PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarihçe

Mr.Muhendis
03.04.2009, 14:15
Geniş bir tarım potansiyeline sahip olan Bursa’da bir Ziraat Fakültesi kurulmasına ilişkin ilk girişim 1968-69 yıllarında Bursa’nın il yöneticileri ile Üniversite Kurma Derneği ve kamuoyunun çabaları ile yapılmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü, 1969 yılında hazırladığı bir raporda, Bursa’da kurulacak Üniversite bünyesinde Ziraat Fakültesine de yer verilmesinin gerekçelerini belirtmiş ve kuruluş için Ege Üniversitesi’nden yardım istemiştir. Bu gelişmeler yaşanırken, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fakülte Kurulu, 17.4.1975 tarihindeki toplantısında Bursa’da Ziraat Fakültesi açılmasının uygun olacağını, buna yardım ve katkılarda bulunabileceğini kararlaştırmış ve bu yöndeki kararını Üniversite Senatosuna sunmuştur.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinin Fakülte kurulundan geçirerek kendi senatosuna sunduğu bu kararının ardından Bursa Üniversitesi Rektörlüğü ile Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin temsilcileri arasında yoğun görüşmeler başlamıştır. Bursa Üniversitesi Rektörlüğü’nün 11.7.1980 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı başvurusu, Devlet Planlama Teşkilatı’ndan olumlu görüş sağlanarak desteklenmiş ve bu süreçte yaşanan etkin girişimler sonucunda söz konusu Bakanlıktan kuruluş için 11.9.1980 tarihinde onay alınmıştır.

Bursa Üniversitesi Senatosu’nun 7.5.1981 gün ve 81-9 sayılı oturumunda alınan karar gereği, Ziraat Fakültesi’nin kuruluşunu gerçekleştirecek 8 öğretim üyesinin Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden istenmiş, ve bu istek, A. Ü. Ziraat Fakültesi, Fakülte Kurulu tarafından da benimsenerek ve 1750 Sayılı Kanunun 46. maddesi uyarınca 4’ü profesör, 4’ü doçent olmak üzere 8 öğretim üyesi üç yıl süre ile Bursa Üniversitesi Ziraat Fakültesini kurmak üzere görevlendirilmiştir.

Böylece, Bursa’da kurulan Ziraat Fakültesi 7 Aralık 1981 günü yapılan bir törenle Tarım-Orman ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı Tarım Meslek Lisesi'nde öğretime başlamıştır. Fakülte Yönetim Kurulu’nun daha sonra aldığı bir kararla öğrencilerin tümünün Bahçe Bitkileri Lisans programında öğretim görmeleri kararlaştırılmış, daha sonra, 1982-1983 ders yılından itibaren Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Gıda Bilimi ve Teknolojisi ve Zootekni dallarında dört ayrı lisans programı açılarak bu bölümlere öğrenim görmek üzere toplam 105 öğrenci kaydedilmiştir.

Bir yıl sonra yani 1983 yılında öğrencisiz beş bölüm kuruldu. 1988-1989 eğitim-öğretim yılında Kültürteknik Bölümü, 1990-1991 eğitim-öğretim yılından itibaren de Bitki Koruma Bölümü, 1993-1994 eğitim-öğretim yılından itibaren Tarım Makinaları, Tarım Ekonomisi ve Toprak Bölümleri öğrenci alarak 9 bölüme çıkmıştır. Ziraat Fakülte’lerinin 1999 yılında yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğrenim mevcut 9 bölümün katkısı ile Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim, Gıda Mühendisliği, Tarım Teknolojisi ve Peyzaj Mimarlığı olmak üzere beş program altında toplanmıştır.

Ziraat Fakültesi Bursa iline 25 km uzaklıkta bulunan Görükle kampusundaki modern binalarında, Ekim 2008 itibariyle 28 Profesör, 21 Doçent, 19 Yardımcı Doçent, 14 Öğretim Görevlisi, 4 Uzman ve 39 adet Araştırma Görevlisinden oluşan toplam 126 adet öğretim kadrosuyla eğitimini sürdürmektedir.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi, ülkemizde mevcut 23 adet Ziraat Fakültesi içerisinde kredili eğitim sistemi, bağıl not değerlendirmesi, yan alan-çift alan uygulaması olan tek fakülte özelliğini korumaktadır. Aynı şekilde 2000 yılında başlayan eğitimde kalite reformu çalışmaları gereğince Avrupa Üniversiteler Birliği - EUA tarafından Kurumsal Değerlendirme Ziyareti 22.5.2003 tarihinde başarıyla sonlandırılmıştır.