PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ege Bölgesi'nin En Büyük Gıda Fuarı Açıldı

genc__osman
04.03.2011, 12:40
Muğla'nın Milas ilçesinde, analında Ege Bölgesi'nin en büyüğü olan 2. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı törenle açıldı. Ağırlığı tarım aletleri, zirai ilaçlar ve mahalli ürünlerin oluşturduğu fuarı gezen binlerce çiftçi, firma temsilcileriyle bilgi alışverişinde bulunuyor.

http://i56.tinypic.com/r2nakx.png

EXPO Link Fuarcılık tarafından düzenlenen, 3-6 Mart 2011 arasında devam edecek olan ve 178 firmanın katıldığı fuarın açılış törenine CHP Muğla milletvekilleri Fevzi Topuz ve Ali Arslan, Vali Fatih Şahin, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Fevzi Kurşun, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, il ve ilçe daire müdürleri, siyasi parti ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileriyle çok sayıda çiftçi katıldı.

EXPO Link Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan, açılış konuşmasında bu yıl ikincisi düzenlenen fuarın, tarım alanında Ege Bölgesi'nin en büyüğü olduğunu söyledi. Katılımın geçen yıla oranla yüzde 30 arttığını, 178 firma ve temsilcinin 400'e yakın markayla bulunduğunu kaydetti. Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ise çiftçilerin, firmalardan yenilenen teknolojilerle ilgili bilgi alarak uygulamaya geçirmesni istedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nuri Soyman da tarım politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğine işaret ederek, tarım sektörünün muhakkak desteklenemesi, tarım alanlarının korunması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Tokat ise fuarın karnaval, festival ve şenlik havasında büyük bir coşkuyla geçtiğini söyledi. Tokat, "Milas, kabuğunu kırıp şahlanarak azimle yürüyüşün bir göstergesidir. Tarih ve tarım potansiyeliyle Türkiye'ye ve dünyaya tanıtma hamlesi olarak görüyorum. Bu organizasyonun uluslararası nitelik kazanması en büyük hedefimizdir." dedi. Kaymakam Atçı da geçen yılki fuarın beklentilerinin çok üzerinde olduğunu hatırlatarak, uluslararası nitelik kazanması için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Milletvekili Topuz, Milas'ın tarım sektöründe çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, son dönemdeki hükümetlerin gereken desteği vermediğini iddia etti. Milletvekili Arslan da bu tür organizasyonlarla çiftçiye verilen destekte emeği geçenlere teşekkür ederek, çiftçilerin mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Vali Şahin de Milas 2. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek şunları söyledi: "5 bin metrekarelik fuar alanı yapılmasını çok önemsiyorum. Muğla'nın, turizm sektöründe yadsınamaz bir yeri var ama tarım da 3 milyar liralık girdisiyle önemli sektörlerimiz arasında. Muğla, Türkiye tarım üretiminin yüzde 15'ini karşılamakla birlikte kültür balıkçılığında da yüzde 60 oranında yere sahip. Bu alanda ter döken çiftçilerimizi kutluyorum."

Daha sonra halk Oyunları ve çeşitli gösteriler yapıldı, Türk Halk Müziği sanatçısı Tolga Çandar türküler söyledi. Fuarın açılışı milletvekilleri Topuz ve Arslan ile Vali Şahin tarafından yapıldı. Geçen yıl ilki düzenlenen fuara 130 firma katılmış, 181 bin kişi ziyaret etmişti.

Kaynak: CHA