PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geleceğin En Zenginleri Dünyada Çiftçiler Olacak

genc__osman
29.04.2011, 17:58
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı (TZOB) Şemsi Bayraktar, geleceğin en zenginlerinin dünyada çiftçiler olacağını belirtti.

Başkan Bayraktar, Bayburt Ziraat Odasını ziyaret ederek başkan Abuzer Yıldırımtepe'den oda ve Bayburt'taki tarım ve hayvancılık hakkında bilgi aldı.

Bayraktar, burada yaptığı açıklamada, dünyada et ve süt fiyatlarının bundan sonra yükseleceğini ifade ederek, "Geleceğin en zenginleri dünyada çiftçiler olacak. Bunları ben söylemiyorum. Bize 'Aman destekleri kaldırın. Tarımla ne alakanız var sizin, Avrupa'da her türlü tarımsal ürün var. Oradan ithal yaparsınız, tarıma destek vermeyin' diyen IMF, Dünya Bankası söylüyor. Allah'ın işini görüyor musunuz, ne diyorlar biliyor musunuz. Diyorlar ki 'tarım potansiyeli yüksek olan ülkeler geleceğin zengin ülkeleridir, gıda krizleri yaşamayacaklar' diyorlar" dedi.

Bayraktar, bundan sonra dünyada hükümetleri gıda krizlerinin dövmeye başlayacağını iddia ederek, şöyle devam etti:

"Siz, Tunus'da ve Mısır'da zannediyor musunuz ki diktatörlükten, rejim sorunundan dolayı... Değil açlıktan, gıda fiyatlarının yüksekliğinden dolayı ayaklanma başladı. Bundan sonrada dünyada bu tür olayları, karışıklıkları çok fazla yaşayacağız. Gıda fiyatları dünyada hızla artacak. Bunun birinci sebebi küresel ısınma ve aşırı yağışlar. Küresel ısınma sadece yağış getirmez. Sel felaketlerini de beraberinde getiriyor. Bunun dışında ikinci neden de artık dünyada ucuz olduğu için buğday gibi, pancar gibi, mısır gibi, kanola gibi diğer yağlı tohumlar arabaların deposuna benzin olarak girecek. Bioetanol ve biodizel gibi. Küresel sermaye silah yerine şimdi en büyük silah olarak gıdayı görüyor ve ona oynamaya başladı. Ona oynayınca da tabi manipüle ediyorlar fiyatları. Süpekülatif maksatlı stoklar başladı, oda dünya fiyatlarını yukarı çekecektir. Türk çiftçisi böyle bir konjonktürden istifade edecek mi, edecek tabi ama hangi koşullarda edecek, üreticiye üretme imkanı verilirse edecek.

GAP projesine uluslararası finans kuruluşları para vermiyor. Boğaz köprüsü yapacağım diyorsun hepsi parayı ben vereyim diyor. Tüp geçit yapacağım diyorsun parayı ben vereyim diyorlar. GAP'a neden para vermiyorsunuz. GAP'a para yok diyorlar. GAP'a para vermek işlerine gelmiyor. Neden o bölge belki de bölgenin tarım merkezi olacak, o bölge kalkınacak. Türkiye'de bölücü faaliyetler belki bu kalkınma sonunda ortadan kalkacak, o bölge Türkiye'yi kalkındıracak, tarım merkezi olacak. Onun için Avrupalı finans kuruluşları kredi açmıyor. O zaman ne yapmamız lazım kendi bütçemizden kaynak aktaracağız. Bizde o konuda bastırıyoruz. GAP gibi DAP gibi projelerin bir an önce faaliyete geçmesi lazım. "

Kaynak: AA