PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tutaya Karşı Tül Sera

genc__osman
30.05.2011, 10:35
Antalya başta olmak üzere Türkiye'nin domates üretim alanlarında geçen yıl ortaya çıkan ve büyük oranda ürün kaybına neden olan 'Tuta absoluta' adlı zararlıya karşı 'tül sera' yöntemi geliştirildi.

http://i55.tinypic.com/rjjw4g.png

Kaş İlçesi'ne bağlı Kasaba Köyü'nde, 5 bin metrekarelik alanda, tek çatı altında tül sera kuruldu. Domates üreticisi Yusuf Kapar ile ziraat mühendisi Bayram Ülker'in birlikte geliştirdiği yöntemle, 4 metrelik beton direklerin arasına çelik teller çekildi. Bunların üzerine de İspanya'dan ithal edilen tül örtüldü. Tülü, klipslerle çelik tele bağlayan Kapar ve Ülker, böylece, hem hava ve su geçirgenliği sağladı, hem de zararlının seraya girmesini önledi.

Ziraat mühendisi Bayram Ülker, "Tül seranın hiç sökülmeden 5 yıl hizmet vermesini bekliyoruz. Dayanıklılığından şüphemiz yok. Bu yöntemin Antalya yöresinde önümüzdeki yıllarda yaygınlaşmasını bekliyoruz" dedi. Antalya'da domates üretimine ağır bir darbe indiren ve domatesin kilosunun 10 liraya kadar çıkmasına neden olan 'Tuta absoluta' zararlısının bundan böyle seraya girmesinin mümkün olmadığını anlatan Ülker, şöyle dedi:

"Tül seranın kullanımı yalnızca domateste değil, diğer sebzelerin üretiminde de yarar sağlıyor. Ayrıca, 'Tuta' zararlısının yanı sıra, diğer zararlı böceklerin de seranın içine girmesini önlüyor. Bir yandan da sera içindeki ürünün, ısı, hava ve suyla buluşmasına engel olmuyor."

Tül serayı kuran üretici Yusuf Kapar da "Geçen yıl başladığım açık tarla sebzeciliğinde 'Tuta' zararlısı yüzünden ürün kaybına uğradım ve zarar ettim. Sonunda arkadaşım olan Bayram Ülker'le bu projeyi gerçekleştirdik ve çok yararlı olduğunu gördük. Bütün üreticilere tül sera yöntemini tavsiye ediyorum" dedi.

Kaynak: DHA