PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : genetiği değiştirilmiş organizmalar hakkında ne düşünüyorsunuz ?

kandemir
21.05.2011, 17:51
arkadaşlar merhaba.. genetiği değişitirilmiş organizmalar (GDO) hakkında neler düşünüyorsunuz.. kimi insanlar kötü bişey olmadığını, Türkiye'de GDO'lu yiyeceklerin olmadığını söylüyorlar fakat ben sizlerin fikirlerini merak ediyorum. bilgilerimizi paylaşalım lütfen...:a025:

Mr.Muhendis
21.05.2011, 19:16
Merhaba,

Etkilerinin uzun vadede ne olacağı bilinmiyor. Bazı haberlerde, fareler üzerinde deneyler yapıldığı ve 3 kuşak sonrasında farelerin kısır olduğu söyleniyor. Bu açıdan soru işaretleriyle dolu bir "şeye" kendi adıma olumlu bakmıyorum. Ayrıca, bir organizmadan başka bir organizmaya gen aktarılmasını düşününce de insan rahatsız oluyor.

Türkiye'nin biyolojik çeşitliliği, Dünya'da bir kaç yer hariç, geri kalan her yere göre zengin durumdadır. Böyle topraklara sahip bir ülkede GDO'ya hiç ama hiç ihtiyaç yoktur. GDO'nun açlığı önleyeceği söyleniyor. Açlığın sebebi gıda yetersizliği değil, gıdaların düzensiz dağılımıdır. ABD gibi ülkelerde her gün onlarca gıda çöpe dökülüp sonra da yok edilirken, Afrika'da insanlar yiyecek bulamıyor. GDO bunu engellemez.

Son olarak, Türkiye'de GDO'nun olmadığı söyleniyor, ama, ben inanmıyorum açıkcası. Açıklamalar tatmin edici değil.

Peki bu konuda sizin yorumunuz nedir ?

GDO ile ilgili konular:

Genetiği Değiştirilmiş Organizma - GDO Nedir (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=1169&highlight=geneti%F0i)
GDO Zararlı Mı Yararlı Mı (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=1175&highlight=geneti%F0i)
GDO Frankeştayn Mı Yoksa Mucize Mi ? (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=1176&highlight=geneti%F0i)
GDO'nun Zararları Neler (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=1688&highlight=geneti%F0i)
Ziraat Mühendislerinden GDO Yorumu (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=2083&highlight=geneti%F0i)
Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Ne Vaad Ediyor (http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=3205&highlight=geneti%F0i)

grcntpc
21.05.2011, 19:39
şahsi görüşüm GDO lu ürünlere karşı değilim.zaten herşeye karşı millet gelişemez ki şekil A. yok o bu dedikçe ekonomik üretimden uzaklaşılır.organik tarımla para kazanılabilir ama geniş alanlarda üretim söz konusu olamaz eee geri kalanda zaten yine kimyasal içeriyor.yani hastalıklara karşı genetiğiyle oynamak demek canavar yaratmak demek değildir.uzun vadede zararı ÇIKABİLİR MİKİ? komik bir soru çünkü ben yakın vadede kalıcı sağlık sorunları yapabilecek değil yapacak,ve ona rağmen kimsenin vazgeçmediği alışkanlıkların vs.listesini yapsam GDO yanında devede kulak kalır.sadece adı afili diye ve medya üzerine oynuyor diye karşı çıkmamak lazım.Kimle tansçelik üretim yapıyor ve tarımsal gelirleri ülke bazında o ürün üzerinde nerelerde diye azcık bakmak lazım incelemek lazım sonra karşı çıkmak lazım diyorum.

haktun
21.05.2011, 23:35
arkadaşlar merhaba.. genetiği değişitirilmiş organizmalar (GDO) hakkında neler düşünüyorsunuz.. kimi insanlar kötü bişey olmadığını, Türkiye'de GDO'lu yiyeceklerin olmadığını söylüyorlar fakat ben sizlerin fikirlerini merak ediyorum. bilgilerimizi paylaşalım lütfen...:a025:

GDO=GMO"Uluslarası tanımı" İki tarafı keskin bir bıçak gibi.Bu KONUDA SAYFALAR DOLUSU BİLGİ SUNABİLİRİM.ANCAK NE DEĞİŞECEK Kİ.ÖYLE BİR TOPLUMDA YAŞIYORUZ Kİ..SÖYLENECEK NE KALDI.TEK ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİM.ÜLKEMİZ 10 YIL SONRA AÇ KALABİLİR.VEYA BIRAKILABİLİR VEYA YOK EDİLEBİLİR."DÜŞMAN DAYAMIŞ VATANIN BAĞRINA HANÇERİNİ,YOKMUDUR KURTARACAK BAHTI KARA MADERİNİ.N.KEMAL"

muberrasekme
22.05.2011, 10:06
Açıkcası kapitalist üretim biçiminin hiçbir zaman kitlelere hayır getirmediğine şahit oluyoruz yıllardır ve ne yazıkki bu üretim biçiminden başka alternatif üretim biçimi yokmuş gibi sunuluyor araştırılmıyor bile.İnsan ve doğa karşıtı sermaye yandaşı üretimler tek alternatifmiş gibi sunulduğu içinde hatırı sayılır bir yandaş kitlesi var.Gelişmenin ne olduğunu bence biraz düşünmeliyiz.İnsanı köleleştiren doğayı yok eden yöntemlere gelişme diyorsak maalesef kısıtlı bir zihin kapasitemiz var demektir.Önce insan.Ve doğa yoksa hayatta yok.İnsan emeğinin bu kadar üretken olabildiği bir dönemde halen dünyada açlık ve yoksulluk varsa bu gelişmemidir arkadaşlar.Sonuç olarak ben alternatif,doğaya ve insana dost üretim biçimlerinin araştırılması bu tarz dayatmalara kökten karşı çıkılması gerektiğini düşünüyorum.

kandemir
22.05.2011, 21:48
yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar bende Türkiye'de GDO'nun olmadığına inanmıyorum. GDO en çok pamuk bitkisinde varmış böylece sadece yediklerimiz değil giydiklerimiz de GDO'lu olmuş oluyor. Allah sonumuzu hayır etsin...

uswela
24.05.2011, 00:02
Genetiği değiştirilmiş ürünler arkadaşlarım... yasalarda o kadar yanlış varki! düzeltilmesi gereken... birimiz bahçe bitkileri mezunuyuz, birimiz zooteknik, birimiz bitki koruma, birimiz tarla bitkileri... değişmesi gerekenlerden en baştaki bence herkes işini yapmalı uzman olduğu alanda ben yetiştireyim arkadaşım gelsin bitkimi korusun değil mi? Tıpta kalpten rahatsızsan beyin uzmanına gitmezsin uzmanlık alanları keşke bu sistem düzelse gdo ise çayır bitkilerinde kullanıldığını biliyorum İnek bununla besleniyor anne bu ineğin sütünden peynir, yoğurt yapıyor sonra bebeğini emziriyor döngü... çayırdan, ineğe ,inekten, anneye anneden, bebeğe ve sonrası kanser yediklerimiz şöyle böyle bizim gen merkezimizde herşeyi üretebilirken biz tohumlarımızı bile dışardan alıyoruz hakgetire...:( sorun mu çok sistem mahvolmuş umarım güzel bir gelecek bekliyordur bizleri selametle dostlarım...

grcntpc
25.05.2011, 16:05
herkes işini yapsa ne güzel olur aynı fikirdeyim ama transgenetik üretimin alanla felan prk bi alakası da yok bu arada... sen serada çalışırken dur 2 gen transfer edeyim diyecek halin yok...bu arada transçeliği nasıl bişey olarak algılıyorsunuz hala anlamış değilim.... gen transferi ile belli yönlerde dayanıklı genotip elde edilmesi neden bu kadar itici geliyor? öncede yazdığım gibi oturun ve liste yapın ne kadar zararlı şeyler kullanıyoruz ve zehirliyoruz güzel doğayı....yok kıyafette var...yok efendim sütle geçiyor....sütle transgenetiğin geçeceğini hesaplayacağınıza sütle pestisit,insektisit,herbisitlerin hangi yüzdelerde insana aktarıldığını neden sorgulamıyorsunuz? hadi herkes alanında araştırma yapsın...sayın bitki korumacılar kimyasal mücadeleden bahsediyorum......tarlacılar yediğimiz şu en basit bardakta mısırlar,konserve mısırlardan bahsediyorum.....ohooo kimyasal problemi aştınız tansfer edilen genin gelecek kuşaklarda insan genine nasıl etki edebileceğini tartışıyorsunuz.....e madem o kadar çalışan kafamız ,düşünen aydınlık beyinlerimiz var hadi ben zoooteknistim alanındaki arkadaşlar o zaman üretin verimli mısır da almayalım arjantinden,brezilyadan ordan burdan....

gmramazan250
06.06.2011, 22:10
GDO karşıtıyım kar için doğadaki bitkilerin hayvan genleri aktarılarak oynanılması çocuk oyuncağı değildir zararları bilinmiyor ve hiçbir araştırma yapılmamıştır medya sahte haberler yapıyor zararı yok diyerek bu işten para kazananların karlarını koruyor aslında....

keremşah
12.06.2011, 15:39
ARKADAŞLAR GDO NUN FAYDALARI OLDUĞU KADAR ZARARLARI DA VAR.
BİR ÜRÜN İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ BİR GENETİĞİ DİĞER ÜRÜNLERE UYGULARSAK, FAYDASI OLABİLİR; AMA BÖYLE BİR DURUM ÇOK TEKLİKELİ VE ZARARLIDIR. ÇÜNKÜ BİR ÜRÜNÜN GENETİĞİ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ GDO YU DİĞER BİR ÜRÜN TERS TEPMESİ OLASI BİR DURUMDUR...