PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tarla bitkileri mi bahçe bitkileri mi ?

zynp
27.07.2011, 18:24
bana acil yardım edin ya kararsız kaldım tarla bitkileri mi bahçe bitkileri mi nedenleriyle yazarmısınız tercih yapıcam az kaldı şimdiden teşekkürler

Mr.Muhendis
27.07.2011, 18:58
Merhaba,

Tarla Bitkileri mezunu olarak Tarla Bitkilerini öneriyorum. Çünkü ülkemiz tarım topraklarının büyük kısmı tarla bitkilerine ayrılmıştır, iş ilanlarında genel olarak tarla bitkileri öndedir, çok çeşitli çalışma alanları vardır, bahçe bitkileri konusunda az da olsa bilginiz olur. Bahçe bitkilerinin avantajları; ürünlerin birim fiyatları fazladır, bayanlar için tarlaya göre daha uygun olduğu düşünülür. Daha başka artı yönlerini de bölüm okuyan arkadaşlar daha iyi yazacaktır.

Ayrıca bakınız: Hangi bölümü seçmeliyim ? (http://www.ziraatciyiz.biz/hangi-bolumu-secmeliyim-t3203.html)

zynp
27.07.2011, 23:22
peki puanı niçin düşük?

Mr.Muhendis
27.07.2011, 23:32
peki puanı niçin düşük?

Kamuoyu yoklaması yapmadığım için net bir bilgim yok. Daha öncede söylediğim gibi bahçe bitkilerinin birim fiyatları daha fazla, genel olarak ilgilenilen alanlar daha küçük, sera gibi kapalı alan üretimleri yapılabiliyor. Bu gibi nedenlerle insanlara daha cazip geliyor olabilir. İki bölümü de seçen kişilerle konuşmak lazım. Neticede sadece benim şöyledir demem doğru olduğu anlamını taşımıyor.

zynp
27.07.2011, 23:36
peki son bir sorum var mezun olunduğunda tekniker mi mühendis mi olunuyor 4 yıllıklarda ben Dekanlığı aradığımda mühendis denildi ama sitede orası belli değil denilmiş kafam karıştı :s

Mr.Muhendis
27.07.2011, 23:41
peki son bir sorum var mezun olunduğunda tekniker mi mühendis mi olunuyor 4 yıllıklarda ben Dekanlığı aradığımda mühendis denildi ama sitede orası belli değil denilmiş kafam karıştı :s

2 yıllıklarda tekniker, 4 yıllıklarda mühendis ünvanı alınıyor.

zynp
27.07.2011, 23:49
Çok teşekkür ederim. İkisinede puanım tutuyor ama hangisini yazacagıma hala karar veremedim.

Mr.Muhendis
27.07.2011, 23:52
Çok teşekkür ederim. İkisinede puanım tutuyor ama hangisini yazacagıma hala karar veremedim.

Forumda her iki bölüm içinde tanıtım konuları açmıştık, onlara bakabilirsiniz. Bölümü okuyan arkadaşlarım yorumları da yukarda linkini verdiğim konuda mevcuttu. Bu konuya da arkadaşlar katkı da bulunacaktır. Takipte kalınız. :)

Kangalli
29.07.2011, 23:54
Peki bi sorum olcak. Mesela herangi bi alandan mezun olupta bir sınavla bitki koruma ilaç bayiiliği açılabiliyor. Analiz laboratuarı açmak için sadece toprak bilimi mi okumak gerrekiyor.Birinden duymuştum yani tarla bitkileri okuyanda açabiliyor diye demişti.ondan sorim dedim.

Mr.Muhendis
30.07.2011, 01:35
Peki bi sorum olcak. Mesela herangi bi alandan mezun olupta bir sınavla bitki koruma ilaç bayiiliği açılabiliyor. Analiz laboratuarı açmak için sadece toprak bilimi mi okumak gerrekiyor.Birinden duymuştum yani tarla bitkileri okuyanda açabiliyor diye demişti.ondan sorim dedim.

"Sadece Toprak Bölümü mezunları açabilir" diye bir şey duymadım. Yani bende sizin gibi biliyorum. Ama tabi ilerde ne olur bilemeyiz.

Kangalli
31.07.2011, 01:43
hımm anladım teşekkür ederim kardeş