PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sebze artıklarından besin eriyikleri hazırlama (Salyangoz dışkısı)

Epsody
12.03.2011, 08:55
Arkadaşlar solucanlarla kompost, fermantasyonla sıvı gübre çalışmalarımdan sonra atıklardan sıvı gübre olayında belki dünyada bir eşi benzeri olmayan bir çalışma içinde solucan dışıkıları olurda salyangoz dışkısı niye olmasın sözünü gerçeğe çevirerek bir ilke imzamı attığımı belirtebilirim.

Arkadaşlar bu noktaya gelişimin biraz geçmişine bakarak çevreden ve forumlardaki arkadaşların bahçelerinideki salyangozların yaptıkları zararlar tırtışılırken, benimde Eyübteki bahçemde saksılara ektiğim biberlerimin salyangozlar tarafından telef edilince bunların çaresine bakmak için bahçede köşe bucak bırakmadan bunların tamamını toplamaya başladım, tabii ben bir doğa dostu olduğumdan bunları yok etmek düşüncem olamazdı, solucan gübresi yaptığım kabın içinde özel bir bölme yaparak bunları oraya kapattım.

İlk aklıma gelen şey bunları beslemek oldu, solucanlara verdiğim sebze atıklarından onlarada ayırıp içlerine bıraktım, sebze artıklarını solucanlar diri olarak yemezken bunlar karpuz kabuklarını dahi sıyırıyorlardı, sebzeleri hiç doğramadan olduğu gibi aralarına bırakıyordum çok oburdular solucanlar onların yanında çok tok gözlüydüler, vel hasıl sebzeleride tüketecek canlılar bulmuştum, beslendikleri sürede 0.5 kalem ucu kalınlığında dışkılar çıkarıyorlardı, ayrızca vücütlarından çıkardıkları salgılarla sebzeleri daha kolay sindirim durumuna sokuyorlardı.

Onları kab içinde 0.5 cm aralıklı elek üstüne bırakarak altından dışkılarını ve eriyiklerini toplama imkanım oldu, resimini çekere sizlerle paylaşıyorum, bu konudaki görüş ve yorumlarınızı buradan takip edererek çalışmalarımı geliştireceğim.