PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mustafa Kemal Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü Mezunların İş Olanakları

genc__osman
07.03.2011, 10:45
Tarla bitkilerinin gerek ülkemiz, gerekse dünyada üretim alanı ve üretim miktarı açısından en önemli tarımsal üretim grubunu oluşturması, programın ve programa devam edecek öğrencilerin en büyük avantajıdır. Tarla bitkileri üretimi, ülkemizde toplam bitkisel üretim içerisinde en yüksek paya sahip tarımsal üretim alanıdır. Tarımsal işletmelerin büyük bölümünde, tarla bitkileri üretimi yapılmaktadır. Tarla bitkileri birçok sanayi dalı için (tekstil, gıda, ilaç vb) ana hammadde kaynağıdır. Ayrıca, hayvansal üretimin ana girdilerinden olan yemler de tarla bitkileri üretiminden ve tarla bitkileri yan ürünlerinden sağlanmaktadır. Bu nedenle, tarla bitkilerinin yetiştirilmesi ve ıslahı konusunda yetişmiş elemanlara sürekli olarak ihtiyaç duyulmaktadır.

Programdan mezun olacak “Tarla Bitkileri Uzmanı” Ziraat Mühendisleri, kamuda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Tarım ve Kredi Kooperatifleri, tarımla ilgili üretici birlikleri (ör. Tariş, Çukobirlik, Pankobirlik vb) bünyesinde; başta tohumculuk olmak üzere tarımla ilgili özel sektör kuruluşlarında; tarımsal üretim işletmelerinde, tarımsal danışmanlık işletmeleri bünyesinde olmak üzere oldukça geniş bir iş alanında istihdam edilebilirler. Ayrıca, girişimciliklerini kullanarak tarımsal üretim, danışmanlık vb konularda kendi özel işletmelerini açabilirler.