PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Programı

Mr.Muhendis
03.04.2009, 14:16
ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI

Ziraat Mühendisliği programının amacı, tarım alanında bilimsel, teknik, sosyal ve uygulamalı araştırmalar yapmak, nitelikli öğretim vererek yeterli deneyime sahip, alanındaki sorunlara çağdaş çözümler üreten ve uluslararası ölçütlere uygun hizmet verebilecek bireyler yetiştirmektir.

Ziraat Mühendisliği programında verilen 4 yıllık eğitim sonunda, öğrenciler, meyve-sebze, süs bitkileri, seracılık, endüstri bitkileri, sertifikalı tohumluk üretimi, et, süt ve kümes hayvancılığı, arıcılık, ipekböcekçiliği, devekuşu yetiştiriciliği, tarım alet ve makinelerinin dizaynı ve test edilmesi, tarımda enerji kullanımı, bitki hastalık ve zararlıları ile mücadele, toprak bakımı, bitkilerin beslenmesi, gübreler ve gübreleme, organik tarım, uzaktan algılama ve arazi kullanım planlaması, arazi toplulaştırması, tarımsal amaçlı sulama, tarımsal kıymet takdiri, tarımsal kooperatifçilik, pazarlama, yayım ve tarım politikası gibi konularda bilgi ve beceriler ile donatılmaktadır. Öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından belirtilen konularda hizmet veren özel ve kamu kuruluşlarında ziraat mühendisi unvan ve yetkisi ile çalışmaktadırlar.

Ziraat Mühendisliği Programı içerisinde eğitim ve öğretim, 3. sınıftan itibaren Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarım Ekonomisi, Tarım Makineleri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak ve Zootekni Bölümleri tarafından yürütülmektedir.

Bahçe Bitkileri: Eğitim öğretim ve araştırma çalışmalarında, 200 dekar meyve-sebze bahçesinden, 2250 metrekarelik cam ve plastik seradan, 1000 metreküplük soğuk muhafaza tesisinden, 115 metrekarelik paketleme evinden, 50 metrekarelik doku kültürü, 28 metrekarelik hasat sonrası ve 30 metrekarelik fizyoloji ve moleküler biyoloji laboratuarlarından yararlanılmaktadır.

Bitki Koruma: Programda, Entomoloji ve Fitopatoloji öğrenci uygulama laboratuarları ile böcek müzesi ve iklimlendirme odalarından yararlanılarak ulusal ve uluslararası boyutta bitki koruma sorunların çözümüne yönelik eğitim verilmektedir.

Tarım Ekonomisi: Program, tohumun üretiminden tüketici sofrasına kadar geçen süreci, ekonomi bilimi ışığında incelemekte, doğal kaynaklar ve çevre ekonomisi ile de yakından ilgilenmektedir. Tarım ve tarıma dayalı sanayiler, doğal kaynaklar ve çevre alanlarında ekonomik sorunlara yönelik çağdaş bilgi ve beceri ile donanmış mühendisler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Tarım Makinaları: Tarım Makinaları konusunda sorunları görebilen ve bunlara çözüm üreten, tarıma ve Tarım Makinaları sanayine ileri teknoloji bilgisi kazandırabilen, çağdaş ve nitelikli bilgi ile donanmış öğrencileri yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitim verilmektedir.

Tarımsal Yapılar ve Sulama: Coğrafi Bilgi Sistemi Merkezi, tarımsal meteoroloji istasyonu, yağmurlama başlığı test- geliştirme ve sulama-drenaj laboratuarları, araştırma ve uygulama çiftliği, sulama ünitesi ve proje dershaneleri ile uygulamaya yönelik eğitim verilmektedir.

Tarla Bitkileri: Tarla bitkileri yetiştiriciliği, ıslahı ve biyoteknolojisi konularında üreticilerin karşılaştığı sorunlara yönelik çözümler üretilmesi programın hedeflerinin başında yer almaktadır.

Toprak: Toprak-Su kaynaklarının ve doğal çevrenin korunması, niteliklerinin iyileştirilmesi, sürdürülebilir kullanımının sağlanması, bitkisel üretimin artırılması ve verimlilik sorunlarının çözümü programın temel hedefidir.

Zootekni: Yemler ve hayvan besleme, genomik varyasyon, hayvan yetiştirme, kümes kanatlıları ve arıcılık laboratuarları ile üretici ve tüketici gereksinimlerini karşılayan hayvansal üretim ve bağlantılı ürünlerinin artırılmasına yönelik bir eğitim amaçlanmaktadır.