PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bursa Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Programı

Mr.Muhendis
03.04.2009, 14:17
GIDA MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI
Yaşamımızın vazgeçilmez unsurlarından olan ve beslenmemizin temelini oluşturan gıda maddeleri, soframıza ulaşıncaya kadar bir dizi olaylar zincirinden geçmektedir. Günümüz koşullarında dünyanın ve dolayısıyla ticaretin küreselleşmesi, pek çok sektörde olduğu gibi Gıda Bilimi ve Teknolojisi'nde de tahmin edilemeyecek düzeyde ve hızla gelişmeler ile sonuçlanmaktadır. Bu gelişmeler ve yapılan araştırmalar sayısız çeşitte, kalitede ve dayanım süresinde olan gıda maddelerinin formüle edilmesine yol açmaktadır. Her geçen gün bu formüllere bir yenisi eklenmektedir. Ticaretin hızlı bir şekilde gelişmesi rekabeti de beraberinde getirmektedir. Rekabetin halk sağlığını ve ekonomik çıkarlarını olumsuz yönde etkilememesi için ise çeşitli yasa, tüzük, yönetmelik ve standartlar oluşturulup uygulamaya konulmaktadır. Bu yaptırımlar sayesinde gıda maddelerinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri tanımlanarak üreticiler için kalite hedefleri saptanmakta ve kalite kontrol yöntemleri geliştirilmektedir. Belirtilen kalitede ve ilgili yasal koşulları sağlayan üretim yapabilmek için konusuna hakim, yeniliklere açık ve araştırmacı gıda mühendislerine ihtiyaç artmaktadır.

Marmara Bölgesi ve Bursa ilinin gıda sanayii açısından önemli bir yeri vardır. Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların büyük bir çoğunluğu gerek hammaddeye gerekse pazara kolay ulaşabilme nedeni ile bölgemizde bulunmaktadır. Ayrıca, gıdaların üretimi, tüketimi ve denetimine dair 1995 yılında çıkan 560 sayılı K.H.K. ve 4128 sayılı kanun gereğince belli kapasiteye sahip gıda işletmelerinde gıda mühendislerinin çalıştırılması zorunlu hale gelmiştir. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda ve sanayicilerin ihtiyaçları doğrultusunda taleplere cevap verebilmek amacıyla, Gıda Mühendisliği Programı 1981 yılında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. İlk ismi Tarım Ürünleri Teknolojisi Bölümü olup, daha sonra ismi Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü olarak değiştirilmiştir. 1993 yılından itibaren Gıda Mühendisliği Bölümü adını almıştır. 1999 yılında kredili sisteme geçilerek adı Gıda Mühendisliği Programı olmuştur.

Gıda Mühendisliği Programının akademik kadrosu ve yetiştirdiği gıda mühendisleri başta bölgemiz olmak üzere ülke genelinde gıda sanayiinin gelişmesi ve sorunların çözümüne yardımcı olma konusunda katkıda bulunmaktadırlar.

Dört yıllık eğitim, teorik ve uygulamalı derslere dayanmaktadır. Programın amaç ve hedefleri arasında, gıda kalitesinin artırılması, ürün yelpazesinin genişletilmesi, birim maliyetlerinin azaltılması, gıda endüstrisi atıklarının değerlendirilmesi için sistemlerin geliştirilmesi yer almaktadır. Program alanında vermiş olduğu eğitim ve yapmış olduğu araştırmalar ile dünyada kabul görmeyi ve elde ettiği sonuçları diğer eğitim ve sanayi kuruluşları ile paylaşmayı amaçlamaktadır.

Gıda Bilimi ve Gıda Teknolojisi Anabilim Dallarında işlenen temel konular; gıda mikrobiyolojisi, beslenme ilkeleri, gıda kimyası ve biyokimyası, gıda analizleri, gıda biyoteknolojisi, gıda katkı maddeleri, gıda kalite kontrol, gıda mühendisliğinde temel işlemler, özel gıdalar teknolojisi, hayvansal ürünler teknolojisi, meyve ve sebze işleme teknolojisi, yemeklik yağ teknolojisi ve tahıl ürünleri teknolojisidir.

Gıda Mühendisliği Programı bünyesinde yer alan pilot üretim tesisinde çeşitli gıda maddeleri üretilerek tüketime sunulmaktadır. Bunlar arasında, domates suyu, biber ve domates salçası, domates konservesi, reçel ve marmelatlar, çeşitli tipte meyve suları, şarap, sirke, cider, turşu, siyah ve yeşil zeytin ile tarhana sayılabilir.

Gıda Mühendisliği Programı bünyesinde yürütülen projeler, Uludağ Üniversitesi Araştırma Fonu, DPT ve TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir. Ayrıca, sanayii ile ortak olarak çalışmalar da yapılmaktadır.

Dört yıllık eğitim ile Gıda Bilimi ve Gıda Teknolojisi konusunda bilgili, karşılaşılacak problemlere çözüm bulabilen, becerikli ve üstün nitelikli Gıda Mühendisleri mezun edilmektedir. Mezunlar, ya akademik çalışmalara devam etmekte ya da gıda endüstrisinin çeşitli dallarında çalışmaya başlamaktadır.Pratik bilgi ve yeteneğinin arttırılması ve endüstriyel işlemlerin gözlenmesi amacıyla öğrenciler 4. yarıyılda pilot tesiste 20 iş günü ve 6. yarıyılın sonunda çeşitli gıda işletmelerinde en az 35 iş günü süreyle staj yapmaktadırlar. Bazı öğrencilere yurtdışında çeşitli enstitü ve üniversitelerde staj imkanı da sağlanmaktadır.

Fiziki Olanaklar

Gıda Mühendisliği Programında, araştırmalarda kullanılmak üzere birer adet Bakteriyoloji, Mikoloji ve Kimyasal Analiz araştırma laboratuarı ile lisans ve lisans üstü eğitimin yürütüldüğü bir öğrenci laboratuarı bulunmaktadır.

Danışmanlık Hizmetleri

Gıda Mühendisliği Programında çeşitli firmalara danışmanlık hizmeti verilmektedir. Bu firmalar,
<LI class=MsoNormal style="COLOR: black; TEXT-ALIGN: justify">Penguen Gıda San. A.Ş.
<LI class=MsoNormal style="COLOR: black; TEXT-ALIGN: justify">Seda Yemek Üretim ve Dağıtım Ltd. Şti.
<LI class=MsoNormal style="COLOR: black; TEXT-ALIGN: justify">Geye Dondurma A.Ş.
<LI class=MsoNormal style="COLOR: black; TEXT-ALIGN: justify">Frigo-Pak Gıda San. A.Ş.
<LI class=MsoNormal style="COLOR: black; TEXT-ALIGN: justify">Yeni Örnek Yemek San. A.Ş.
<LI class=MsoNormal style="COLOR: black; TEXT-ALIGN: justify">Şöller Dondurma Sanayii A.Ş.
<LI class=MsoNormal style="COLOR: black; TEXT-ALIGN: justify">Marmara Birlik Zeytin Tarım Satış Koop. Birliği
Bak-Tat Gıda San. A.Ş.’dir.