PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AB'nin Kotası Zeytinyağı İhracatı Önünde Engel

genc__osman
24.03.2011, 17:53
Türkiye'de Zeytin Ağacı Varlığını Son 10 Yılda 90 Milyondan 160 Milyona Çıkaran Zeytincilik Sektörü, Yakın Gelecekte Dünyanın İkinci Büyük Üreticisi Olmayı Hedefliyor.

Türkiye'de zeytin ağacı varlığını son 10 yılda 90 milyondan 160 milyona çıkaran zeytincilik sektörü, yakın gelecekte yıllık 650 bin tonla dünyanın ikinci büyük üreticisi olmayı hedefliyor. Mevcut iç tüketim rakamları dikkate alındığında, bu rekoltenin 500 bin tonluk kısmının ihraç edilmesi gerekiyor. Dünyada üretilen toplam zeytinyağının yüzde 75'ini kullanan Avrupa Birliği (AB)'ne ihracatın önünde ise ton başına 1,125 euro gümrük vergisi bulunuyor.

Dünya çapında tanıtım çalışmaları yapan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), Londra Excel'de düzenlenen 12. IFE Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı'na katıldı. İki yılda bir açılan fuar süresince Avrupalıların, Türk sofralık zeytin ve zeytinyağına yoğun ilgi gösterdiğine şahit olduğunu belirten ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken, gümrük vergisi sebebiyle AB ülkelerine giremediklerini ifade etti. Fuarda standart sızma Türk zeytinyağı tattırdıklarını dile getiren Ölken, "AB, kendi dışındaki hemen hemen bütün üretici ülkelere gümrüksüz ithalat için kota tanıyor. Tunus'a 56 bin, Suriye'ye 10 bin ton kota verirken Türkiye'ye sadece 100 ton gibi komik bir miktar vermiştir." dedi.

'İngiltere dev bir pazar'

İngiltere'yi hedef pazar olarak seçtiklerini anlatan ZZTK Başkanı Ölken, katıldıkları fuarda Türkiye'nin özellikle sofralık zeytin ihracatında çok başarılı olacağına inandıklarını vurguladı. Metin Ölken, 2003 ve 2004'e kadar yıllık toplam 15 bin ton olan İngiltere'nin sofralık zeytin talebinin, son beş yılda 27 bin tona ulaştığını hatırlattı. Bu ülkenin 41 bin ton olan zeytinyağı ithalatının ise 55 bin tonlara yükseldiğini ifade etti. Türkiye'nin İngiltere'ye yıllık bin ton civarında sofralık zeytin ihraç ettiğini belirten Ölken, Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki marketlerde zeytin ve zeytinyağına ayrılan bölümlerin, diğer bölgelerdekilere göre daha fazla olduğunu gözlemlediklerini kaydetti

Kaynak: CHA