PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarım

dalya
16.03.2011, 20:34
TARIM : Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi ,bunlrın kalite ve verimlerinin yükseltilmesi ,bu ürünlerin uygn koşullarda muhafazası ,işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanmasıdır.

Tarımda temel olan iki ana materyaldir: 1* Hayvansal 2* Bitkisel

Bundan şu sonucu çıkarabiliriz tarım demek canlı demektir.

Hayvansal Üretim : Sığırcılık , koyunculuk , balıkçılık , arıclık vs...
Bitkisel Üretim : Sebzecilik , meyvecilik , tahıl üretimi, kesme çiçek üretimi vs...

Tüm bu üretim koşullarından yola çıkılarak tarımın teorik veya teknik kısmına değinmeden düşünsel yönüyle tarımı irdelemek istedim..Şüphesizdir ki topraklarımızın her bir karışı çok verimli olmakla birlikte en çorak toprakta bile günümüz teknoljisinde herşey mümkün...Organik tarımla birlikte ,serada kesme çiçek üretiminde ,tavuk üretiminde ileri teknolji üretimi artırmaktadır. Bunlar sadece birkaçı ...

İyi bir tarım beraberinde dengeli beslenmeyi , istihdamı,ekolojik dengeyi getirir. Çok yönlü baktım belki de..Düşünürseniz bence yanılmıyorum !
Uygun koşullarda yetişen sebze meyve çok iyi beslenmiş büyük baş hayvan bunlar bizim iyi beslenmemizin temeli değil midir?
İstihdam ; eğer milletçe bilinçlenirsek iş olanakları artmaz mı? Köylü milletin efendisidir..Evet bu söz hep söylenir..Nice işsiz ziraate gönül veren arkadaşlarımız var neden işsiz? Ki bu topraklar çok verimli ..Peki işsizlik niye?
Ekolojik denge ; tarım iyi bir denge üzerinde otursa sizce bu susuzluk bu kadar çekilir mi?

Belki herşeyi çok acımasızca yazmış olabilirim ama gerçekten halimiz çok yaman...
Burada ne haberler ne yorumlar yazılıyor ki acınacak halimize çare bulmak gerek ..
Açlığa son bulmalı , susuzluk olmamalı, organik tarım genişlemeli , hayvancılık daha iyi olmalı ..NEDEN DAHA İYİ OLMAYALIM ?!
Neden hala ithal ediliyor ürünler. Tabi ki çok iyi seviyeye geldiğimiz yönlerimiz vardır...Ürünleri pazarlarken halen daha çitfçimizin eli boş kalmasın ..İthalat için çok iyi söz sahibi olanların da bu işe destek vermesi de şart ..
Tarımı canlı kılmak bizim elimizde
Şule TOPAL