PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kiraz Borsası Kuruluyor

genc__osman
18.04.2011, 17:04
Manisa Valisi Celalettin Güvenç geçtiğimiz Mart ayında kurulan Manisa Merkez İlçe Kiraz Üreticileri Birliği'nin daveti üzerine gittiği merkeze bağlı Sancaklıbozköy'de kiraz borsası müjdesi verdi.

Merkezi Sancaklıbozköy olan birliğin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında bilgi vermek, üreticilerin pazar yeri sorununu iletmek üzere Vali Güvenç'i makamında ziyaret eden Birlik Başkanı Mustafa Kabasakal, kiraz üreticilerinin sorunlarını görüşmek, kiraz alım satım merkezinin kurulması düşünülen hazine arazisinde inceleme yapmak üzere Vali Güvenç'i Sancaklıbozköy'e davet etmişti.

Vali Güvenç de İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, İl Emniyet Müdürü Adem Aydemir ve Tarım İl Müdürü Ömer Çelik ile birlikte Sancaklıbozköy'e giderek kahvaltılı toplantıya katıldı ve üreticileri dinledi.

Söz konusu hazine arazisinde inceleme yapan Vali Güvenç Sancaklıbozköy'de acilen kiraz borsası kurulması kararını aldıklarını bildirdi. Vali Güvenç, kiraz borsası kurulması düşünülen 110 dönümlük hazine arazisinin hukuki durumuyla ilgili olarak Tarım İl Müdürü Ömer Çelik'in inceleme yapmasını istedi.

Vali Güvenç, incelemenin ardından Sancaklıbozköy kahvehanesinde kiraz üreticileri ve vatandaşlarla bir araya geldi. Birlik Başkanı Kabasakal üreticilere hitaben yaptığı konuşmada Vali Güvenç'în sorunlarına gösterdiği duyarlılık nedeniyle teşekkür ederek, kendilerinin de üzerlerine düşen ne varsa yerine getireceklerini söyledi.

Atatürk Mahallesi Muhtarı Kadir Dalgın da ne zaman bir sorunları olsa Vali Güvenç'i yanlarında gördüklerini belirterek, memnuniyetini ifade etti.

Vali Güvenç, Manisa'nın özellikle Sancaklıbozköy, Karaoğlanlı, Çobanisa, Sancaklıiğdecik'in Türkiye'de en fazla kiraz alanına sahip bölgelerin başında geldiğini belirterek, "Kiraz üretiminde önemli mesafeler aldık. Kalitemiz artıyor, üretimimiz artıyor. Pazar payımız artıyor, ihracatımız artıyor. Çok şükür işler iyi gözüküyor." dedi. Somut olarak öne çıkan konunun acil bir şekilde bütün bu bölgeye hitap eden bir kiraz alım satım, ihracat merkezinin yani bir kiraz borsasının kurulması olduğunu anlatan Vali Güvenç, "Bunun için de bize önerilen yer, hemen Sancaklıbozköy'ün altındaki 110 dönümlük hazine arazisi. Orada Tarım Müdürümüzle beraber bir keşif yaptık. Yarından itibaren onun hukuki durumunu inceleyeceğiz. Özel idaremiz, civar belediyelerimiz ve birliğimizin katkılarıyla modern, kantarı olan, girişi çıkışı belli olan, ihracata yakışan bir Kiraz Borsası, Kiraz Alım Satım Merkezi kurma kararını verdik. Ama bu şimdi düşünce aşamasında. Üzerinde çalışacağız, önümüze ne çıkacak, maliyeti ne olacak, bunun üzerinde duracağız. Bir yerde başlamak, yarısını yapmak demektir. Ben çiftçilerimizde o inancı gördüm." diye konuştu.

Çiftçileri tarım sigortası yaptırmaları konusunda uyaran Vali Güvenç, "Yüzde 50'sini Tarım ve Köyişleri Bakanlığı karşılıyor. Mutlaka sigortamızı yaptıralım. Çünkü don olmaz diye bir şey yok, don oluyor." dedi.

Kaynak: CHA