PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'de İhracatı Düşen Tek Sektör Zeytinyağı

genc__osman
08.04.2011, 13:52
Türkiye’de 2005 yılında 100 bin tona ulaşan zeytinyağı ihracatı, 20 bin tona geriledi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nedim Güreli, yanlış politikalar sebebiyle ihracatı düşen tek sektör haline geldiklerini söyledi. Birliğin 2010 yılı olağan mali genel kurul toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB)’nde yapıldı.

Burada konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Birlik Başkanı Güreli, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracatın önünde kota engeli bulunduğunu, AB’nden kota almanınse devletin görevi olduğunu belirtti. Türkiye’den AB’ye zeytinyağı ihracatında, tonda bin 100 eurodan fazla gümrük vergisi olduğunu kaydeden Güreli, “Bugün Tunus, Fas, Cezayir ve Filistin gibi ülkelerin AB’den aldığı kota var, bu sayede zeytinyağı ihraç ediyorlar.

Türkiye ise et ithalatı konusunda AB’nin beklediği adımları et lobisi yüzünden atamadığı için zeytinyağı da ihraç edemiyor. Bunu çözmek, devletin görevi.” şeklinde konuştu. Zeytinyağı ihracatının 100 binden 20 bin tona düştüğünü, rakamlarla oynayarak yüksek göstermeye çalışanlar bulunduğunu söyleyen Güreli, En cahil insan bile 20’nin 100’den küçük olduğunu bilir.” dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, yakın gelecekte Türkiye’de zeytinyağı üretiminin 650 bin tona ulaşağı öngörüsü bulunduğunu belirten Ali Nedim Güreli, “Rekoltenin bu noktalara geleceğini sektörde herkes kabul ediyor. Üretimimiz bu noktaya geldiği zaman, bugün en korumacı isimler bile liberal ekonomiden yana olacak ve üç saniyede, 'Biz yanılmışız.' diyecekler. Üretim artışı, bütün çarpıklıkları silindir gibi ezip geçecek.” diye konuştu. Güreli, sektördeki sıkıntıların üretim artışıyla sona ereceğini sözlerine ekledi.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Üyesi Mehmet Cömert ise sektörün İngiltere’ye ihracatta ciddi sıkıntılar yaşadığını belirterek, Türk zeytinyağına yönelik fon ve vergi engeli dışında önyargılar da olduğunu söyledi. Cömert, AB’ye ihracatta kota engelinin aşılması gerektiğini, bu konuda dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a görüşlerini aktardığını, ayrıca İngiltere ve AB’deki Türkiye’ye karşı önyargıları kırıp ihracatı arttırmak için ülke ve ürün tanıtımı yapılması gerektiğini vurguladı.
Konuşmalardan sonra birliğin 2011 yılı bütçesi 360 bin lira olarak kabul edildi, çalışma programı da karara bağlandı.

Kaynak: CHA