PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suudiler 10 Tavuk Kesim İşletmesini Gezdi

genc__osman
21.04.2011, 20:57
Orta Doğu'nun en fazla dondurulmuş tavuk ithal eden ülkelerinden Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye tavuk ihracatı kapısı açılıyor.

Orta Doğu'nun en fazla dondurulmuş tavuk ithal eden ülkelerinden Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye tavuk ihracatı kapısı açılıyor. Geçen hafta Türkiye'nin önemli 10 tavuk firmasını ziyaret eden Suudi Tarım Bakanlığı yetkilileri, tesislere ve üretime olumlu not verdi. Suudi Arabistan'ın izin vermesiyle bu yıl içinde 1 milyar dolarlık pazardan 100 milyon Dolar pay alınabileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere bir yenisi daha ekleniyor. Tavuk eti ihtiyacının yarısını iç üretimden karşılayan Suudi Arabistan, 700-800 bin tonluk ithalat yapıyor. Üretim ve tüketim arasındaki beyaz et açığını 1 milyar doları bulan ithalatla karşılayan Suudi Arabistan'a Türkiye'nin ihracatı yok denecek kadar azdı. Türkiye'den Arabistan'a beyaz et satışı 2005 yılındaki kuş gribi hastalığının ardından tamamen durdu. Söz konusu yasağın kalkabilmesi için Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı önemli düzenlemeler yaptı. Düzenlemelerin ardından Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'deki önemli 10 tavuk firmasına denetim ziyaretinde bulundu.

Görüşmeler olumlu geçti

Suudilerin ziyaretini değerlendiren Beypiliç Genel Müdür Yardımcısı Hamdi Tanrıkulu, Suudi heyetin 10 firmayı ziyaret ettiğini, görüşmelerin de olumlu sürdüğünü söyledi. Beyaz et sektörünün öncelikli hedeflerinden birinin Suudi Arabistan'a ihracat yapmak olduğunu kaydeden Tanrıkulu, "Geçen hafta bizim firmamızdaydı resmi heyet. 5'er kişilik inceleme ekibiyle tesisleri gezdiler. Biz ihracata hazırız. " diye konuştu.

Türkiye'deki üretim kalitesinin Avrupa standartlarının üstünde olduğunu kaydeden Tanrıkulu, Türkiye ve Suudi makamların prosedürleri hızlandırması durumunda satışların başlayacağını aktardı. Tarım Bakanlığı'nın da süreci hızlandırmasını talep eden Tanrıkulu, "700-800 bin tonluk ithalat ülkesi. Rusya'dan bile yüksek. İthalata uygun bir ülke. Yüzde 5 ya da yüzde 10 pay alabilsek girdiğimiz yerden çıkmıyoruz ülke olarak. Dondurulmuş tavuk. 2011 içinde sonuçlanır. Yakın olması tercihimiz. " ifadelerini kullandı.

Şeker Piliç Genel Müdür Yardımcısı Emre Bor ise izinlerin çıkması durumunda ilk etapta yıllık 10 bin ton ihracat yapacakları bilgisini verdi. Bor, "Pazartesi günü geldiler. Tesisleri denetlediler. Evrak kontrolleri yaptılar. Üretimi denetlediler. Denetim olumlu geçti. Arabistan'a hiç yoktu. Esaslı bir işbirliği olacak. Geçmişteki yaşananlarla değil. Suudi Arabistan'ın Tarım Bakanlığından gelen bir talep. Arabistan ihracata izin verirse bu sektöre büyük rahatlık sağlayacak. " diye konuştu.

Kaynak: CHA