmesi ve bakım-onarımı konularında önlisans düzeyinde eğitim ve öğretim verilmektedir.

İlgilenilen konular:

-Toprak isleme alet ve makinaları,
-Ekim-Dikim ve gübreleme makinaları,
-Sulama makinaları,
-Bitki koruma makinaları,
-Hasat ve Harman makinaları,
-Ürün işleme alet ve makinaları,
-Tarımsal elektrifikasyon,
-Tarim makinaları işletme ve planlama,
-Doğal enerji kaynakları,
-Hayvancılıkta mekanizasyon,
-Tarım makinaları tasarımı,
-Çevre dostu alternatif enerji kaynaklarını arastırma.

Tarım Alet ve Makinaları Programında Okutulan Dersler ve Ders içerikleri için tıklayınız (http://www.dicle.edu.tr/yukokul/bsmy/tarim_ders.html).