PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Organik Tarımda Yeni Hedef

genc__osman
18.04.2011, 17:01
Erzurum’da organik hayvan pancarı ile organik hayvancılığın yaygınlaştırılması amacıyla KUDAKA destekli bir proje yürütülecek. Erzurum Organik Tahıl Üreticileri Birliği’nin, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) mali destek programı kapsamında yürüteceği projeyle Aziziye ilçesine bağlı Beypınarı ve Kumluyazı köylerinde çiftçilere yönelik eğitim programları düzenlenecek.

Erzurum’da organik hayvan pancarı ile organik hayvancılığın yaygınlaştırılması amacıyla KUDAKA destekli bir proje yürütülecek. Erzurum Organik Tahıl Üreticileri Birliği’nin, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) mali destek programı kapsamında yürüteceği projeyle Aziziye ilçesine bağlı Beypınarı ve Kumluyazı köylerinde çiftçilere yönelik eğitim programları düzenlenecek.

Erzurum Organik Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı, hayvancılık sektörünü canlandırmak ve organik hayvancılığı geliştirmek amacıyla “Erzurum’da Organik Hayvan Pancarı ile Organik Hayvancılığın Yaygınlaştırılması” adlı bir proje yürüteceklerini bildirdi. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) desteğiyle hayata geçirilecek olan projenin yaklaşık maliyetinin 200 bin lira olduğunu belirten Ilıcalı, proje maliyetinin yüzde 85’inin KUDAKA tarafından karşılanacağını kaydederek, proje kapsamında çiftçilere yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapacaklarını söyledi. Erzurum’un Aziziye ilçesine bağlı Beypınarı ve Kumluyazı köylerinin, proje için hedef bölge olarak tespit edildiğini anlatan Nazmi Ilıcalı, söz konusu köylerde organik hayvan pancarı üretimi ve organik hayvancılık alanında 60 çiftçiye eğitim vereceklerini bildirdi. Projenin 1 yıllık uygulama süresine sahip olduğunu ve bu süre zarfında gerçekleştirilecek olan seminerlerle çok daha fazla çiftçiye ulaşmayı amaçladıklarını anlatan Erzurum Organik Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı, çalışmanın, Erzurum’daki hayvancılık sektörü için bir model teşkil edeceğini dile getirdi.

Organik hayvancılık projesinin tanıtım toplantısı bu ay içerisinde yapılacak

Tanıtım toplantısını bu ay içerisinde yapmayı planladıkları projenin uygulama safhasına ilişkin olarak bilgiler de veren Başkan Ilıcalı, “Proje kapsamında oluşturulan eğitim ekibinde 1 ziraat mühendisi, 1 eğitim uzmanı ve 1 de operatör bulunuyor. Organik hayvan pancarı tohumu kullanılmak suretiyle yürütülecek olan bu projeyle, kullanılacak olan tarım alet ve makineler temin edilerek, çiftçilerin kullanımına sunulacak. Erzurum gibi organik tarım açısından hayli elverişli olan bir ilde, organik hayvancılığın da yapılabileceğini herkese göstereceğiz. Çünkü geçmişte yine bizim gündeme getirdiğimiz organik tarım, artık Erzurum’da marka olma yolunda ilerliyor. Sadece bu yıl 2 binin üzerinde çiftçi, Erzurum’da organik tarım yapabilmek için başvuruda bulundu. İlerleyen yıllarda ilimizde artık organik hayvancılık da bir marka olacak. Erzurum’un tıpkı organik tarım gibi, hayvancılık bağlamında da önemli bir potansiyeli var. Bu projeyle sahip olduğumuz bu potansiyeli gün yüzüne çıkartacak ve üretim için model oluşturacağız. dedi.

Kaynak: Erzurum haber