PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaseminim hastalandı

soytari32
17.04.2011, 15:56
Arkadaşlar merhabalar,
Belki hatırlarsınız geçtiğimiz yaz küçük bahçeli bir eve taşınmıştım, bu bahar itibariyle bahçe duvarının yanına çiçeklik yapıp hem mevcut çiçeklerimi aktardım hem de yeni çiçekler ekledim.

Bahçeye çiçekçiden aldığım elenmiş toprak torf ve koyun gübresini koydum. Bütün diktiğim bitkiler yeşerdi ve sanırım yerlerini sevdiler. Lakin Yasemin' de bir sorun var. Yaprakları kahve rengileşip dökülmeye başladı. Yer olarak yarı gölge bir nokta. Öğleden sonra güneşini alıyor. Sabah ve akşam gölgede kalıyor.

Sizce sebep ne olabilir. Ne yapmam lazım. Topraktan tekrar saksıya taşımayı düşündüm ama çıkartırken hem kendi köklerine hemde etrafındaki diğer bitkilerin köklerine zarar vermekten korktum.

Bu arada bir tarafında mor salkım, bir tarafında kamelya var. Etkileyeceğini zannetmiyorum ama yinede dipnot belirteyim.

Mr.Muhendis
17.04.2011, 16:32
Merhaba,

Profilime not bırakmışsınız. Ancak, maalesef çiçeklerin özellikleri konusunda bilgim yok. Sadece tahmin de bulunabilirim; gübreden ya da gölgelenmeden dolayı olabilir.

soytari32
17.04.2011, 21:40
teşekkür ederim, gübreyi ayırma şansım yok tabii ama etrafında gölge yapabilecek yada hava almasını engelleyecek dalları uzaklaştırdım. bir süre gözlem altında tutayım olmadı kökünden ayırıp saksıya geri alayım barii...

dalya
17.04.2011, 23:06
Yaseminler bol güneş alabileceği, drenajı iyi,gübreli bir toprağa dikilmelidir Ve siz de böyle belirttiniz. Özellikle ilk yıl muntazaman sulanmalıdır. Kök salınca ilkbaharda ana bitkiden makasla ayrılarak başka yere dikilir. Bence bu bitkinin bu şekilde reaksiyon göstermesine neden olmuştur. Soğukta fazla sulanan bitkinin de yaprakları kahverengileşir ve diğer bitkilere göre de narindir .

soytari32
18.04.2011, 12:33
Yaseminler bol güneş alabileceği, drenajı iyi,gübreli bir toprağa dikilmelidir Ve siz de böyle belirttiniz. Özellikle ilk yıl muntazaman sulanmalıdır. Kök salınca ilkbaharda ana bitkiden makasla ayrılarak başka yere dikilir. Bence bu bitkinin bu şekilde reaksiyon göstermesine neden olmuştur. Soğukta fazla sulanan bitkinin de yaprakları kahverengileşir ve diğer bitkilere göre de narindir .

Şu son bir iki hafta içinde yoğun yağmur yağışı ve akşamları yaşanan soğuklar nedeniyle olmuş olabilir belki, toprağın üzerini poşet gibi bir şeyle kapatıp fazla su almasını engellemek belki işe yarayabilir.