PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MISIRDA ÇİMLENME SORUNU

murhalzey
23.06.2011, 15:33
Acil olarak aşağıda belirtmiş olduğum sorumun cevabına ihtiyacım var.Yardımcı olursanız sevinirim.
Dane mısırının saklanma süresi 3-5 yıl deniliyor.Ancak tohum 5.yılında ekilemeyip,gelecek yılda ekilmek zorunda kalındığında dane mısır çimlenir mi?Ne yapmak gerekir?

Şimdiden teşekkür ederim....

selin_aksoy
24.06.2011, 13:28
http://ekonomi.milliyet.com.tr/50-yildir-uyuyan-tohumlar-uyandi/ekonomi/ekonomidetay/20.06.2011/1404536/default.htm?ref=fblike
bu habere bi bak derim bizim hocalarımız 50 yıllık mısır tohumlarını çimlendirdiler:) benim ekonomistim pek anlamam bu işlerden ama

Mr.Muhendis
24.06.2011, 20:03
Acil olarak aşağıda belirtmiş olduğum sorumun cevabına ihtiyacım var.Yardımcı olursanız sevinirim.
Dane mısırının saklanma süresi 3-5 yıl deniliyor.Ancak tohum 5.yılında ekilemeyip,gelecek yılda ekilmek zorunda kalındığında dane mısır çimlenir mi?Ne yapmak gerekir?

Şimdiden teşekkür ederim....

Merhaba,

Literatürde o şekilde geçse de selin_aksoy arkadaşımızın dediği gibi 50 yıllık tohumlar çimlendirilmiş. Ancak bazen de 2 yıllık tohumlarda çimlenme sorunu oluyor. Mesela saklama koşulları iyi sağlanmadığı için... Yani, elinizdeki tohum çimlenebilir de çimlenmeyebilir de. Ancak büyük olasılık çimlenecektir diye düşünüyorum. Ekim yapmadan net sonuç elde edemeyiz.

murhalzey
25.06.2011, 11:39
Cevaplarınız için teşekkür ederim.Ekilen mısır tohumlarının çıkış gücü zayıf.Bir kısmı çimlendikten sonra çürümüş,bir kısmı hiç çimlenmemiş,tohumun bir kısmı oldukça sert.Çiftçilerimiz maalesef yaptıkları tüm emeklerine rağmen mısır tarlasını bozmak zorunda kaldılar.Mısırı veren Firmanın göndermiş olduğu Mühendis yaptığı incelemede yer yer çıkışların olduğunu,iklimin çok yağışlı geçmesi sebebiyle çimlenmenin geçiktiğini,çürümenin olmadığını yüzde 10 kayıp olsada çimleneceğini,çimlenmezse tohumun saklama süresinin beş yılı geçmesinden de olabileceğini söyledi.Ancak çiftçiler aksine tohumun çıkış olamadan çürüdüğünü söylüyorlar.