PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ziraat Bankası Tarımsal Müşteri Servis Görevlisi

Shetha
31.05.2011, 10:45
Meraba arkadaşlar, ben ziraat fakültesi zootekni bölümü mezunuyum ve ziraat bankasının sınavına hazırlanıyorum. sınavda tarımsal ekonomi diye bi konu varmış yanlız bu başlık altında tam olarak neler var bilmiyorum:/ yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

Mr.Muhendis
31.05.2011, 10:50
Merhaba,

Konuları nedir ne değildir maalesef fikrim yok. Ama, forumdaki Tarım Ekonomisi Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/tarim-ekonomisi-ders-notlari-t4295.html) belki size yardımcı olur. İncelemenizi öneririm.

neoexi85
01.06.2011, 17:52
malesef aynı sıkıntı bndede var,ama tarım ekonomisi ile ilgili not bulamadım yeteri kadar

Mr.Muhendis
01.06.2011, 19:51
malesef aynı sıkıntı bndede var,ama tarım ekonomisi ile ilgili not bulamadım yeteri kadar

Merhaba,

Bizdeki notlari incelediniz mi ? Eğer yetersiz ise ekleme yapmaya calisalim.

grcntpc
01.06.2011, 22:17
arkadaşlarım girdi bu sınava ..... çalışmadan hepsi kazanabildi...ama sıkıntı mülakatta arkadaşlar.... sınav sizi zorlamayacaktır.... ekonomide basit ve genel konuların olduğunu duydum...yani genel bilgilerle yapılacak türden.... daha detaylı bilgiyi şuan o sınav sonrası ziraat bankasında çalışan arkadaşlarımdan alıp size iletmeye çalışırım....şimdilik bu kadar... yani rahat olun ,sınav basit asıl rekabet mülakatta.... tabiki en fazla puan alanın önceliği var bu arada ;)

Mr.Muhendis
01.06.2011, 22:35
arkadaşlarım girdi bu sınava ..... çalışmadan hepsi kazanabildi...ama sıkıntı mülakatta arkadaşlar.... sınav sizi zorlamayacaktır.... ekonomide basit ve genel konuların olduğunu duydum...yani genel bilgilerle yapılacak türden.... daha detaylı bilgiyi şuan o sınav sonrası ziraat bankasında çalışan arkadaşlarımdan alıp size iletmeye çalışırım....şimdilik bu kadar... yani rahat olun ,sınav basit asıl rekabet mülakatta.... tabiki en fazla puan alanın önceliği var bu arada ;)

Bilgilendirme için çok teşekkürler. Konu hakkında merakı olan bütün arkadaşlara, ben de dahil, yardımcı oldunuz.

Shetha
04.06.2011, 10:46

çok teşekkür ederim bende, biraz içim rahatladı. yanlız bi ricam olacak, ben sayfada baktımda göremedim tarımla ilgili istatistik veriler. TÜİK in sayfasındada son verileri bulamıyorum, hayvan varlığı gibi, Türkiye'de ki tarım alanlarının meraların toplam alandaki yeri gibi ve de yem, süt fiyatları, bunlar çıkabilir diye düşünüyorum. yardımcı olabilrseniz çok sevinirim.

Zooteknist
04.06.2011, 16:42
çok teşekkür ederim bende, biraz içim rahatladı. yanlız bi ricam olacak, ben sayfada baktımda göremedim tarımla ilgili istatistik veriler. TÜİK in sayfasındada son verileri bulamıyorum, hayvan varlığı gibi, Türkiye'de ki tarım alanlarının meraların toplam alandaki yeri gibi ve de yem, süt fiyatları, bunlar çıkabilir diye düşünüyorum. yardımcı olabilrseniz çok sevinirim.

TUİK'in sayfasında hayvan sayıları ile en son 2009 yılına (http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=6250) ait veriler var. En güncel şuanda o veriler. Yem ve süt fiyatları için de DSYMB (http://www.dsymb.org.tr/) sitesinden takip edebilirsiniz. :good:

omerfaruk
27.06.2011, 22:09
bugun ziraat bankası müdürü ile görüştüm...25-26 haziran da yapılan sınavda şubemizde 180 kişşi sınava girdi hiç biri 70 i geçememiş.bu yüzden tabanı 60 a düşürmüşler dedi.bunu da 7 kişi yapabilmiş.bizle aynı paralelde gelebilir soruların zorluk dercesi...

Shetha
17.07.2011, 12:07
meraba arkadaşlar.. sınavı geçtim ve mülakat kaldım :)) ve diğer mülakata hak kazanan arkadaşları kutlarım.

mülakatta nerelere çalışmalıyız sizce? tarımla ilgili özellikle çıkacaktı diye düşünüyorum..

Mr.Muhendis
17.07.2011, 12:18
meraba arkadaşlar.. sınavı geçtim ve mülakat kaldım :)) ve diğer mülakata hak kazanan arkadaşları kutlarım.

mülakatta nerelere çalışmalıyız sizce? tarımla ilgili özellikle çıkacaktı diye düşünüyorum..

Merhaba,

Tebrikler. :) Kimi bankanın tarihini, genel müdürünü, bölge müdürünü vs. sorar diyor, kimi de bunları sormazlar, genel kültür sorarlar diyor. En güzeli hepsine biraz bakmak. :)

Gizem1990
13.09.2012, 22:13
ZİRAAT BANKASININ GEÇEN SENE DAĞIITIĞI ÖRNEK SORULARIN (https://docs.google.com/file/d/0B_K8FPIi6VLnZ2RNMUN0QUdwRHc/edit?pli=1) CEVAP ANAHTARI (65 sorudan ilk 60 sorunun cevabı)
1b 2b 3c 4a 5e 6a 7c 8a 9a 10e 11e 12a 13e 14c 15e 16a 17c 18a 19c 20c 21e 22d 23b 24d 25c 26e 27b 28e 29e 30d 31b 32e 33b 34a 35d 36e 37d 38b 39b 40c 41d 42e 43b 44a 45d 46c 47e 48e 49b 50e 51c 52d 53a 54b 55d 56a 57a 58c 59e 60c 61 62 63 64 65

Arkadaşlar aşağıdaki son beş soruyu çözen var mı? Cevap anahtarını yazabilir mi?

TARIMSAL EKONOMİ SORULARI
61) Aşağıdakilerden hangisi tarımın ülke ekonomisindeki önemini belirlemede geçerli bir gösterge değildir?
A) Gayri Safi Milli Hasıladaki payı
B) Dış ticaretteki payı
C) İstihdamdaki payı
D) Örgütlenmedeki payı
E) Hammadde teminindeki payı

62) Ülkemiz tarım işletmeleri için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A) Ülkemiz tarım işletmelerinin büyük çoğunluğu mülk işletmedir.
B) Ülkemiz tarım işletmeleri genelde büyük ölçekli olmakla beraber giderek küçülmektedir.
C) Ülkemiz tarım işletmelerinde en önemli sermaye unsurunu genelde arazi sermayesi oluşturmaktadır.
D) Ülkemiz tarım işletmelerinin ortalama genişlikleri yaklaşık 6 hektardır.
E) Ülkemiz tarım işletmelerinde işletme arazileri çok parçalı ve dağınıktır.

63) Tarım işletmelerinde yabancı sermaye talebini etkileyen temel değişkenler aşağıdakilerin hangisinde birlikte verilmiştir?
A) Yatırım, işsizlik ve gelir düzeyi
B) İşsizlik, üretim, tasarruf düzeyi
C) Tüketim, tasarruf düzeyi, faiz oranı
D) Enflasyon, borçlar, fiyat düzeyi
E) Gelir düzeyi, faiz oranı, fiyat düzeyi

64) Hayvancılık işletmelerinde kısa vadeli kredilerle aşağıdakilerden hangisini finanse etmek doğru olmaz?
A) Yem masrafı
B) Veteriner ve ilaç masrafı
C) Ahır inşaatı
D) Çoban ücreti
E) Suni tohumlama masrafı

65) Türkiye tarımında aşağıda verilen hangi ürünlerde üretim açığı vardır?
A) Narenciye grubu ürünler
B) Tahıl grubu ürünler
C) Yağlı tohumlar
D) Üzümsü meyveler
E) Süt ürünleri

GencMühendis
13.09.2012, 22:29
62.soru D

63.soru D

64.soru D