PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarım Popülist Politikalar Yüzünden Geride Kaldı

genc__osman
06.03.2011, 16:21
Denizli’ye bir takım incelemeler için gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “Bugüne kadar Türk tarımının popülist politikalar sebebiyle geride kaldı" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere dün (perşembe) akşam saatlerinde Denizli'ye geldi. Karahayıt Colossae Otel'de düzenlenen sektör toplantısına Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in yanı sıra Denizli Valisi Yavuz Erkmen, AK Parti Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Mehmet Salih Erdoğan, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, sivil toplum örgütü temsilcileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Eker: Tarım popülist atışmaların alanı olmuştur"

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tarım sektörünün popülizme açık bir alan olduğunu belirterek, “Tarım, üzerinden en fazla politika yapılan alandır. Tarım hakkında daha çok bilmeyenler konuşur. Tarımın kaderi budur. Tarım her zaman popülist atışmaların alanı olmuştur. Türkiye'de biz şunlara şahit olduk. Biz tarımda kaliteyi, verimliliği nasıl arttırırız, nasıl daha verimli kullanabilirizi değil de, şu soruların sorulduğunu biliyoruz, şu atışmaların yaşandığına şahit olduk. ’O kaç veriyorsa ben 5 fazlasını veririm’ popülizmiyle tarım politikaları oluştu. Türkiye bunları yaşadı" dedi. Bu politikalarla Türkiye tarımının dünyada hak ettiği yere gelemediğini belirten Bakan Eker, “Dünya Bankası'nın raporlarına göre, Türkiye 23 milyar dolar hasılayla 2002 yılında dünyada 11.sıradaydı. 2008 yılından itibaren Türkiye 3 basamak atladı. Tarımsal üretim hasılası Türkiye'de 2008 yılında 56 milyar dolara yükseldi ve dünyanın 8.büyük tarımsal üretim hasılasına sahip ülkesi haline geldi dedi. Bakan Eker, hükümetleri döneminde Denizli'ye de büyük tarımsal destek verildiğini de sözlerine ekledi.

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, “Denizli'nin sanayi ve turizmin yanında tarımda da önemli mesafeler kat etti" dedi.

Kaynak: DHA

foreverTYS
07.03.2011, 20:06
başta kendisi sen tarlanı ekme ben sana para veririm diye bastıran ab ye uymak için bir yerimizi yırtmıyor muyuz