PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mustafa Kemal Üniversitesi Zootekni Bölümü Tanıtımı

genc__osman
08.03.2011, 18:43
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü 1992'de kurulmuş olup halen lisans, lisansüstü ve doktora düzeyinde eğitim vermektedir. Bölüm 4 Profesör, 4 Doçent, 7 Yardımcı Doçent ve 1 Araştırma Görevlisi ile eğitim ve öğretimini sürdürmektedir.

Zootekni Bölümünün çalışma konuları Büyükbaş (Sığır, manda ve at), küçükbaş (koyun, keçi), kümes hayvanları (tavuk, bıldırcın, hindi, kaz, ördek, devekuşu, tavşan vb.) ile Arı ve ipekböceği Yetiştiriciliğidir. Bunun yanında Araştırma deneme ve planlama, bilgisayar kullanımı, organizasyon ve planlama, hayvan ıslahı, hayvan yemleri ve beslenmesi konusunda uygulamalı çalışmaları da kapsamaktadır.

Zootekni Bölümününden 4 yıllık eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler Zooteknist Ziraat Mühendisi ünvanı ile mezun olurlar. Zooteknistler Tarım Bakanlığına bağlı kurumlarda, Tarımsal Araştırma Kurumlarında, Tarımsal Kooperatiflerde ve Ziraat Bankasının yanısıra tarımsal üretim, ithalat ve ihracat işleri ile uğraşan özel kuruluşlarda çalışma imkanına sahiptir. Bununla birlikte bölüm mezunlarımız, yem fabrikalarında, tavukçuluk, süt ve besi sığırcılığı işletmelerinde, arıcılık işletmelerinde, ana arı üretim tesislerinde, bal paketleme tesislerinde, özel yem analiz laboratuvarlarında, yem katkı maddeleri pazarlayan firmalarda çalışabilmektedir.

Ayrıca zootekni bölüm mezunları kendi işletmelerini kurabildikleri gibi, bu sahada akademik ilerleme amacıyla üniversitelerin zootekni bölümlerinde lisansüstü ve doktora eğitimi yaparak akademik kadrolara da geçebilmektedirler.