PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akdeniz Üniversitesi Katkı Payı Ücretleri

Mr.Muhendis
23.05.2011, 19:35
* Katkı payı ücretlerini (öğrenci harçlarını) kim belirliyor?

Katkı payı ücretleri her yıl Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. İlgili Üniversite Yönetim Kurulu bunun sadece I. öğretim katkı paylarını en fazla % 20 artırmaya yetkilidir. Katkı kredisinden yararlanan öğrenciler sadece %20 artırımını ödemekle yükümlüdürler.

* Katkı payı ücretlerinde bölümlere göre farklılıklar var mı?

Bakanlar Kurulunca fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokul ve devlet konservatuvarı'na göre ayrı ayrı katkı payı belirlenmektedir.

* Katkı payını zamanında ödemezsem ne olur?

Katkı payını zamanında ödemezseniz kaydınız yapılmaz veya yenilenmez. İlgili yarıyılda öğrenim hakkınızı kaybedersiniz. Diğer yarıyılda ikisini birlikte ödemek zorunda kalırsınız. İkinci öğretim ikinci taksitini bir aylık gecikme süresinde faiziyle birlikte ödemeyen öğrencinin ise kaydı silinir. I. öğretimde iki dönem üst üste katkı payını ödemeyen öğrencinin kaydı silinir. Ödemediği döneme ait öğrenci harcı daha sonra kendisinden tahsil edilir. Ancak özrü nedeni ile süresi içinde kaydını yenilemeyen öğrenciler, bu hakkı birimden kaynaklanan ya da öğrenciye bağlı olmayan nedenler dışında tüm eğitim-öğretim süresince bir defa kullanmak üzere ekle-sil döneminde kayıtlarını yenileyebilirler. Ekle-sil dönemi yarıyılın/yılın ilk haftasıdır. (http://www.ziraatciyiz.biz)

* Herhangi bir nedenle kaydım silinirse, katkı payı geri ödenir mi?

Bakanlar Kurulu katkı payları uygulama esasının 27. maddesi gereğince Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanarak kayıt yaptırıp kendi isteği ile kaydını sildiren veya okul değiştiren öğrencilerin katkı payı ücretleri geri ödenmez.

* Kaydını donduran öğrenciler katkı payı yatırır mı?

Bakanlar Kurulu katkı payları uygulama esasının 19. maddesinin üçüncü paragrafı gereğince kayıt dondurulan süre ile ilgili olarak daha önce ödenmiş olan öğrenim ücretleri varsa bu miktar iade edilmez. Ödememişse ödemesi gerekmez. Öğrenci yıllık kayıt dondurma yapmış ise takip eden yarıyılda ikinci taksit katkı payını ödemez. Bir yarıyıl kayıt donduran öğrenci katkı payını ödemek zorundadır.

* Katkı kredisi çıkan öğrenciler katkı payı yatırır mı?

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilmekte olan katkı kredisine başvuran birinci sınıf öğrencileri katkı kredileri sonuçlanıncaya kadar katkı payını ödemezler (Üniversite tarafından arttırılan oranı öderler). Sonuçlar açıklandıktan sonra katkı kredisi almaya hak kazanan öğrenciler katkı payını ödememeye devam ederken hak kazanamayanlardan ise II. yarıyıl kayıt yenileme döneminde iki döneme ait katkı payı ücreti birlikte alınır.

KAYNAK: Akdeniz Üniversitesi (http://oidb.akdeniz.edu.tr/sikca-sorulan-sorular.i52.katki-payi)