PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarımsal Biyoteknoloji İş Olanakları

Kangalli
27.07.2011, 19:22
Merhaba arkadaşlar.Sizlere bir sorum olacak...Lys tercihlerinde Tarımsal biyoteknolojiyi yazmayı düşünüyorum.Ama fazla bir bilgim yok doğrusu. Devlette kontenjanı nedir ? kpss alımında puanı nasıl yüksek mi ? Özel sektörde iş imkanı nasıldır? Bu sorularıma cevap verebilirseniz sevirim. Şimdiden teşekkür ederim sizlere.

Yönetici Notu: Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki ve diğer sayfalardaki mesajları da okuyunuz.

Mr.Muhendis
27.07.2011, 19:34
Merhaba,

Devlette kontenjanı nedir ?

Belirli bir kontenjanı yok. Yerleştirme döneminde ne kadar kontenjan çıkarsa artık... Bir kaç yıldır düzenli olarak alım yapılıyor. Zaten biyoteknoloji de devletten ziyade, kendinizi geliştirerek özel sektörde çalışmanız daha iyi olacaktır.

kpss alımında puanı nasıl yüksek mi ?

KPSS tercih kılavuzlarına bakabilirsiniz.

Özel sektörde iş imkanı nasıldır?

Özel sektörde çalışmak ve kalıcı olmak tamamen size bağlı olan bir durumdur. Eğer, kendinizi bu konuda iyi geliştirirseniz, konu da uzman üniversitelerden (özellikle yurtdışı) eğitim alırsanız iş bulma ihtimalinizin yüksek olacağını düşünüyorum.

lortkara
27.07.2011, 21:21
merhaba arkadşım...
ben tarımsal biyoteknoloji bölümünde okumaktayım...şimdi gelelim sorularının cevaplarına...bu bölümde okuduğğun taktirde iş imkanları fazla hemde akla almayacak kadar fazla iş olanakları...o bölümde okuyan ve meyzun olan kişi her sektörde çalışmaktadır..en büyük örnekte sağlık sektöründe çalışmak...kpss puanı düşüktür hemen atanırsınız...muaşı güzeldir...sıkıntı çekmezsiniz..derslere gelsek..ful gdo ürünler üzerinde ders göreceksiniz...(genetiği değiştirilmiş organızmalar...)ders ağırlığı 1.sınıf teori diğer sınıflarda ful uygulamalı laburatuar göreceksiniz..genetikle aranız iyise hiç bir sıkıntı olmaz kardeşim...(öernek 1 2 der vereyim kardeşime moleküler genetik..mikrobiyoloji..hüçre biyolojisi..gdo biyolojisi gen transferi ve gdo ürün biyoteknolojisi ve vesayre vesayre diğer dersler...

daha fazla ayrıntılı bilgi almak isterseniz...ATATÜRK ÜNVERSİTESİ..FİRAAT FAK.TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ.....BİYOTEKNOLOJİ MÜH..(LORTKARA)...

Kangalli
28.07.2011, 00:51
eyvallah kardeşim çok makbule geçti.

lortkara
28.07.2011, 19:49
önemli değil kardeşim...başka konularda varsa söylemen yeterli sana elimden geldiği kadar yardımcı olurum....

nur_25
29.07.2011, 15:53
merhaba, ben üni tercihinde bu bölümü yazmayı düşünüyorum ama hakkında pek bir bilgim yok. Lortkara siz bölümü okuduğunuzu yazmışsınız. Bu bölümden memnun musunuz? Bilgi verebilir misiniz?

Kangalli
29.07.2011, 23:38
Nur, saolsun arkadaş yukarıda herşeyi anlatmış sanırım.

Lortkara kardeşim seninle tanışmak isterim.. Özel msj atmayı denedim gönderemedim.

MiKRoP
22.07.2012, 04:31
Merhabalar ben de bu bölümü yazmayı düşünüyorum.Bölüm zevkli midir ?

paako00
26.07.2012, 09:40
mrhba arkadaslar bende tarımsal biyoteknolojı bolumunu yazmayı dusunuyorum fakat aklımda bazı soru ısaretlerı var bana bu konuda yardımcı olursanız sevınırım ılk olarak sormak ıstedıgım bu bolumu bıtıren bırısı zıraat muhendıslıgı dıploması mı alıyor? birde okulu bıtırdıkten sonra devlete atanma yada ozel sektorde ıs bulma olasılıgm nedır yardımcı olurmusnz sımdıden tskkrler....

Mr.Muhendis
26.07.2012, 09:48
mrhba arkadaslar bende tarımsal biyoteknolojı bolumunu yazmayı dusunuyorum fakat aklımda bazı soru ısaretlerı var bana bu konuda yardımcı olursanız sevınırım ılk olarak sormak ıstedıgım bu bolumu bıtıren bırısı zıraat muhendıslıgı dıploması mı alıyor? birde okulu bıtırdıkten sonra devlete atanma yada ozel sektorde ıs bulma olasılıgm nedır yardımcı olurmusnz sımdıden tskkrler....

Merhaba,

Devlet ve özel sektör konusunda yukarda açıklama yapmıştım. Diploma konusunda ise net bir bilgi yok. Tahminim, "bu bölümden mezun olmuştur" şeklinde bir açıklama olacağı yönünde...

mervefunda
26.07.2012, 16:36
lütfen arkdşlar tarımsal biyoteknoloji bölümü en iyi olan üniversite hangisi intenetn üniversiteler hakkında öğrenci yormlarna bakyrm içler acısı lütfen bilgsi olan birileri cvp versin

Mcanx
26.07.2012, 17:46

Tarımsal Biyoteknoloji bölümünden mezun olanlar Ziraat Mühendisi diploması alıyor ve mühendislik diploması bi avantajdır. Özel sektörde iş bulma olanağı oldukça fazla olan bir bölüm. gıda, genetik, tarım vb. yönünden geniş kapsamlı bir bölüm.

Mr.Muhendis
26.07.2012, 22:54
lütfen arkdşlar tarımsal biyoteknoloji bölümü en iyi olan üniversite hangisi intenetn üniversiteler hakkında öğrenci yormlarna bakyrm içler acısı lütfen bilgsi olan birileri cvp versin

OMÜ, ÇOMÜ, SDÜ'yü öneririm. OMÜ kampüsü çok geniştir ama pek iyi değildir. Bölüm hocaları çok değerli insanlardır. Bildiğim bir üniversite olduğu için OMÜ'yü öneririm.

paako00
29.07.2012, 23:07
Hayrlısı ıle yarın yanı pazartesi tercıhımı yapcam buyuk ıhtımal ıle SAMSUN-Ondokuz Mayıs Üni. Tarımsal Bioteknoloji gelecek sımdıden heycanlıyım karadenız bolgesını felan hep merak etmısımdır...:))

Mr.Muhendis
30.07.2012, 11:42
Hayrlısı ıle yarın yanı pazartesi tercıhımı yapcam buyuk ıhtımal ıle SAMSUN-Ondokuz Mayıs Üni. Tarımsal Bioteknoloji gelecek sımdıden heycanlıyım karadenız bolgesını felan hep merak etmısımdır...:))

Şimdiden hayırlı olsun. Tebrikler. Mesleğe hoşgeldiniz. :)

paako00
17.08.2012, 23:19
Suan ogrendım ERCİYES ÜNİVERSİTESİ(KAYSERİ) Tarımsal Biyoteknoloji geldi...:D

Mr.Muhendis
18.08.2012, 00:43

Tebrikler. Hayırlı olsun. :)

mustafaylgn
20.08.2012, 13:33

tebrik ederim hayırlı olsun bende atatürk üni. 4. sınıf öğrencisiyim hoş gldin aramıza artk mestektaşız;)

Arkadaşlar öncelikle kendimi tanıtayım ismim mustafa atatürk üni. tarımsal biyoteknoloji 4. sınıf öğrencisiyim bu sene inş mezunum.

sivaslı
21.08.2012, 21:17
bende kangallıyım kardeş tanışalım

paako00
23.08.2012, 09:45
tebrik ederim hayırlı olsun bende atatürk üni. 4. sınıf öğrencisiyim hoş gldin aramıza artk mestektaşız;)

Arkadaşlar öncelikle kendimi tanıtayım ismim mustafa atatürk üni. tarımsal biyoteknoloji 4. sınıf öğrencisiyim bu sene inş mezunum.

Teşekkürler meslektaşım:img-yes:

rımat
23.08.2012, 23:01
ARKADAŞLAR HEPİNİZE HAYIRLI OLSUN

mustafaylgn
03.10.2012, 23:32
merhaba arkadşım...
ben tarımsal biyoteknoloji bölümünde okumaktayım...şimdi gelelim sorularının cevaplarına...bu bölümde okuduğğun taktirde iş imkanları fazla hemde akla almayacak kadar fazla iş olanakları...o bölümde okuyan ve meyzun olan kişi her sektörde çalışmaktadır..en büyük örnekte sağlık sektöründe çalışmak...kpss puanı düşüktür hemen atanırsınız...muaşı güzeldir...sıkıntı çekmezsiniz..derslere gelsek..ful gdo ürünler üzerinde ders göreceksiniz...(genetiği değiştirilmiş organızmalar...)ders ağırlığı 1.sınıf teori diğer sınıflarda ful uygulamalı laburatuar göreceksiniz..genetikle aranız iyise hiç bir sıkıntı olmaz kardeşim...(öernek 1 2 der vereyim kardeşime moleküler genetik..mikrobiyoloji..hüçre biyolojisi..gdo biyolojisi gen transferi ve gdo ürün biyoteknolojisi ve vesayre vesayre diğer dersler...

daha fazla ayrıntılı bilgi almak isterseniz...ATATÜRK ÜNVERSİTESİ..FİRAAT FAK.TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ.....BİYOTEKNOLOJİ MÜH..(LORTKARA)...

Arkadaşım tarımsal biyoteknoloji eşittir gdo değildir, atatürk üni sanırım biyoteknolojiye giriş dersini kimden aldın merak ettim?

12311
18.01.2013, 13:08
devlette biyoteknoloji bölümü acıldımı
alım varmı hiç

Mr.Muhendis
18.01.2013, 14:45
devlette biyoteknoloji bölümü acıldımı
alım varmı hiç

Tarımsal biyoteknoloji bölümü ilk mezunlarını bu yıl verecek.

muhammed32
02.07.2013, 00:10
mezun olan arkadaşlardan bölümün iş imkanları ve diploma bilgisini rica edebilirmiyim. kpss alımı oldu mu olacak mı ?? özel sektörde hangi alandaki fabrikalarda imkan var?

Mr.Muhendis
02.07.2013, 08:24
mezun olan arkadaşlardan bölümün iş imkanları ve diploma bilgisini rica edebilirmiyim. kpss alımı oldu mu olacak mı ?? özel sektörde hangi alandaki fabrikalarda imkan var?

Tarımsal biyoteknoloji bölümü ilk mezunlarını bu yıl verdi. KPSS kılavuzunda 4854 nitelik kodunu arayarak kontenjanları hakkında bilgi alabilirsiniz. Kılavuza üst kısımdaki duyurulardan ulaşabilirsiniz. Özel sektörde mesela, Ar-Ge çalışmaları olan tohumluk firmalarında çalışabilirsiniz.

coquin
02.07.2013, 12:33
ziraat mühendisliği diploması veriliyor demiş biri verilmiyor demiş hangisi acaba mezun olan biri yardımcı olabilir mi?

birde toprak bilimi mi yoksa tarımsal biyoteknoloji mi ya da bitki koruma mı arasındaki farklar nelerde hangisi daha avantajlıdır iş olanakları olsun çalışma alanları olsun açıkta kalmayacağım hangisidir? ortalama maaş ne kadardır ? kendimize özel bi büro açıp para kazanma olasılığımız varmıdır?

Mr.Muhendis
02.07.2013, 13:12
ziraat mühendisliği diploması veriliyor demiş biri verilmiyor demiş hangisi acaba mezun olan biri yardımcı olabilir mi?

birde toprak bilimi mi yoksa tarımsal biyoteknoloji mi ya da bitki koruma mı arasındaki farklar nelerde hangisi daha avantajlıdır iş olanakları olsun çalışma alanları olsun açıkta kalmayacağım hangisidir? ortalama maaş ne kadardır ? kendimize özel bi büro açıp para kazanma olasılığımız varmıdır?

Bitki Koruma Bölümünün Tanıtımı : http://bit.ly/bitki-koruma-bolumu-tanitimi
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümünün Tanıtımı : http://bit.ly/toprak-bolumu-tanitimi
Tarımsal Biyoteknoloji Bölümünün Tanıtımı : http://bit.ly/tarimsal-biyoteknoloji-bolumu-tanitimi

Her bölümün kendine göre avantajları oluyor. Yukardaki linklerden bölümlerine tanıtımlarına bakabilir, kafanıza takılanları sorabilirsiniz.

Hangi bölümü okursanız okuyun, kendinize iyi şekilde yatırım yaparsanız açıkta kalmazsınız. Kendinizi iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Örneğin; bir dil (özellikle İngilizce) konuşabilmek sizi yüzlerce mühendisin önüne geçirecektir. İki dil bilmek daha fazla... Alanında deneyimli olmak yine aynı şekilde belirli sayıda kişinin önüne geçirecektir. Deneyimli olmak derken de bir ilacın dozunu ayarlamak, onu araziye uygun şekilde vermek bile deneyimdir. Basit bir iş gibi görünse de bu konuda hata yapan mühendis sayısı çok fazladır.

Bölüm farkı olmaksızın yeni mezun bir mühendisin özel sektörde alacağı maaş ortalama 1000-1200 TL'dir. Altında da üstünde de alan oluyor ama genel durum budur.

Tarım danışmanlığı sertifikası alarak kendinize özel büro açabilirsiniz. Aynı şekilde zirai bayi belgesi alarak da iş yeri açabilirsiniz.

coquin
02.07.2013, 15:07
Bitki Koruma Bölümünün Tanıtımı : http://bit.ly/bitki-koruma-bolumu-tanitimi
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümünün Tanıtımı : http://bit.ly/toprak-bolumu-tanitimi
Tarımsal Biyoteknoloji Bölümünün Tanıtımı : http://bit.ly/tarimsal-biyoteknoloji-bolumu-tanitimi

Her bölümün kendine göre avantajları oluyor. Yukardaki linklerden bölümlerine tanıtımlarına bakabilir, kafanıza takılanları sorabilirsiniz.

Hangi bölümü okursanız okuyun, kendinize iyi şekilde yatırım yaparsanız açıkta kalmazsınız. Kendinizi iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Örneğin; bir dil (özellikle İngilizce) konuşabilmek sizi yüzlerce mühendisin önüne geçirecektir. İki dil bilmek daha fazla... Alanında deneyimli olmak yine aynı şekilde belirli sayıda kişinin önüne geçirecektir. Deneyimli olmak derken de bir ilacın dozunu ayarlamak, onu araziye uygun şekilde vermek bile deneyimdir. Basit bir iş gibi görünse de bu konuda hata yapan mühendis sayısı çok fazladır.

Bölüm farkı olmaksızın yeni mezun bir mühendisin özel sektörde alacağı maaş ortalama 1000-1200 TL'dir. Altında da üstünde de alan oluyor ama genel durum budur.

Tarım danışmanlığı sertifikası alarak kendinize özel büro açabilirsiniz. Aynı şekilde zirai bayi belgesi alarak da iş yeri açabilirsiniz.

bu 3 bölümde okul bitince ziraat mühendisi lakabını diplomasını alıyor mu acaba yoksa tekniker falan olanlarda mı var

Mr.Muhendis
02.07.2013, 15:44
bu 3 bölümde okul bitince ziraat mühendisi lakabını diplomasını alıyor mu acaba yoksa tekniker falan olanlarda mı var

3 bölüm de lisans programı olduğu icin muhendis unvani alırsınız. Tekniker unvanini onlisans mezunlari almaktadır.

erdem5
03.07.2013, 13:35
arkadaşlar sizce veterinerlik mi biyoteknoloji mi çok kararsız kaldım sizin görüsleriniz nedir simdiden tesekkur ederim

Mr.Muhendis
03.07.2013, 13:45
arkadaşlar sizce veterinerlik mi biyoteknoloji mi çok kararsız kaldım sizin görüsleriniz nedir simdiden tesekkur ederim

Sizi tanımadan bu konuda bir yorum yapmak çok zor. Hangi alan size daha yakın geliyorsa onu tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Mesela, ben bu iki bölümden biyoteknolojiyi tercih ederim. Ama Zooteknist nickli arkadaşım Veteriner Hekimlik der.

canısı21
04.07.2013, 13:45
Merhabalar tarımsal bıyoteknoloji ile ılgili yorumlarınızı okudum saolun sayenızde bıraz fıkır edınmeme yardımcı oldu ama sızede yınede sormak ısterım bu sene eskısehırdede bu bolum acılıyor ve orayı yazmak ıstıyorum fakat şimdi cevremızdekılere bu bolumden kucumsuyolar gercekte bu meslegın konumu nedır yanı ben bu bolumu bıtırdıgımde guzel bır maasla use başlıyabılırmıyım gelecegın mesleklerınden bırtanesı bu meslektır dıyebılırmıyız??

Mr.Muhendis
04.07.2013, 16:03
Merhabalar tarımsal bıyoteknoloji ile ılgili yorumlarınızı okudum saolun sayenızde bıraz fıkır edınmeme yardımcı oldu ama sızede yınede sormak ısterım bu sene eskısehırdede bu bolum acılıyor ve orayı yazmak ıstıyorum fakat şimdi cevremızdekılere bu bolumden kucumsuyolar gercekte bu meslegın konumu nedır yanı ben bu bolumu bıtırdıgımde guzel bır maasla use başlıyabılırmıyım gelecegın mesleklerınden bırtanesı bu meslektır dıyebılırmıyız??

Merhaba,

Bu bölümü küçümseyenlerin uzmanlık alanı nedir ? Neye dayanarak küçümsüyorlar ? Bu alandaki profesörlerin, doçentlerin çalışmalarını, uzmanlık seviyelerini biliyorlar mı ? Mantıklı bir açıklamaları varsa saygı duyar, katılırım.

Üniversiteler uygulama dersleri açısından maalesef yeterli değil. Lisans eğitiminiz boyunca kendinizi teorik ve yeterli seviyede uygulama olarak iyi yetiştirirseniz bir iş bulabilirsiniz. Önemli olan mezun olduktan sonra bir işe girmektir. Maaşına bakmadan işe gireceksiniz, orada yaşadığınız her şey size tecrübe olarak geri dönecek. Kendinizi hem teorik hem de uygulama olarak geliştirirseniz aranan bir isim olursunuz. İş dünyasında bir de aranmayan, istenmeyen isimler vardır. Onlardan olmamaya çalışın.

Ya çalışarak bir yerlere geleceksiniz ya da siyasi bir yanınız olacak öyle bir yerlere geleceksiniz.

bett
13.07.2013, 13:26
tarımsal biyoteknoloji bölümü bu kadar iyi iş bulabiliyor atanabiliyorsa neden puanları bu kadar düşük acaba

Mr.Muhendis
13.07.2013, 13:36
tarımsal biyoteknoloji bölümü bu kadar iyi iş bulabiliyor atanabiliyorsa neden puanları bu kadar düşük acaba

İş olanağı olması ayrı bir şey, o işe girebilecek kapasitede olmak ayrı bir şey... Ülkemizde genellikle "okulu bitirince iş hazır" mantığında olunuyor. Ama öyle bir dünya yok. Mezun olmak sadece bir başlangıç sağlıyor. Daha sonraki süreçte hatta o sürece gelmeden önce kendinizi hem yabancı dil hem de mesleki beceri olarak geliştirmeniz gerekiyor. Hep aynı örneği veriyorum ama;

Örneğin, 200 kişi mezun oldu. Yabancı dil bilmeniz sizi ilk 100'e, iki dil bilmeniz ilk 50'ye, belirli seviyede teorik bilgiye sahip olmanız ilk 10'a sokar. Bu şekilde iyi kötü bir işe girersiniz. Sonrasında gelişiminize göre ya aranan ya da aranmayan isim olursunuz.

Bugün mezun olup daha en basit terimleri, işlemleri bilmeyen mühendisler (!) var. Böyleleri sadece kağıt üzerinde mühendis olarak kalacak ve doğal olarak torpili yoksa iş bulamayacaktır.

biyotekn
31.07.2013, 18:50
Tarimsal biyoteknolojiye devlettn kadro verilmedi. Yni mezn.verldigi iCn daha once dvlete hic alim yapilmadi

---------- Mesaj eklendi (18:50) ---------- Önceki mesaj (18:45) ----------

Tarimsal biyoteknolojinin. Suan devlette kadrosu yoktur

Mr.Muhendis
31.07.2013, 18:54
Tarimsal biyoteknolojiye devlettn kadro verilmedi. Yni mezn.verldigi iCn daha once dvlete hic alim yapilmadi

Tarımsal biyoteknoloji bölümü ilk mezunlarını bu yıl verdi. Temmuz başında yapılan alımda bu bölüme de kontenjan açıldı. Ama açılan kontenjanlara bu bölüm mezunları mı yoksa diğer bölüm mezunları mı girdi bilinmiyor. ÖSYM bölümlere göre açıklama yaparsa ancak öyle öğrenebiliriz.

dyg_55
12.10.2014, 12:49
merhaba arkadaşlar . Ben yeni üye oldum . Bu bölüm hakkında bir düşüncem var ama ne kadar katılırsınız bilemem ? bu zamana kadar hep biyoteklonoji alanında yapılan çalışmalar yetersiz ve bir okadar takipsiz yapıldığı için kimse bilmiyor ve fikir bile yürütülemiyor . Ben 1-2 . sınıfı bir arada alıyorum dgs ile geçiş yaptım ve bundan daha önceden kıbrısta diyetisyenlik okuyordum ve okulu bırakmak zorunda kalıp bu bölümü tercih ettim . Ama şuan bana tekrardan diyetisyenlik mi biyoteklonojımı deseler gözüm kapalı bu bölüm derim . Çünkü ilerde çok büyük bir ses getircek buna inanıyorum . Şuan puanları ne kadar düşük olursa olsun . Başta dediğim gibi yetersiz ve takipsizlikten dolayı adını bile yenı duyanlar var . Gerçekten iş olanaklarının bu kadar geniş olduğunu ben bilmiyordum . Acaba kpss de atınılabilinecek min max puan kaçtır ? bunu nerden öğrenebiliriz . Herkese şimdiden çok teşkkür ederim :)

Mr.Muhendis
12.10.2014, 13:46
merhaba arkadaşlar . Ben yeni üye oldum . Bu bölüm hakkında bir düşüncem var ama ne kadar katılırsınız bilemem ? bu zamana kadar hep biyoteklonoji alanında yapılan çalışmalar yetersiz ve bir okadar takipsiz yapıldığı için kimse bilmiyor ve fikir bile yürütülemiyor . Ben 1-2 . sınıfı bir arada alıyorum dgs ile geçiş yaptım ve bundan daha önceden kıbrısta diyetisyenlik okuyordum ve okulu bırakmak zorunda kalıp bu bölümü tercih ettim . Ama şuan bana tekrardan diyetisyenlik mi biyoteklonojımı deseler gözüm kapalı bu bölüm derim . Çünkü ilerde çok büyük bir ses getircek buna inanıyorum . Şuan puanları ne kadar düşük olursa olsun . Başta dediğim gibi yetersiz ve takipsizlikten dolayı adını bile yenı duyanlar var . Gerçekten iş olanaklarının bu kadar geniş olduğunu ben bilmiyordum . Acaba kpss de atınılabilinecek min max puan kaçtır ? bunu nerden öğrenebiliriz . Herkese şimdiden çok teşkkür ederim :)

Merhaba,

Puanlarla alakalı olarak bir üstteki mesajıma bakabilirsiniz.

tarbiyo
06.07.2015, 04:52

Arkadaşım Üniversite Mezunusun ama okuman yazman yok.

2015 KPSS alımlarında Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü en çok alım yapan bölüm. Benim bir sürü arkadaşım çalışıyor.

Ziraat Fakültesinin En iyi Bölümü

Diğer bölümlerden ders aldığımızda, hocalar hep klasik konular öğretiyor. Hiç bir yenilik yok. Ama bu bölümün dersleri hep yeni ziraat tekniklerini öğretiyor. Sana tavsiyem eline pulluk ve saban al tarlaya koş. İsrailin neden tohumdan bu kadar para kazandığını anlat anlat dur. Adamlar tarımsal biyoteknolojiyi uyguladıkları için para kazanıyorlar. Türkiye bu konuda uzman yetiştirmeye israilden 30 sene sonra başladığı için senin gibi cahiller günü kurtarma peşinde olduğundan bölüm hakkında ileri geri konuşuyor. O kontenjan yok dediğin bölümün 2015 KPSS atamaları var. İnanmıyorsan aşağıdaki linke bak dostum. İlk önce araştır....

2015-1 KPSS atamalarında Tarımsal Biyoteknoloji kontenjanları ve
Tarımsal Biyoteknoloji bölümünün KPSS atamaları ile ilgili link: http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=12208

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-bolumunun-tanitimi-t8255.html?p=26087&posted=1#post26087#ixzz3f4WcfLub

Mr.Muhendis
06.07.2015, 12:33
Arkadaşım Üniversite Mezunusun ama okuman yazman yok.

2015 KPSS alımlarında Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü en çok alım yapan bölüm. Benim bir sürü arkadaşım çalışıyor.

Ziraat Fakültesinin En iyi Bölümü

Diğer bölümlerden ders aldığımızda, hocalar hep klasik konular öğretiyor. Hiç bir yenilik yok. Ama bu bölümün dersleri hep yeni ziraat tekniklerini öğretiyor. Sana tavsiyem eline pulluk ve saban al tarlaya koş. İsrailin neden tohumdan bu kadar para kazandığını anlat anlat dur. Adamlar tarımsal biyoteknolojiyi uyguladıkları için para kazanıyorlar. Türkiye bu konuda uzman yetiştirmeye israilden 30 sene sonra başladığı için senin gibi cahiller günü kurtarma peşinde olduğundan bölüm hakkında ileri geri konuşuyor. O kontenjan yok dediğin bölümün 2015 KPSS atamaları var. İnanmıyorsan aşağıdaki linke bak dostum. İlk önce araştır....

2015-1 KPSS atamalarında Tarımsal Biyoteknoloji kontenjanları ve
Tarımsal Biyoteknoloji bölümünün KPSS atamaları ile ilgili link: http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=12208

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-biyoteknoloji-bolumunun-tanitimi-t8255.html?p=26087&posted=1#post26087#ixzz3f4WcfLub

Arkadaşa diyorsunuz ama siz de okumuyorsunuz sanırım. Arkadaşın mesajı yazdığı tarihe bakar mısınız ?

tarbiyo
08.07.2015, 06:22
Arkadaşa diyorsunuz ama siz de okumuyorsunuz sanırım. Arkadaşın mesajı yazdığı tarihe bakar mısınız ?

İsrail ve Hollanda gibi ülkelerin tohum vb. konularda ileri olduğu konularını bu ülke on yıllardır konuşuyor. Bu konunun çözümü için kurulan Tarımsal Biyoteknoloji Bölümlerinin önemini vurgulama çabasından öteye bir uğraş değil benimkisi.

Mr.Muhendis
08.07.2015, 09:57
İsrail ve Hollanda gibi ülkelerin tohum vb. konularda ileri olduğu konularını bu ülke on yıllardır konuşuyor. Bu konunun çözümü için kurulan Tarımsal Biyoteknoloji Bölümlerinin önemini vurgulama çabasından öteye bir uğraş değil benimkisi.

Düşünceleriniz konusunda haklısınız. Ancak, bunu ifade etme şekliniz doğru değil. Bir de "2015'te en çok alım yapan bölüm" diye arkadaşa kızıyorsunuz ama arkadaş o mesajı 2013 yılında yazmış. Bunu vurgulamak istedim.

kararsızız
13.08.2015, 00:30
merhaba bu bölüm hakkında bilgi almak istiyorum bitiren arkadaslar memnun mudur?:e010:

Mr.Muhendis
13.08.2015, 09:42
merhaba bu bölüm hakkında bilgi almak istiyorum bitiren arkadaslar memnun mudur?:e010:

Merhaba,

Memur olmayı düşünüp yüksek puan alanlar memnundur sanırım. Özel sektörde ise diğer bölümlerden çok farkı yok.

Memnun olmaktan kastınız nedir ?

kararsızız
19.08.2015, 16:34
Ben bu bolumu dgs puanımla tercıh etmeyı dusunuyorum karasız kaldım acıkcası daha once gıda teknıkerlıgınden mezun oldum.bu bolum hakkında arastırma yapıyorum ama mezun olduktan sonra bı bayan olarak gerek ozel sektorde ıs bulma olanagı nasıldır?

Mr.Muhendis
19.08.2015, 16:43
Ben bu bolumu dgs puanımla tercıh etmeyı dusunuyorum karasız kaldım acıkcası daha once gıda teknıkerlıgınden mezun oldum.bu bolum hakkında arastırma yapıyorum ama mezun olduktan sonra bı bayan olarak gerek ozel sektorde ıs bulma olanagı nasıldır?

Özel sektörde bence diğer bölümlere göre dezavantajlı. Her ne kadar geleceğin mesleği olarak görülse de hiç bir firma yeni mezun birini alıp da lab.a koymaz. Öncelikli olarak deneyimli birini tercih eder. Bulamıyorsa deneyimli birinin yanında pişmesi için "referanslı" yeni mezunu işe alır. Bir şekilde özel sektöre girerseniz zaten sonrası sizin yeteneklerinize ve el becerinize kalıyor.

Kamu için sorarsanız diğer bölümlerle aynı şansa sahip.

kararsızız
27.08.2015, 21:47
sızce gıda muhendıslıgı mı yoksa tarımsal bıyoteknolojı mı ıkısı arasında kaldım. mezun olduktan sonra bı kıyaslama yapıcak olursak sızce hangısı daha on planda olur.tarımsal bıyo ders yonunden gıda muhendıslıgıne gore daha kapsamlı geldı.taımsal bıyodan mezun olunca gıdaya gore daha fazla sektorde calısma ımkanı var gıbı bu konudakı fıkrınız nedır. bıde son bısey :) zırrat muhendıslıgı unvanı almıs oluyoruz dımı mezun olunca?

Mr.Muhendis
28.08.2015, 08:30
sızce gıda muhendıslıgı mı yoksa tarımsal bıyoteknolojı mı ıkısı arasında kaldım. mezun olduktan sonra bı kıyaslama yapıcak olursak sızce hangısı daha on planda olur.tarımsal bıyo ders yonunden gıda muhendıslıgıne gore daha kapsamlı geldı.taımsal bıyodan mezun olunca gıdaya gore daha fazla sektorde calısma ımkanı var gıbı bu konudakı fıkrınız nedır. bıde son bısey :) zırrat muhendıslıgı unvanı almıs oluyoruz dımı mezun olunca?

ODTÜ, İTÜ, YTÜ, Hacettepe, Ankara, Ege gibi üniversiteler oluyorsa Gıda Mühendisliği... Buralardan mezun olanların iş bulma olasılıkları daha fazla oluyor.

Gıda çok fazla yerde var ve rekabet daha fazla. Biyoteknoloji bölümü nispeten daha yeni, mezun sayısı az. Alımlarda ziraat mühendisliği ya da diğer bölümler geçmezse rekabet daha az olur. Danışmanlık, bayilik gibi kendi birikimlerimizle iş kurma ihtimalimiz var. Gıda için bu ihtimal oldukça düşük.

Evet, ziraat mühendisi oluyorsunuz. Diplomada yazmasa bile 50 yıl önce mezun olan ziraat mühendisiyle aynı mesleki haklara sahipsiniz.

1234112
21.05.2016, 12:39
Tarımsal Biyoteknoloji kodu ve hangi bölümlerle aynı kategoride nerde yazıyor

Mr.Muhendis
21.05.2016, 19:02
Tarımsal Biyoteknoloji kodu ve hangi bölümlerle aynı kategoride nerde yazıyor

2016 Yılı Ziraat Mühendisi Alımı (http://www.ziraatciyiz.biz/2016-yili-ziraat-muhendisi-alimi-t12640.html?t=12640)

samet95
30.06.2017, 18:30
tarımsal biyoteknoloji bölümüm mezunuyum. Özel sektörde iş arıyorum yardımcı olabilir misiniz ?

Mr.Muhendis
09.07.2017, 19:54
tarımsal biyoteknoloji bölümüm mezunuyum. Özel sektörde iş arıyorum yardımcı olabilir misiniz ?

Buradaki iş ilanlarını (http://www.ziraatciyiz.biz/ziraat-muhendisi-ilanlari-f83.html) takip edebilirsiniz.