PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mustafa Kemal Üniversitesi Tarım Ekonomisi Tanıtımı

genc__osman
03.03.2011, 17:58
Bölümümüz Hakkında

Bölümümüz 1992 yılında kurulan Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde faaliyete başlamıştır. 1993-1994 öğretim yılında ilk öğrencileri ile eğitime başlamıştır.

Tarım Ekonomisi Bölümü, tarım sektöründeki özel ve kamu kuruluşlarının tarım ekonomisi ile ilgili faaliyet alanlarında hizmet verecek ziraat mühendisleri ve ziraat yüksek mühendisleri yetiştirmek, ülke ve bölge düzeyinde tarım ekonomisine ilişkin sorunlara yönelik araştırmalar yapmak amaçlarıyla faaliyette bulunmaktadır. Bu amaçla, tarımsal faaliyetin teknik yönleri ve diğer tarımsal bilim dallarında tespit edilen sonuçların ekonomik prensipler uyarınca nerede, ne zaman ve ne şekilde uygulanabileceği konuları incelenmektedir.

Bölümümüz, iki öğretim üyesi, bir araştırma görevlisi ve bir ziraat yüksek mühendisinden oluşan 4 kişilik kadrosuyla eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tarım İşletmeciliği ve Tarım Politikası ve Yayım bilim dallarından oluşan bölümümüzün lisans ve yüksek lisans programı bulunmamaktadır. Diğer bölümleri ile sıkı bir işbirliği içerisinde araştırma ve proje çalışmaları sürdürülmektedir. Bölümümüz, Tarımsal İşletmecilik ve Tarımsal Yayım ve Politika Bilim dallarından oluşmaktadır.

* Tarımsal İşletmecilik
o Tarım Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
o İstatistik
o Muhasebe
o Pazarlama
o Üretim Ekonomisi
o Ekonometri
o Proje Hazırlama ve Değerlendirme
o Tarım İşletmelerinin Analizi ve Planlaması
o Tarımsal Kıymet Takdiri

* Tarımsal Yayım ve Politika Bilim Dalı
o Tarım Politikası