PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hayvan Yemi Olarak Arpa, Buğday, Çavdar, Yulaf, Tritikale, Yem Bezelyesi Çimlendirme

tarık şahin
04.08.2011, 12:44
Merhaba

Bu işten anlayan Veteriner, Zooteknist ve Ziraat mühendislerine ve bu işi bilenlere bir sorum olacak. (Babadan kalma yöntemler mutlaka doğrudur ama bilimsel olarak ben bu işin cevabını merak ediyorum.)

Malumunuz hayvanla besisinde en önemli gider yem. Ve yem olarak şu ana kadar genel olarak kullanılan mısır slajı. Ama mısır slajı yapmak istiyorsanız büyük miktarlarda yeriniz olmak zorunda. bunun yanında ektiğinizi biçecek malumunuz olan makinalar. Ben ve benim gibi yeri kısıtlı olan kişiler için soruyorum. Cevaplarsanız hatta örnek rasyolarla açıklarsanız sevirim.

Arpa, Buğday, çavdar, Yulaf, Tritikale, yem bezelyesi gibi ürünleri kendi imkanlarımızla topraksız olarak çimlendirsek veya makinasını olsak (ki bu ürünlerde 7 gün içinde pik değerine ulaşıyor denilmekte) bu şekilde çimlendirdiğimiz ürünlerle hayvanlarımızı besleyebilirmiyiz.

Besleyebileceğimizi düşünerek bir soru daha sormak istiyorum bu ürünlerle beslersek ekstradan ne gibi maddeler kullanmak zorundayız.

Yardımlarınıza ve vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ediyorum.

Zooteknist
04.08.2011, 16:54
Merhaba

Bu işten anlayan Veteriner, Zooteknist ve Ziraat mühendislerine ve bu işi bilenlere bir sorum olacak. (Babadan kalma yöntemler mutlaka doğrudur ama bilimsel olarak ben bu işin cevabını merak ediyorum.)

Malumunuz hayvanla besisinde en önemli gider yem. Ve yem olarak şu ana kadar genel olarak kullanılan mısır slajı. Ama mısır slajı yapmak istiyorsanız büyük miktarlarda yeriniz olmak zorunda. bunun yanında ektiğinizi biçecek malumunuz olan makinalar. Ben ve benim gibi yeri kısıtlı olan kişiler için soruyorum. Cevaplarsanız hatta örnek rasyolarla açıklarsanız sevirim.

Arpa, Buğday, çavdar, Yulaf, Tritikale, yem bezelyesi gibi ürünleri kendi imkanlarımızla topraksız olarak çimlendirsek veya makinasını olsak (ki bu ürünlerde 7 gün içinde pik değerine ulaşıyor denilmekte) bu şekilde çimlendirdiğimiz ürünlerle hayvanlarımızı besleyebilirmiyiz.

Besleyebileceğimizi düşünerek bir soru daha sormak istiyorum bu ürünlerle beslersek ekstradan ne gibi maddeler kullanmak zorundayız.

Yardımlarınıza ve vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhabalar Tarık Bey,

Yapay çimlendirme makinelerinde (hasılmatik gibi), içerisine konulan yemler 6-7 gün içerisinde körpe iken hasat edilir. Dolayısıyla çok taze, sulu, vitamin-mineralce zengin bir yem elde edilir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan beslemede rumen (işkembe) mikroorganizmalarının faaliyetlerinin optimal gerçekleşmasi için ham selüloza (HS) ihtiyaç duyarlar. Özellikle süt ineklerinde HS oranı, biraz daha önemlidir. Yapay çimlendirme makinelerinden elde edilen taze yemler selüloz içeriği bakımından fakirdir, daha çok çözünebilir karbonhidrat, mineral ve vitamince zengindir. Hayvanın bu ihtiyaçlarını en doğal yollardan karşılamasına yardımcı olur. Bu tür çimlendirilmiş körpe otlar kullanılacaksa, bir miktar kaliteli kuru otla karıştırılarak verilmesi daha uygun olur. Ve de bu çimlendirilmiş otlar hayvanın bütün ihtiyacını karşılayamayabilir. Özellikle besi sığırları için ek olarak kesif yem verilmesi gerekir.

Hasılmatik gibi çimlendirme makineleri yeni yeni üretildiğinden, bildiğim kadarıyla üniversitelerde üzerine çalışılmış bilimsel çalılşma yok. Bu yüzden rasyona katılım oranı konusunda kesin şeyler söyleyemiyorum.

* Çimlendirilmiş taze otlar, silajın yerini tutar mı?
İki yemin de su içeriğinin yüksek olması birbirine benzer olmasına rağmen tam anlamıyla tutmaz. Çünkü silaj fermante olmuş bir yemdir. İçeriği yüksek oranda laktik asit içerir. Laktik asit de, süt oluşumu için gereklidir. Bu yüzden silajın beslemede ayrı bir yeri vardır. Silaj hayvanın iştahını açarak da yem tüketimini arttırır.

tarık şahin
05.08.2011, 11:37
Merhabalar Tarık Bey,

Yapay çimlendirme makinelerinde (hasılmatik gibi), içerisine konulan yemler 6-7 gün içerisinde körpe iken hasat edilir. Dolayısıyla çok taze, sulu, vitamin-mineralce zengin bir yem elde edilir.
Büyükbaş ve küçükbaş hayvan beslemede rumen (işkembe) mikroorganizmalarının faaliyetlerinin optimal gerçekleşmasi için ham selüloza (HS) ihtiyaç duyarlar. Özellikle süt ineklerinde HS oranı, biraz daha önemlidir. Yapay çimlendirme makinelerinden elde edilen taze yemler selüloz içeriği bakımından fakirdir, daha çok çözünebilir karbonhidrat, mineral ve vitamince zengindir. Hayvanın bu ihtiyaçlarını en doğal yollardan karşılamasına yardımcı olur. Bu tür çimlendirilmiş körpe otlar kullanılacaksa, bir miktar kaliteli kuru otla karıştırılarak verilmesi daha uygun olur. Ve de bu çimlendirilmiş otlar hayvanın bütün ihtiyacını karşılayamayabilir.

1-Enerjice zengin yem kaynakları: Mısır, arpa, sorgum, yulaf, çavdar, buğday,triticale gibi tahıl taneleri ile buğday, arpa, mısır, çavdar kepekleri gibi değirmencilik yan ürünleri, melas gibi şeker sanayi yan ürünü ile bitkisel ve hayvansal kaynaklı yağlar, yaygın olarak kullanılan enerjice zengin yem kaynaklarını oluştururlar.
Özellikle besi sığırları için ek olarak kesif yem verilmesi gerekir. Bu yazanlardan farklı olarak protein kaynağı olması içinmi kesif yem gerekir? Gerekirse ne kadar gerekir. Ve mevcut işimi bırakıp yapacağım iş besi sığırcılığı. (hastalığımdan dolayı stresli işlerle uğraşmamam gerektiği için işimi bırakıp bu işi yapmayı planlıyorum.ve hobi olarak şu an ördek tavuk kaz gibi hayvanlar yetiştiriyorum.)
Selüloz için tavsiye edebileceğiniz kaliteli kuru ot karışımı için örnek verirmisiniz. Veya tavsiyeniz varmı?

* Çimlendirilmiş taze otlar, silajın yerini tutar mı?
İki yemin de su içeriğinin yüksek olması birbirine benzer olmasına rağmen tam anlamıyla tutmaz. Çünkü silaj fermante olmuş bir yemdir. İçeriği yüksek oranda laktik asit içerir. Laktik asit de, süt oluşumu için gereklidir. Bu yüzden silajın beslemede ayrı bir yeri vardır. Silaj hayvanın iştahını açarak da yem tüketimini arttırır.

2- Yukarıda belirttiğim gibi ben besiyle uğraşmak istiyorum. Onun için hazırlık yapıyorum. VE yerimiz dar olduğu için bu konuyu araştırıyorum.

http://qcl.farmonline.com.au/files/48/20/01/000012048/Hydroponicfodder.pdf
http://beef.osu.edu/library/barley.html

gibi bilgiler var.İngilizcem olmadığı için ne yazdığını anlayamadım. Ama bu konu ile ilgili yapılmış bir çalışma. Yurtdışı üni. Lerinde yapılmış. Aldığım yeride isterseniz özel mesajla atabilirim.
Kusura bakmayın çok soru sordum ama inanınki en sonunda mantıklı cevap veren birini bulduğum için yoruyorum sizi. Anlayışınıza teşekkürler.

Zooteknist
05.08.2011, 15:06
Besicilikte rasyonun büyük bir kısmını enerji kaynağı olan yemler oluşturur. Çünkü besi sığırları, günlük canlı ağırlık artışları da göz önüne alındığında daha fazla enerjili yemlere gereksinim duyar. Piyasada besi yemi olarak kesif yemler satılmaktadır. Bu yemler, yukarıda sözü geçen enerjice zengin yem kaynaklarının belirli oranlarda karıştırılmasından elde edilir. Hayvanlara protein kaynağı olarak da, kuru yonca otu, fiğ ve diğer baklagil otları, ayrıca herçeşit küspeleri verebilirsiniz(ayçiçeği küspesi, pamuk tohumu küspesi, fındık küspesi, susam küspesi, kanola küspesi vb.). Besi sığırları küçük yaşta iken, henüz gelişim çağındayken proteine daha fazla ihtiyaç duyar. Besi süresi ilerledikçe enerji ihtiyaçları da artar.

Besiciliğin ekonomik olması temel şarttır. Proteince zengin yemler, enerji yemlerine göre daha pahalıdır. Ayrıca siz, yerim dar diyorsunuz, hayvancılık giderlerinin %75-80'i yemdir, bunu iyi ayarlamalısınız. Selülozu ayarlamak için kaba yemleri kullanınız. Örneğin buğday samanı, yonca karışımı gibi. Kesif yemlerden arpanın da selüloz içeriği (%10-12 HS)yüksektir. Ülkemizde besicilikte yaygın olarak kullanılan bir yemdir.

Aşağıdaki konular da, size yardımcı olacaktır. Kolay gelsin :good::good:

* Dana Besiciliği (http://www.ziraatciyiz.biz/dana-besiciligi-t4953.html)
* Besi Performansını Etkileyen Faktörler (http://www.ziraatciyiz.biz/besi-performansini-etkileyen-faktorler-t4863.html)
* Açıkta Sığır Besiciliği (http://www.ziraatciyiz.biz/acikta-sigir-besiciligi-t4962.html)

ecoprin
03.05.2012, 15:43
HASILMATİK ile üretilmiş taze yeşil yemlerin yani hasılların %97-98´e varan hazmedilebilirliği, %20-22 hazmolabilir proteini, %18-20 kuru madde içeriği ve 2700-2900 ME değeri, danedeki oranı %600´e artan E vitamini, mineral ve amino asit artığı, nişasta değerinin çok düşük olması gibi faydaları yurtdışı ve yurtiçindeki üniversitelerde yapılan araştırmalarla kanıtlanmış ve bilimsel olarak raporlanmıştır.

Bu bilgiler ışığında koyun besiciliği ile yonca samanı ile hazırlanacak bir rasyon ph dengesini ayarlayabilir kanısındayım

budaxfarm
10.03.2014, 01:50
sayınnnn veteriner zeo teknik ve ziraatcı arkadaslar bu yıl kuraklık olma ihtimalinden dolayı vede slajın fiatlarının yükselme ihtimali yeni açılacak olan çifliğim sıkıntı olmasın diye temmuz gibi de çifliğim kurulmuş olacak arpa çimlendirrme tesisi kurdurmak istiyorum slaj kullanmadan sadece arpa çimi ile olurmu dier saman kabayem kullanacağiz tabiki ...2 ,,arpa çimlendirmesini slaj yapan oldumu olur mu ona gore kapasıte yaaptırayım mı acaba degrli arkadaslar bilgilerinize arz olunur

---------- Mesaj eklendi (01:48) ---------- Önceki mesaj (01:42) ----------

arpa çimlendirmede günlük 3 ....3.5...ton tesisi en iyi kım kurar tahmını kaça malolur ,hasılmatik ...novatom..agrotom ..gibi 3 firma var baska var mı uygunu ...acele cevap beklerim tşkl

---------- Mesaj eklendi (01:50) ---------- Önceki mesaj (01:48) ----------

:a025:HASILMATİK ile üretilmiş taze yeşil yemlerin yani hasılların %97-98´e varan hazmedilebilirliği, %20-22 hazmolabilir proteini, %18-20 kuru madde içeriği ve 2700-2900 ME değeri, danedeki oranı %600´e artan E vitamini, mineral ve amino asit artığı, nişasta değerinin çok düşük olması gibi faydaları yurtdışı ve yurtiçindeki üniversitelerde yapılan araştırmalarla kanıtlanmış ve bilimsel olarak raporlanmıştır.

Bu bilgiler ışığında koyun besiciliği ile yonca samanı ile hazırlanacak bir rasyon ph dengesini ayarlayabilir kanısındayım

birazda fabrika yemi gerekir ne hikmetse hazır yemsiz sut duşüyor muş