PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Süt Teknolojisi Meslek Tanıtımı

Mr.Muhendis
17.10.2009, 15:35
Programın Amacı

Su ürünleri alanında yetişen ziraat mühendisleri Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlıklarına bağlı su ürünleri üretme çiftliklerinde çalışabilirler veya kendileri özel üretme çiftlikleri kurabilirler.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Süt teknolojisi programında matematik, fizik, kimya, botanik, ekonomi, istatistik ve meteoroloji gibi temel derslerden başka; teknik resim, genel mikrobiyoloji, gıda mikrobiyolojisi, genel gıda kalite kontrolü, süt işleme teknolojisi, işletme hijyeni ve sanitasyon gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Süt teknolojisi alanında çalışmak isteyen kimselerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip biyolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Süt teknolojisi programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir. Diplomada alan belirtilir. Süt teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi (süt teknoloğu), hammadde halindeki sütün kalitesinin artırılması, sütten yağ, yoğurt, peynir gibi ürünlerin en iyi şekilde üretilmesi için yeni teknolojilerin geliştirilmesi veya uygulanması, süt ürünlerinin kalite kontrollerinin yapılması, korunması ve pazarlanması ile ilgili düzenlemelerin yapılmasına çalışır. Süt teknoloğunun çalışmaları gıda teknoloğununkine çok benzer; süt teknoloğu süt üretimi alanında uzmanlaşmış bir gıda teknoloğu sayılabilir.

Çalışma Alanları

Süt teknolojisi alanında yetişen ziraat mühendisi başta Süt Endüstrisi Kurumu olmak üzere süt ve sütten yapılan gıda maddelerinin üretimi ile ilgili kamu ve özel kuruluşlarda çalışabildikleri gibi kendileri özel iş yeri açabilirler.

cmkgz
23.11.2010, 18:38
EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ
SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ LİSELERE YÖNELİK TANITIM

EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ
SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ

“Süt Teknolojisi Bölümü”, 1955 yılında kurulan üniversitemizin ilk fakültelerinden biri olan Ziraat Fakültesi bünyesinde 1958 yılında kürsü olarak açılmıştır. Ülkemizde süt endüstrisine mühendis yetiştiren iki bölümden birisidir. Süt Teknolojisi Bölümü 1990 yılından bu yana bölüm eğitimi yaparak mezunlarını vermektedir.

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeylerinde eğitim veren Süt Teknolojisi Bölümü’nün eğitim ve öğretim programı, öğrencilere süt üretiminin artırılması, süt ve ürünlerinin kalitesinin korunması, süt işletmelerinin kurulması ve organize edilmesi, süt yan ürünlerinin değerlendirilmesi gibi konularda yeterli teknik bilgi donanımı sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Bölüm, süt sanayine mühendis düzeyinde teknik elemanlar kazandırmaktadır. Bölümün fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik araştırmalarının, öğrenci uygulamalarının yürütüldüğü 5 adet laboratuarı bulunmaktadır. Klimalı, barkovizyon olanaklı iki sınıfı ve ayrıca bölümde öğrencilerin süt ve mamulleri üretimini yakından görmelerini ve uygulama yapmalarını sağlayan pilot süt işletmesi faaliyet göstermektedir.

Bölüm Öğretim Üyesi Kadrosu
Prof. Dr. Necati AKBULUT (Böl. Bşk.)

 Prof. Dr. Gülderen OYSUN
 Prof. Dr. Sevda KILIÇ
 Prof. Dr. Özer KINIK
 Prof. Dr.Harun R. UYSAL (Bl.Bşk. Yrd.)
 Prof. Dr. Sibel AKALIN
 Yrd.Doç.Dr.Cem KARAGÖZLÜ(Bl.Bşk.Yrd.)
 Yrd. Doç. Dr. Gökhan KAVAS
 Yrd. Doç. Dr. Harun KESENKAŞ
 Araş. Gör. Dr. Nayil DİNKÇİ
 Araş. Gör. Dr. Gülfem ÜNAL
 Araş. Gör. Aslı AKPINAR
 Uzm. Dr. Gülşah ENDER
 Ziraat Yük. Müh. Oktay YERLİKAYA

Neden E.Ü.Z.F. Süt Teknolojisi Bölümü

 Ülkemizin en iyi ve benzer fakülteler arasında en yüksek puanla öğrenci alan, sektörde aranan Ziraat Mühendisleri yetiştiren fakültenin bir bölümüdür. Ülkemizde bu konuda eğitim veren sadece iki bölüm vardır !
 Fakülte başarınız ve yabancı dilinizin düzeyine göre 1 yarıyıl yurt dışında okuma olanağı bulunmaktadır. Ziraat Fakültesi öğrencilerinin yaklaşık %7’si ERASMUS programı ile yurt dışındaki üniversitelerde en az bir yarıyıl eğitim görmüşlerdir !
 Ekonomik krizde en az etkilenen Türkiye Süt Endüstrisi yılda ortalama % 8 büyüme göstermektedir !
 Ülkemizde 3250 adet süt ve ürünleri üreten işletme mevcuttur. Bu sayı gıda Sanayindeki işletme sayısının %14.71’ne karşılık gelmektedir ve söz konusu süt ürünleri işletmelerinin % 65’i Marmara ve Ege bölgesindedir !
 Türkiye 12.2 milyon ton süt üretimi ile dünyada 15. sıradadır. Ülkemizde üretilen çiğ sütün daha % 53’ü modern işletmelerde işlenerek süt ürünlerine çevrilmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu oranın % 70’leri geçmesi beklendiğinden Süt Teknolojisi eğitimi görmüş mühendislere ihtiyaç duyulacaktır !

Mezun Olunca Nerelerde Çalışabilirsiniz ?
1. Süt ve Ürünleri Üreten İşletmeler
• Yoğurt, Ayran üretim işletmeleri
• Dondurma üretimi fabrikaları
• Tereyağı-reçel-zeytin (kahvaltı paketi hazırlayan) işletmeler
• Peynir işletmeleri ( Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri, İzmir Tulum Peyniri, Eritme Peyniri)
• Pastörize-UHT içme sütü üreten işletmeler
2. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
3. Dış Ticaret Müsteşarlığı - İthalat ve İhracatta İstihdam
4. Ticaret Odaları - Meslek Komiteleri
5. Sanayi Odası - Meslek Komiteleri
6. İhracatçılar Birliği - Meslek Komiteleri
7. Bölgesel Borsalar ve Borsalar Birliği -Laboratuarlarda
8. Hıfzısıhha Enstitüleri – Laboratuarlarda
9. Tarım İl Müdürlükleri
10. Belediyeler
11. Büyük Şehirlerde Kurulan Akredite Olan Özel Laboratuarlar
12. ISO ve HACCP Belgeleri Eğitimi ve Sertifikası Veren Özel Kuruluşlarda
13. Türk Standartları Enstitüsü
14. Milli Prodüktivite Merkezi
15. Ambalaj Üretimi Yapan ve Katkı Maddesi Üreten İşletmeler
16. Süper ve Hipermarketler

Ayrıca Süt Teknolojisi mezunu Ziraat Mühendisleri
Gıda ve Gıda İle Temas Eden Madde ve Malzemeleri üreten iş yerlerinin Çalışma İzni, Gıda Sicili ve Üretim İzni istemleri ile Sorumlu Yönetici çalıştırma hakkındaki yönetmeliğin Ek 7/A maddesine göre; Sorumlu Yönetici olarak imza yetkisine sahip olarak süt ve ürünleri üretenlerle birlikte gıda üreten (Örn. fırınlar, yemek fabrikaları, zeytin işletmeleri vb.) 40 değişik iş yerinde çalışabilmektedirler.

EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ SÜT TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ
http://agr.ege.edu.tr/sutteknolojisi/
0232.3880110 /2733

Mr.Muhendis
07.07.2013, 11:30
2013-2014 yılı itibariyle Süt Teknolojisi Bölümü bulunan toplam 3 üniversite bulunmaktadır. 2012 yılında 2 üniversite kontenjanını dolduramamış, bunlardan 1 tanesi ise önümüzdeki dönem için öğrenci alımına başlamıştır.

Kontenjanlarını dolduramayan üniversiteler: Ankara ve Ege Üniversiteleri

Yeni açılan üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi

Mr.Muhendis
15.07.2014, 16:18
Süt Teknolojisi lisans programının taban puanlarına ve kontenjanlarına aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.

http://i.imgur.com/OtRomrq.png

Mr.Muhendis
13.07.2017, 14:23
2017-2018 eğitim-öğretim dönemi için 2 üniversitede 40 kontenjan açılmıştır.