PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Hakkında Soru

almora92
27.07.2011, 12:28
Tercih olarak bu bölüm ilgimi çekti.Puan sıkıntım yok.Bu bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz?
Türkiyede bu bölümde eğitim yeterli mi?
İş olanakları Ar-Ge mi?

Mr.Muhendis
27.07.2011, 18:08
Merhaba,

Tarımsal Biyoteknoloji alanında çalışan bir çok değerli hocamız var. Lab. gibi imkanların verilmesi halinde en iyi eğitimi vereceklerdir. Zaten biyoteknoloji de geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Bu nedenle sizin için iyi bir seçim olacaktır.

Bölümden mezun olduğunuzda üniversitelerde, enstitülerde, özel firmalarda iş bulabilirsiniz. Özellikle özel sektörün bu alan için "iyi" yatırım yaptığını söylemek yanlış olmaz. Tabi ki bunun için kendinizi çok iyi geliştirmelisiniz.

battl
01.08.2011, 14:16
tm bölümü öğrencisinin (alan dısı tercihle tabiki) bu bölümü tercih etmesi dogrumudur sizce.biyolojiye dair pek bişe bilmiyor matematiğide o kadr ii değilse.yada bölüm olarak toprak bilimi ve bitki beslemeyi tercih etmesi dogrumudur.açık olan derslerle farkı kapatabilmesi için olağanüstü çabaya gerek varmıdır?tercih sezonu kapanmaan cvbınızı bekliyorum

Mr.Muhendis
01.08.2011, 14:28
tm bölümü öğrencisinin (alan dısı tercihle tabiki) bu bölümü tercih etmesi dogrumudur sizce.biyolojiye dair pek bişe bilmiyor matematiğide o kadr ii değilse.yada bölüm olarak toprak bilimi ve bitki beslemeyi tercih etmesi dogrumudur.açık olan derslerle farkı kapatabilmesi için olağanüstü çabaya gerek varmıdır?tercih sezonu kapanmaan cvbınızı bekliyorum

Merhaba,

Eğer gerçekten seviyorum ve çalışır yaparım diyorsanız tabi ki tercih edebilirsiniz.

battl
03.08.2011, 10:36
derslere yabancı olmam çok zorlamaz heralde

Mr.Muhendis
03.08.2011, 10:41
derslere yabancı olmam çok zorlamaz heralde

Sanmıyorum. Sonuçta işlenecek konular herkes için "yeni" olacak. Dediğim gibi iyi çalışmayla derslerde başarılı olabilirsiniz.

battl
03.08.2011, 19:22
korktuğum temelimin o kadar da iyi olmamasıydı.

.benim düşüncem tarımsal bio ,toprak b ve bitki besleme,zootekni .sayısalla arası iyi olmayan birinin tercihi hangi yönde olmalı düşünceniz

Yvz
23.08.2011, 12:19
Meraba bn nkü tarımsal biyoteknoloji bölümünde 1. sınıftayım.Bizim 2. ve 3. sınıfta biyokimya,hayvan ve bitki fizyolojisi ,genetik mühendisliği,hayvan ve bitki biyoteknolojisi gibi derslerimiz var bu derslerde acaba hangi konuları göreceğiz?

Mr.Muhendis
23.08.2011, 13:01
Meraba bn nkü tarımsal biyoteknoloji bölümünde 1. sınıftayım.Bizim 2. ve 3. sınıfta biyokimya,hayvan ve bitki fizyolojisi ,genetik mühendisliği,hayvan ve bitki biyoteknolojisi gibi derslerimiz var bu derslerde acaba hangi konuları göreceğiz?

Merhaba,

Üniversitesinin sitesinde müfredatla ilgili bilgi olabilir. Eğer yoksa başka uni.lere bakabilirsiniz. Hemen hemen aynidir.

Yvz
24.08.2011, 12:11
Diğer üni. lerde de sadece dersler var

almora92
16.10.2011, 16:00
Yvz, o dersi verecek hocalarından bunu daha iyi öğrenebilirsin.Ayrıca orda fotokopi ile ilgilenen kişiye sorabilirsin.2. sınıf notları ve kitapları inceleyebilirsin. 3. sınıf derslerinide üniversitede fakülte dışında gezerek bulabilirsin.Biyoloji bölümünün veya genetik müh. bulunduğu fakültelerde fotokopi ile ilgilenen kişiye ders notlarını ve kitaplarını sorman da faydalı olur.

ŞEVKİ
26.07.2012, 14:56
öncelikle herkeze selamlar ben MF3 den tercih yapabiliyorum ve ziraat fakültelerinin MF3 den alan 2 bölümüde geçen seneki başarı sırasına göre tutuyor yani tarla bitkileri ve tarımsal biyoteknoloji bölümleri ben iki bölüm arasında kararsız kaldım sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim...
1-hangi bölüm daha iyi olanaklara sahip ?
2-mezun olduktan sonra iş olanakları daha geniş olan bölüm hangisidir ?
3-tarımsal biyoteknoloji bölümü yeni bir bölüm ve mezunu daha yok bildigim kadarı ile gelecegi varmıdır sizce bölümün açıkcası kobay olup gelecegimi yakmak istemiyorum ?
4-tarımsal biyoteknoloji 7 üniversitede var ve 2011 başarı sıralarına göre hepsi tutuyo ama tarla bitkileri bölümünde ise ilk 3 üni hariç çukurovadan başlayarak hepsi geçen seneki başarı sırasına göre tutuyor görünüyo sizce hangi üniversitenin özel sektörde daha çok adı var devlette fark etmiyor bildigim kadarı ile..
5-Bu sene ilk defa sınava girdim yani yeni bir mezunum siz olsanız bir sene daha bekleyip dener misiniz daha iyi bir yeri yada sene kaybetmeyip bu meslekte kendini geliştirip okurmusunuz ?
Sorularım çok uzun oldu ama gelecegim söz konusu cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

Mcanx
26.07.2012, 16:13
merhaba ben tarımsal biyoteknolojiyi öneriyorum.
çünkü sadece Türkiyede değil ülkeler çapında kendini geliştirebileceğin bir bölüm.
labaratuar araştırmaları,genetik,gdo'lu besin,hayvan,bitki,enzim ve mikrobiyal biyoteknoloji vb. çeşitli alanlarla ilgilenme olanağın var
herkesin bildiği gibi devrimizin en büyük sorunlarından biri beslenme, genetik, gdo. bunların iyi duruma gelebilmeside tarım'dan geçiyor. ne kadar sağlıklı üretim ve araştırma yapılırsa o kadar iyi şeyler ortaya çıkar. bunların toplamıda ortaya Tarımsal Biyoteknoloji bölümünü çıkarır.
Tarımsal Biyoteknoloji bölümü 5 tane ziraat bölümünün birleştirilmesiyle oluşturulduğu için geniş kapsamlıdır ve içerisine bir de biyoteknoloji girince iş olanağı fazlasıyla geniştir. Hem bu bölümün henüz mezunu yok ve bu da rakibinin olmadığının göstergesidir.
Eğer özel sektörde ilerlemek istiyorum diyosan yabancı dilinede önem verirsin ve ilerlersin.
Sana kimsenin bir sene daha hazırlan demesi doğru olmayacaktır çünkü bunu sen sadece sen bilirsin, bu senin derslerine çalışmanla alakalı bişey. eğer bu çalışmanın 2 -3 katını çalışırım ve daha yüksek puan ve daha iyi bir sıralama yaparım diyosan 1 sene daha hazırlan ama ben bunu pek sanmıyorum çünkü herkesin gördüğü gibi bu ancak istisnai durumlarda olan bi olay. 1 sene daha kaybedip aynı sonucu alacaksan hiç kaybetme.
Bölüm iyi bir bölüm, yeni olan her zaman gerekli olandır ve bir de araştırmacı bir kişiliğe sahipsen bu bölümü okumanı tavsiye ederim.

ŞEVKİ
26.07.2012, 21:55
Teşekkürler verdiginiz bilgiler için peki hangi üniversiteyi yazmamı önerirsiniz ben çanakkale 18 mart ile ısparta süleyman demirel arasında ikilemde kaldım 2 side mavi diploma yani avrupa ülkelerindede geçerli diploma olanıgı saglıyor mezunlarına ben antalyalıyım yani tarımın adana tarafından sonra en gözde bölgesi akrabalarım neredeyse hepsi çiftçi ve bana ing ve rusçanıda geliştirirsen burada sana özel sektorde iş buluruz atanamazsan bile diyorlar onun için gitmek aklıma iyice yattı siz hangi üniyi önerirsiniz ?

Mr.Muhendis
26.07.2012, 22:53
öncelikle herkeze selamlar ben MF3 den tercih yapabiliyorum ve ziraat fakültelerinin MF3 den alan 2 bölümüde geçen seneki başarı sırasına göre tutuyor yani tarla bitkileri ve tarımsal biyoteknoloji bölümleri ben iki bölüm arasında kararsız kaldım sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim...
1-hangi bölüm daha iyi olanaklara sahip ?
2-mezun olduktan sonra iş olanakları daha geniş olan bölüm hangisidir ?
3-tarımsal biyoteknoloji bölümü yeni bir bölüm ve mezunu daha yok bildigim kadarı ile gelecegi varmıdır sizce bölümün açıkcası kobay olup gelecegimi yakmak istemiyorum ?
4-tarımsal biyoteknoloji 7 üniversitede var ve 2011 başarı sıralarına göre hepsi tutuyo ama tarla bitkileri bölümünde ise ilk 3 üni hariç çukurovadan başlayarak hepsi geçen seneki başarı sırasına göre tutuyor görünüyo sizce hangi üniversitenin özel sektörde daha çok adı var devlette fark etmiyor bildigim kadarı ile..
5-Bu sene ilk defa sınava girdim yani yeni bir mezunum siz olsanız bir sene daha bekleyip dener misiniz daha iyi bir yeri yada sene kaybetmeyip bu meslekte kendini geliştirip okurmusunuz ?
Sorularım çok uzun oldu ama gelecegim söz konusu cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

Merhaba,

1) Tarla bitkilerinin şu anki şartlarda özelde iş bulma ihtimali daha fazla. Ama bölüm öğrencisi de çok fazla... Biyoteknoloji ise Türkiye için geleceğin gözde mesleklerinden.

2) Tarla bitkilerinin mevcut şartlarda çalışma sahası daha fazla. Ama ben olsam biyoteknolojiyi seçerdim.

3) Kendinizi geliştirdikten sonra her bölümün geleceği vardır. Alanınızda severek çalışırsanız çok güzel yerlere gelirsiniz.

4) Çukurova, Ege, Ankara, Ondokuz Mayıs, Atatürk üniversitelerini öneririm. Biyoteknolojide de OMÜ, ÇÖMÜ, SDÜ...

5) Hayır. Ben olsam kesinlikle beklemezdim.

ŞEVKİ
27.07.2012, 01:42
Çok teşekkürler tarımsal biyoteknoloji yazacagım inş. tutar ve hayırlı olur çanakkale ve ıspartayı yazacagım samsun il olarak pek aklıma yatmadı herşey için saqolun.

deathles_tgc
24.09.2012, 21:52
nereyi kazandığını merak ettim :) bu bölümü kazandıysan da düşüncelerin neler seneye bende yazmayı düşünüyorum da?? :)

eliiff
23.10.2012, 20:50
merhaba bnde biyoteknoloji 2.sinif ogrencisiyim ya bu ilac yazma ve ilac bayiligi acmak icin sinava giriliyo bu sinava bnmde girme olasligim varmi ve kazanma olasaligim nedir
szzce

Mr.Muhendis
23.10.2012, 22:25
merhaba bnde biyoteknoloji 2.sinif ogrencisiyim ya bu ilac yazma ve ilac bayiligi acmak icin sinava giriliyo bu sinava bnmde girme olasligim varmi ve kazanma olasaligim nedir
szzce

Merhaba,

Mevcut yönetmeliğe göre girebilirsiniz. Kazanma olasılığınız da size bağlı.

mustafaylgn
24.10.2012, 21:42
szzce

Genellikle bitki koruma dersi ile ilgili bir sınav ama çok detay istenmiyor,ziraat fakültesindesin tabiki girebilirsin bize kimse engel olamaz:)

MiKRoP
23.03.2013, 02:51
Bu bölümü srf genetikten korkuğum için yazmadım.

kehribar
05.08.2013, 15:37
merhaba tarımsal biyoteknoloji bölümünden mezun olanların diplomalarında ziraat mühendisi yazıyor mu yani bu bölümü bitirenler ziraat mühendisi olarak mı mezun oluyor?

Mr.Muhendis
05.08.2013, 17:57
merhaba tarımsal biyoteknoloji bölümünden mezun olanların diplomalarında ziraat mühendisi yazıyor mu yani bu bölümü bitirenler ziraat mühendisi olarak mı mezun oluyor?

Merhaba,

Evet, ziraat mühendisi oluyorlar.

Maksoy
24.09.2013, 18:35
Merhabalar. ek tercih yapacağım Tarımsal Biyoteknoloji bölümünü. Çanakkale ve Eskişehir'i yazacağım. Bu 2 üni hakkında sorum var. 2 sinden hangisinden mezun olursam Ziraat müh. unvanıyla ayrılacağım. bilgisi olan var mı?

Birde bölüm hakkında biligilerinizi alabilir miyim:a025:

---------- Mesaj eklendi (18:35) ---------- Önceki mesaj (18:31) ----------

Merhaba,

Evet, ziraat mühendisi oluyorlar.

tüm üniversite için geçerli mi bu?:(

Mr.Muhendis
24.09.2013, 19:16
Merhabalar. ek tercih yapacağım Tarımsal Biyoteknoloji bölümünü. Çanakkale ve Eskişehir'i yazacağım. Bu 2 üni hakkında sorum var. 2 sinden hangisinden mezun olursam Ziraat müh. unvanıyla ayrılacağım. bilgisi olan var mı?

Birde bölüm hakkında biligilerinizi alabilir miyim:a025:

---------- Mesaj eklendi (18:35) ---------- Önceki mesaj (18:31) ----------

tüm üniversite için geçerli mi bu?:(

Üniversiteden üniversiteye ünvan farkı olmaz.

Bölüm hakkında bilgiler içinse forumda tarımsal biyoteknoloji diye arama yapın, onlarca konu çıkacaktır.

Maksoy
24.09.2013, 22:56
Üniversiteden üniversiteye ünvan farkı olmaz.

Bölüm hakkında bilgiler içinse forumda tarımsal biyoteknoloji diye arama yapın, onlarca konu çıkacaktır.

ya bir kaç kişiden: bazı üniversite ziraat mühendisi diye, bazıları da bölümün mezunu olarak diploma veriyor denildiğini duydum da o yüzden sorayım dedim. teşekkür ederim

tarbiyo
06.07.2015, 04:18
Ziraat Fakültesinin tüm bölümlerinden Ziraat Mühendisi ünvanı ile mezun olursunuz.

---------- Mesaj eklendi 06.07.2015 (04:18) ---------- Önceki mesaj 05.07.2015 (20:14) ----------

Arkadaşlar 2015 yılı LYS ile 8 tane Tarımsal Biyoteknoloji Bölümüne öğrenci alınımı yapılmaktadır.

Bunlar;

1) Adnan Menderes Üniversitesi (AYDIN) (Ege Bölgesinde tek Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü olan üniversite) ((Kış aylarında havası ılıman. Aydın denize çok yakın iklimi çok sıcak)
2) Süleyman Demire Üniversitesi (Isparta) (Kış aylarında havası çok soğuktur, karasal iklim)
3) Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi (Çanakkale) (Kış aylarında havası çok ayazlı),
4) Ahi Evran Üniversitesi (Kırşehir) (Kış aylarında havası çok buz gibi. İç Anadolu Şehri. Yeni ve deneyimsiz bir üniversite)
5) Erciyes Üniversitesi (Kayseri) (Kış aylarında havası buz gibi)
6) Osmangazi Üniversitesi (Eskişehir) (Kış aylarında havası buz gibi)
7) Namık Kemal Üniversitesi (Tekirdağ) (Kış aylarında havası buz gibi)
8) On Dokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun) (Deniz kıyısı, Karadeniz iklimi)

Burcu Çelik
22.07.2016, 16:06
Merhaba ben tarımsal biyoteknoloji bölümünü okumak istiyorum. Ama tam olarak bir bilgim olmadıgı için mezun olduktan sonra ne olacağımı bilmiyorum . Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bide mezun olan biri varsa numarasını yazabilir mi arıyıp konu hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Mr.Muhendis
22.07.2016, 16:10
Merhaba ben tarımsal biyoteknoloji bölümünü okumak istiyorum. Ama tam olarak bir bilgim olmadıgı için mezun olduktan sonra ne olacağımı bilmiyorum . Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bide mezun olan biri varsa numarasını yazabilir mi arıyıp konu hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Merhaba,

Konudaki mesajları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı soru bir çok kez sorulduğu için verilecek cevaplar hemen hemen aynı olacaktır.

Ayrıca bakınız: http://bit.ly/tarimsal-biyoteknoloji-bolumu-tanitimi

Yorumları okuduktan sonra hala aklınıza takılan olursa sorabilirsiniz.

Burcu Çelik
22.07.2016, 17:39
Eğer mezunsanız konuşabilir miyiz bikaç gün sonra tercih yapmam gerekiyor lütfen size ulaşabileceğim bir adres veya numara verir misiniz

---------- Mesaj eklendi (17:39) ---------- Önceki mesaj (16:51) ----------

Cevap verir misiniz lütfen

Mr.Muhendis
22.07.2016, 18:25
Eğer mezunsanız konuşabilir miyiz bikaç gün sonra tercih yapmam gerekiyor lütfen size ulaşabileceğim bir adres veya numara verir misiniz

---------- Mesaj eklendi (17:39) ---------- Önceki mesaj (16:51) ----------

Cevap verir misiniz lütfen

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz.

Burcu Çelik
22.07.2016, 22:41
Önü açık bir meslek mi peki

Mr.Muhendis
23.07.2016, 12:00
Önü açık bir meslek mi peki

KPSS ile atanmayı düşünüyorsanız diğer bölümlerden bir farkı yok. Belki kontenjan olarak azdır bile.

Yüksek lisans ve doktora yaparak devam etmeyi düşünüyorsanız çok çeşitli konularda çalışma imkanı bulabilirsiniz. Doğal olarak "önü açık" denebilir.

Özel sektörde genellikle tarla, bahçe, bitki koruma, toprak daha avantajlıdır.

Elif12345
26.07.2016, 20:07
Kapalı bir bayan için uygun bölüm mü?

Mr.Muhendis
27.07.2016, 08:59
Kapalı bir bayan için uygun bölüm mü?

Bu bölümün olduğu bütün üniversitelerde karma eğitim yapılmaktadır.

Burcu Çelik
29.07.2016, 14:08
Benim sıralamam 262 bin adnan menderes üniversitesi tarımsal biyoteknoloji bölümünününde 257 bin çıkar mı sizce

Mr.Muhendis
29.07.2016, 15:10
Benim sıralamam 262 bin adnan menderes üniversitesi tarımsal biyoteknoloji bölümünününde 257 bin çıkar mı sizce

Oynama çok fazla oluyor. O yüzden olabilir. Ama bu yıl ilk 3'e girenlere 600 TL burs verilmesi olayı biraz daha insanları yöneltebilir.

Burcu Çelik
30.07.2016, 01:44
Pek bilnen bir bölüm olmadıgı için seçim daha az olmaz mı

Mr.Muhendis
31.07.2016, 22:30
Pek bilnen bir bölüm olmadıgı için seçim daha az olmaz mı

Ziraat tercihi yapacaklar arasında bilindiği kesin. :)

Burcu Çelik
01.08.2016, 00:05
Orası öyle de nedense söylediğim herkes bölümün adını daha yeni duyduğunu söylüyor. Sizce bu bölümün en iyi ünv hangisini

Mr.Muhendis
01.08.2016, 00:20
Orası öyle de nedense söylediğim herkes bölümün adını daha yeni duyduğunu söylüyor. Sizce bu bölümün en iyi ünv hangisini

Tarım Ekonomisi'ni de çoğu kişi yeni bölüm sanıyor. Ama yıllardır var.

Hoca sayılarına bakarsak; Akdeniz, OMÜ, SDÜ başı çekiyor. Laboratuvar vs. diğer imkanları da araştırın. Seçim yaparken üniversite, kampüs ve şehiri de iyi araştırın. Mümkün olduğunca öğrencinin "sevildiği" yerleri tercih edin. Kampüsü sürekli şantiye olan, öğrencilerin vakit geçirebileceği alanların sınırlı olduğu yerlerden uzak durun.

Cikopas
08.08.2017, 00:31
3. Sınıf öğrencisiyim ama çevre baskısı nedeniyle is bulamayacagimi boşuna okuduğumu söylüyorlar tabiki cevabını veriyorum ama insanın aklında yinede şüphe ediyor siz ne düşünüyorsunuz özellikle atama ve özel sektördeki is olanakları hakkında

Mr.Muhendis
08.08.2017, 08:08
3. Sınıf öğrencisiyim ama çevre baskısı nedeniyle is bulamayacagimi boşuna okuduğumu söylüyorlar tabiki cevabını veriyorum ama insanın aklında yinede şüphe ediyor siz ne düşünüyorsunuz özellikle atama ve özel sektördeki is olanakları hakkında

KPSS 85 üzeri alırsanız kamuda, KPSS ve dil puanı alırsanız TKDK'da, ALES ve dil puanı alırsanız üniversitelerde, bayilik belgesi alırsanız tarım kredi kooperatifinde (ya da kendi işinizi kurarsınız) ve dil biliyorsanız özel sektörde iş bulabilirsiniz.