PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akdeniz Üniversitesi Kayıt İşlemleri

Mr.Muhendis
23.05.2011, 19:33
* Yeni kayıt tarihlerini nereden öğrenebilirim?

Yeni kayıt tarihlerini, ÖSYM internet sayfasında yer alan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan; Öğrenci Yerleştirme Belgenizden; ayrıca Üniversitemizin internet sayfasından da öğrenebilirsiniz.

* Yeni kayıt işlemlerimi nasıl yapabilirim?

Üniversitemizde yeni kayıt işlemleri, ÖSYM yerleştirme belgesinde belirtilen tarihlerde internet üzerinden yapılmaktadır. ÖSYM tarafından yerleştirilerek kayıt hakkı kazanmışsanız, Üniversitemiz internet adresinden ''Yeni Kayıt'' linkini tıklayarak, adım adım kayıtla ilgili tüm bilgileri alıp, program üzerinde kayıt yapabilirsiniz. Ayrıca belirtilen süre içinde kayıt evraklarınızın yerleştirildiğiniz fakülte/yüksekokula teslim edilmesinin kaydınızın tamamlanması için zorunlu olduğunu unutmayınız.

* Üniversiteye yeni kaydımı süresi içinde yaptıramazsam ne olur?

Belirtilen kayıt tarihleri arasında kaydınızı yaptırmazsanız, kayıt hakkınızdan vazgeçmiş sayılırsınız.

* Yeni kayıt işlemlerini herkes kendisi mi yaptırmak zorunda?

Okullara yapılacak kayıt evrakı teslim sürecinde evraklarınızı kendiniz veya noterden vekâlet vereceğiniz birisi teslim edebilir.

* Yeni kayıtta, ÖSYS Kılavuzunda istenen belgelerden başka belge isteyecek misiniz?

Üniversitemizce, ÖSYS tarafından bildirilen kayıt belgeleri dışında belge istenebilir. Bu belgeler internette Yeni Kayıt bölümünde yer alır. Belgelerinizi teslim etmeden önce Yeni Kayıt bölümünü kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

* Üniversiteye yeni kayıt yaptırdıktan sonra başka kayıt işlemleri de olacak mı?

Yeni kayıt yaptıran öğrenciler, bu işlemin hemen ardından internet üzerinden, Kayıt Yenileme (Ders Kaydı) işlemlerini yaptırmak zorundadırlar. Ders kayıtları öğrencinin sorumluluğundadır. Ders kayıtlarıyla ilgili sorun yaşamanız halinde, birim öğrenci işleri bürosundan bilgi alabilirsiniz.

* Süresi içinde kayıt yenileme işlemini yapamazsam ne olur?

Her yarıyıl başında, akademik takvimde belirlenen süreler içinde kayıtlarınızı yenilemek zorundasınız. Bu süre içinde kaydınızı yenilemezseniz o yarıyıl da derslere giremezsiniz ve bu süre öğrenim sürenizden sayılır. İlk kayıt ve kayıt yenileme sırasında katkı payı ödemediğiniz takdirde kaydınız yapılmaz veya yenilenmez. Ayrıca, sadece katkı payını yatırmanız kaydınızın yenilendiği anlamına gelmez; ders kaydını mutlaka yaptırmak zorundasınız.

Bu yüzden süreçleri iyice okuyup, özel durumların oluşması halinde süreyi geçirmeden destek ve bilgi için ilgili birimlerle bağlantıya geçmelisiniz.

* İnternetten yeni kayıt işlemlerimi nasıl yaparım? Kayıt yaptırdıktan sonra nasıl bir işlem takip etmeliyim?

Üniversitemize yerleştirildiğinizi öğrendikten sonra, Üniversitemizin web sayfasında yer alan ''Yeni Kayıt'' linkini tıklayarak öğrenci numaranızı öğrenin, bu numara ile ilgili bankaya harcınızı yatırıp, kayıt programında kaydınızı yaptırır ve kayıt evraklarını eksiksiz olarak kazandığınız fakülte, yüksekokula teslim ederseniz kayıt işlemlerinizi tamamlamış olursunuz.

* Her yıl programlara yeni kayıt yaptıracak öğrencileri kim belirliyor?

Üniversitemize merkezi sistemle kayıt yaptıracak öğrenciler ÖSYM tarafından öğrencilerin tercihleri doğrultusunda belirlenmekte ve buna göre yerleştirme yapılmaktadır.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan birimlerimizde öğrencilerin yerleştirilmeleri ilgili yönergeler doğrultusunda ilgili birimlerce yapılmaktadır.

* Kayıt yenileme sırasında yanlışlık yaparsam nasıl düzeltirim?

Kayıt yenileme işlemleri sırasında ders seçimleriyle ilgili yapılacak yanlışlıklar Üniversitemiz akademik takviminde belirtilen ders ekleme - silme haftası içinde yine internet üzerinden düzeltilebilir. Bundan sonra hiçbir şekilde ders ekleme, silme ve değiştirme yapılamaz. Akademik takvimde belirtilen tarihlerde gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

* Bir yarıyıl kayıt yenilemezsem, izleyen yarıyıl öğrencilik hakkım devam eder mi?

Akademik takvimde belirlenen süreler içinde kaydınızı yenilemek zorundasınız. Bu süre içinde kaydınızı yenilemezseniz o yarıyılda derslere giremezsiniz ve bu süre öğrenim sürenizden sayılır. İki yarıyıl üst üste kayıt yenilemediğiniz takdirde kaydınız silinir.

İkinci öğretim öğrencisiyseniz, ikinci öğretimin ikinci taksitini yatırmadığınızda, yatırmanız için bir ay ek süre verilir, bu süre zarfında katkı payını yatırır fakat ders kaydı yaptıramazsınız. Verilen bu bir aylık ek süre içerisinde katkı payınızı yatırmazsanız kaydınız silinir.

* Kaydımı yenilemezsem ne zaman silinir?

Öğrencilerin, iki yarıyıl üst üste katkı payını yatırmayarak kayıt yenilememesi halinde (ikinci öğretimin ikinci taksitini bir aylık gecikme faiziyle birlikte süresinde yatırılmaması halinde), kaydı silinir.

* Kayıt yenileme, ara sınavı, yılsonu sınavı ve diğer sınav tarihlerini kim belirliyor?

Üniversitemiz Senatosu tarafından kabul edilen akademik takvimde kayıt yenileme, yılsonu sınavları, özür sınavları ve tek ders sınav tarihleri belirtilir. Ara sınav tarihleri ilgili birim yönetimince belirlenerek öğrencilere duyurulur. (http://www.ziraatciyiz.biz)

* Ek kontenjandan kayıt olan öğrencilere telafi eğitimi yapıyor musunuz? Ara sınavları ne zaman yapıyorsunuz?

ÖSYM tarafından yerleştirilip üniversitemize ek yerleştirmeyle kayıt olan öğrencilerimize telafi dersleri yapılmaktadır. Ara sınavları, daha önce yapılmışsa, ilgili fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokul ve devlet konservatuvarı yönetim kurulları tarafından yeni tarih belirlenerek (en erken 1 ay sonra), sınavları ilan edilen tarihlerde yapılmaktadır.

* Herhangi bir nedenle öğrenime ara verebiliyor muyuz?

Akdeniz Üniversitesi Lisans, Ön lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 27. maddesi uyarınca haklı ve geçerli bir nedeninizin bulunması ve bunun belgelenmesi durumunda ilgili fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokul ve devlet konservatuvarı yönetim kurulu kararıyla kayıt dondurma ya da öğrenime ara izni kullanma hakkınız var.

* Geçerli mazereti olan öğrenci, en fazla ne kadar kayıt dondurabilir?

Öğrenimine ara izni kullanmak zorunda kalan öğrenci haklı ve geçerli nedenlere uygun olarak mazeretini kanıtlaması ve ilgili öğretim birimi yönetim kurulu tarafından kabul edilmesi kaydıyla en fazla iki yarıyıl süre için kayıt dondurabilmektedir. Ancak öğrenci dışında gelişen olağanüstü durumlarda bu süre uzatılabilir.

* Kayıt dondurduğum döneme ait katkı payını yatırmalımıyım?

2 yarıyıl/1 yıl süre ile kayıt dondurursanız 2.yarıyıla ait katkı payınızı yatırmak zorunda değilsiniz.

* Dönem ortasında kayıt dondurabilir miyim?

Özrünüz oluştuğu anda bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Mazeretiniz Birim Yönetim Kurulları tarafından haklı ve geçerli görülürse tabii ki dondurabilirsiniz.

* Kayıt dondurmak için ne zaman başvurmalıyım?

Öğrenimine ara izni vermek zorunda kaldıysanız, eğitim-öğretim başlamadan en geç bir hafta önce ya da zorunlu hallerde haklı ve geçerli nedeniniz oluştuğu anda başvurunuzu yapabilirsiniz.

* Askerlik nedeniyle kayıt dondurulabilir mi?

Milli Savunma Bakanlığının Asker Alma Yönergesi gereğince, askerliğe celbi çıkan öğrencilerin askerliklerinin bitimini takip eden yarıyılın sonuna kadar kaydı dondurulmaktadır.

* Katkı payımı yatırdım fakat kayıt hakkımdan vazgeçmek istiyorum, katkı payını geri alabilir miyim?

Katkı payını yatırdıktan sonra kayıt hakkından vazgeçseniz bile yatırmış olduğunuz I. ve II. öğretim ücretini geri alamazsınız.

* Eksik evrakla kayıt yapıyor musunuz?

Eksik evrakla kesinlikle kayıt yapılmaz. Kayıt işleminin tamamlanması için kayıt evraklarının süresi içinde ve eksiksiz teslim edilmesi gerekir. Lütfen evraklarınızı zamanında ve eksiksiz olarak tamamlayıp, teslim etmeye özen gösteriniz.

* Katkı payı ücretini hafta sonu yatırabilir miyiz?

Evet; belgelemek suretiyle bankamatiklerden ve internet bankacılığı aracılığı ile çıktı almak suretiyle katkı payı ücreti hafta sonu da yatırılabilir.

* Kayıt ve ekle-sil haftası geçtiği halde katkı payımı yatırmamış ve ders kaydımı da yapmamışsam nasıl bir yol izlemeliyim?

Bu işlemleri süreleri içinde yapmadığınız takdirde sistemden yaptırmanız mümkün değildir. Ancak geçerli bir mazeretiniz olmuş, bunu süresi içinde belgeleyebilmişseniz ve birim yönetim kurulunuz konuyu görüşüp karara bağlamışsa bir şansınız olabilir.

* Zorunlu Hazırlık Sınıfları hangi fakültelerde bulunmaktadır?

‘Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uygulanacak Esaslara İlişkin Yönetmelik’in 7. Maddesinin 1. Fıkrasında da belirtildiği üzere: ‘Yükseköğretim kurumlarında bazı ön lisans, lisans veya lisansüstü programlarda dersler, senato kararı ve Yükseköğretim Genel Kurulunun onayı alınarak, sadece belirli bir yabancı dille veya Türkçe ve belirli bir yabancı dille karma olarak verilebilir. Derslerin Türkçe ve belirli bir yabancı dille karma olarak verildiği programlarda zorunlu ve seçmeli derslere ilişkin kredi saatlerinin asgari yüzde otuzluk kısmının bu yabancı dille verilmesi şarttır.’ Bu kriteri sağlayan Üniversitemizin Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme ve İktisat Bölümleri ile İngilizce Öğretmenliği (I. ve II. Öğretim) Bölümleri dışındaki Bölümlerimizde Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık bulunmamaktadır.

* Akademik danışman kimdir, bana ne yararı olur?

Öğrencilere, eğitim-öğretim konularında karşılaşacakları sorunların çözümünde yardımcı olmak üzere, ders yılı başlamadan önce, bölüm başkanlıklarının veya program eşgüdüm başkanlıklarının önerisi dikkate alınarak birim yönetim kurullarınca, ilgili bölümün öğretim üyeleri arasından, öğretim üyesi bulunmayan ya da sayıca yetersiz olan birimlerde öğretim görevlileri ve okutmanlar arasından danışmanlar görevlendirilir.

KAYNAK: AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (http://oidb.akdeniz.edu.tr/sikca-sorulan-sorular.i48.kayit-islemleri)